“Yer kürəsi uşaqların gözləri ilə” adlı beynəlxalq fotomüsabiqəyə layihə qəbulu başa çatır
Bakıda keçiriləcək COP29 konfransı (11-22 noyabr) ərəfəsində iqlim problemləri üzrə məlumatlılığı artırmaq üçün oktyabrın 11-də elan edilmiş və gəncləri təbiətin gözəlliyi, eləcə də çirklənmə və iqlim dəyişməsinin yaratdığı problemlərlə bağlı öz baxışlarını bölüşməyə dəvət edən “Yer kürəsi uşaqların gözləri ilə” beynəlxalq fotomüsabiqəsi 31 oktyabr tarixində başa çatır. Növbəti on gün ərzində məşhur fotoqraflardan ibarət münsiflər heyəti təqdim olunan fotoşəkilləri qiymətləndirəcək.
“Mən təbiəti sevirəm, çirklənmədən qorxuram” şüarı altında keçirilən bu fotomüsabiqənin məqsədi dünyanın hər yerindən 18 yaşına qədər (1 yanvar 2006-cı il və ya bu tarixdən sonrakı dövrdə dünyaya gəlmiş) uşaq və yeniyetmələri iqlim dəyişmələrinin yaratdığı ciddi problemlər xüsusunda qlobal maarifləndirmə prosesinə cəlb etməkdir. Fotomüsabiqə çərçivəsində gənc iştirakçılar fotoşəkillər vasitəsilə həll yollarını göstərməli və dünya ictimaiyyətinin diqqətini bir daha bu mühüm məsələyə yönəltməlidirlər. Gəncləri ətraf mühit sevgisini və planetimizin gələcəyi ilə bağlı qayğıları fotoşəkillərin universal dili ilə çatdırmağa təşviq edən bu layihə onların gələcəkdə ətraf mühit baxımından məsul vətəndaşlar kimi formalaşmasına da kömək edəcək.
Müsabiqədə qalib elan olunan fotoşəkillər 18 noyabr tarixində Heydər Əliyev Mərkəzində sərgilənəcək və COP29 konfransı çərçivəsində ölkəmizə səfər edəcək çoxsaylı qonaqlar bu sərgini də ziyarət edə biləcəklər. Təşkilatçılar dünya üzrə gənc fotoqrafları bu layihədə iştirak edərək öz baxışlarını bölüşməyə və səslərini eşitdirməyə dəvət edirlər.
Müsabiqə barədə daha ətraflı məlumat və ya iştirak üçün https://childreneyes.earth rəsmi veb-saytına daxil ola bilərsiniz.

Launched on October 11th to raise awareness of climate issues in the lead-up to COP29 in Baku (November 11th -22nd ), the international photo contest "Children's Eyes on Earth" continues to accept submissions until October 31st . The contest values and invites young people to share their unique perspectives on nature and the challenges posed by pollution and climate change. A panel of renowned photographers will judge the entries over the next ten days.
Under the banner "I Love Nature, I Fear Pollution," the contest aims to engage children and young people worldwide up to the age of 18 in raising global awareness of the severe challenges posed by climate change. It encourages them to use their photography to showcase potential solutions and refocus international attention on this critical issue. This project invites young people to express their love for the environment and their anxieties about the planet's future through the universal language of photography, helping them develop into environmentally responsible citizens.
Winning photographs will be showcased in an exhibition at the "Heydar Aliyev Center", opening on November 18th, coinciding with COP29. The exhibition will be open to numerous international guests attending the conference. The organisers encourage young photographers worldwide to participate, share their perspectives, and make their voices heard.
For more information and to participate, please visit the official website: https://childreneyes.earth.