COP29-un Prezidenti vəzifəsində Muxtar Babayev Sədrliyin Planını irəli sürəcək, tərəflərin bir araya gətirilməsi, əvvəlki vədlərin yerinə yetirilməsi və qarşıya qoyulmuş məqsəd və ambisiyaların həyata keçirilməsinin təmin edilməsi istiqamətlərində fəaliyyət göstərəcək.
Yalçın Rəfiyev COP29 Azərbaycan üzrə baş danışıqçıdır. Y.Rəfiyev 20 ilə yaxındır Xarici İşlər Nazirliyində çalışır və hazırda xarici işlər nazirinin müavinidir. O, çoxtərəfli diplomatiyanın inkişaf etdirilməsi üçün bir sıra müxtəlif vəzifələrdə, o cümlədən Azərbaycanın BMT-nin Vyanadakı daimi nümayəndəliyində üçüncü və ikinci katib, Azərbaycanın BMT-nin Cenevrədəki daimi nümayəndəliyində birinci katib vəzifələrində çalışıb. Beş ilə yaxın Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq Təhlükəsizlik İdarəsinə rəhbərlik edib.
Bakı Dövlət Universitetinin “Beynəlxalq Münasibətlər” ixtisası üzrə bakalavr pilləsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib. NATO Müdafiə Kollecinin Ali Kursunda, Beynəlxalq Antikorrupsiya Akademiyasının “Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə mütəxəssis” proqramı üzrə magistr proqramında təhsil alıb.
Y.Rəfiyev baş danışıqçı vəzifəsində BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının 198 Tərəfi ilə ədalətli və şəffaf proses çərçivəsində ümumi uğur vizyonuna əsaslanan danışıqlar üçün konsensus yaratmaq və potensial imkanları müəyyən etmək istiqamətində işləyəcək.