“İqlim fəaliyyəti fotoobyektivdə” adlı beynəlxalq fotomüsabiqənin qalibləri açıqlandı
Avqust ayının 1-də COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti tərəfindən dünya fotoqraflarını iqlim dəyişmələri ilə bağlı vizual hekayələr vasitəsilə qlobal dialoqa qoşulmağa dəvət etmək, aktual iqlim problemlərinə ictimaiyyətin diqqətini yönəltmək və aktiv maarifləndirməni dəstəkləmək məqsədilə elan edilən “İqlim fəaliyyəti fotoobyektivdə” adlı beynəlxalq fotomüsabiqə layihəsi başa çatıb.
Bir aydan artıq davam edən layihəyə ümumilikdə 20-yə yaxın müxtəlif ölkədən fotoqraflar öz orijinal işləri ilə qoşularaq, iqlim dəyişmələrinin həyatımızın müxtəlif sahələrinə təsirlərini fərqli yanaşmalar ilə təsvir etməyə çalışıblar. Azərbaycanlı fotoqraflarla yanaşı, layihədə ABŞ, Almaniya, İspaniya, İtaliya, Polşa, Macarıstan, Rusiya, Hindistan, Argentina, Myanma, Nigeriya, Tacikistan, Nepal, İraq, Əfqanıstan kimi ölkələrdən olan istedadlı fotoqraflar iştirak ediblər.
Peşəkar münsiflər heyəti tərəfindən müsabiqənin qaydaları və meyarlarına əsasən bir sıra müxtəlif kriteriyalar üzrə aparılan qiymətləndirmə prosesi nəticəsində layihənin qalibləri müəyyən olub. Beləliklə, myanmalı fotoqraf So Pyay Lynn “Çətin həyat” adlı fotosu ilə birinci, macarıstanlı fotoqraf Adam Fath “Quruyan gölün çiçəkləri” fotosu ilə ikinci, nigeriyalı fotoqraf Adebote Mayova isə “Makoko” əsəri ilə üçüncü yerə layiq görülüblər. Sözügedən fotoşəkillər iqlim dəyişmələrinin qlobal təsirlərini əks etdirməklə bu ortaq problemin həll yolları üzərində düşünməyə, onu daha dərindən dərk etməyə dəvət edir.
Qeyd edək ki, müsabiqənin şərtlərinə əsasən, noyabr ayının 20-sində layihənin seçilmiş fotoşəkillərindən ibarət sərgi COP29 konfransı çərçivəsində Yaşıl Zonada yerləşəcək Azərbaycan pavilyonunda təşkil ediləcək. İqlim fəaliyyətinin dinamik mərkəzi olacaq COP29-un Yaşıl Zonasında bu ekspozisiyanın təşkili müsabiqə iştirakçıları və qaliblərinə öz əsərləri ilə ünvanlamaq istədikləri çağırışların qlobal auditoriyaya çatdırılması, eləcə də qarşılıqlı əlaqələrin qurulması və beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasına xidmət edəcək.

Winners Announced for International Photo Competition “Climate Action in Focus”
Launched on August 1st, the competition, which has now come to a close, invited photographers from around the world to join the climate conversation through visual storytelling, shining a spotlight on urgent climate issues and raising awareness. The project highlighted the significant role of photography and the arts as a catalyst for climate action.
Nearly 20 photographers from around the world submitted their original works to capture the impacts of climate change on various aspects of our lives from different perspectives. Alongside Azerbaijani photographers, artists from the United States, Germany, Spain, Italy, Poland, Hungary, Russia, India, Argentina, Myanmar, Nigeria, Tajikistan, Nepal, Iraq, and Afghanistan participated in the competition.
After by a jury of professional photographers, the winners have been announced. First place was awarded to Myanmar photographer So Pyay Lynn for his powerful image titled Hard Life. Hungarian photographer Adam Fath earned second place with his evocative piece, Flowers of the Drying Lake, while Nigerian photographer Adebote Mayova secured third place for his work Makoko. These images highlight the global impact of climate change, encouraging viewers to consider solutions to this collective challenge and promoting a deeper understanding of the issue.
An exhibition showcasing selected photographs from the project will take place on November 20 at the Azerbaijan Pavilion within the Green Zone during COP29. Situated within this hub of climate action, the photo exhibition will provide participants and winners with the opportunity to convey their messages to a global audience through their artworks. Moreover, it will facilitate networking and enhance international awareness of the critical issues showcased.