COP29 könüllüləri üçün xüsusi rol təlimləri yekunlaşıb
COP29 Könüllülük Proqramı çərçivəsində qlobal COP29 iqlim konfransına könüllülərin cəlb edilməsi istiqamətində seçimlər yekun mərhələyə çatdırılıb. Belə ki, COP29 könüllülərinin konfransda iştirakı üçün tələb olunan bilik və bacarıqların təkmilləşdirilməsi istiqamətində mühüm olan rol təlimləri mərhələsi yekunlaşdırılıb.
Məlum olduğu kimi, ötən aylar ərzində COP29 Könüllülük Proqramının iştirakçılarının COP29 konfransına hazırlıq mərhələsində hərtərəfli məlumatlandırılması və səriştələrinin artırılması məqsədilə onlara fərdi inkişaf, dayanıqlılıq, iqlim dəyişmələri, ətraf mühitin mühafizəsi və COP29 prosesi kimi mühüm mövzuları əhatə edən bir sıra müxtəlif ümumi təlimlər keçirilib. Ümumi təlim mərhələsini uğurla başa vuran könüllülər xüsusi rol təlimlərinə cəlb ediliblər.
Xüsusi rol təlimləri könüllülərin COP29 konfransı zamanı icra edəcəyi konkret vəzifə və öhdəlikləri ehtiva etməklə, COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin müvafiq aidiyyati struktur bölmələrinin mütəxəssisləri tərəfindən keçirilib. Bu mərhələdə könüllülər fəaliyyət göstərəcəkləri struktur bölmələrlə tanış olub, komanda üzvləri ilə görüşüb və COP29 ərzində vəzifə öhdəlikləri barədə məlumatlandırılıblar.
Təlim mərhələsinin nəticəsinə uyğun olaraq Əməliyyat Şirkətinin 17 departamentində ümumilikdə 35 istiqamət üzrə çalışacaq 3000 nəfər könüllü seçilib. Sözügedən könüllülər oktyabrın 14-dən etibarən mərhələli şəkildə qonaqlama xidmətləri, nəqliyyat, logistika və digər əməliyyat istiqamətləri üzrə fəaliyyətə cəlb olunacaqlar.
3 noyabr tarixindən etibarən isə proqramın yekun mərhələsi olan tədbir məkanı - Bakı Stadionunda könüllülərin iştirakı ilə məkan təlimləri başlayacaq. Bu mərhələdə könüllülər bilavasitə tədbir məkanının infrastrukturu, Mavi və Yaşıl zonalar olmaqla müxtəlif sahələr ilə əyani tanış olacaq, ərazidə müxtəlif funskiyaları təmsil edən könüllülər koordinasiyalı şəkildə çalışma bacarıqları üzərində işləyəcəklər.

The COP29 Volunteer Programme has reached the final stage of selection for volunteers to be involved in the global COP29 climate conference. As part of this initiative, a crucial phase of training focused on enhancing the essential skills and knowledge of COP29 volunteers has been successfully completed.
Over recent months, participants in the COP29 Volunteer Programme have undergone a series of comprehensive training sessions. These have equipped them with crucial insights and skills in personal development, sustainability, climate change, environmental protection, and the COP29 process, all aimed at preparing them for the conference. The volunteers who successfully completed the general training phase are now well-prepared for their roles.
Special role training for volunteers covered the specific tasks and responsibilities they will undertake during the COP29 conference, facilitated by experts from the relevant structural divisions of the COP29 Azerbaijan Operating Company. During training, volunteers became acquainted with the departments they will be assigned to, met with team members, and were briefed on their duties throughout COP29.
As a result of the training phase, a total of 3,000 volunteers have been selected to work across 35 roles in 17 departments of the COP29 Azerbaijan Operating Company. These volunteers will be involved in supporting accommodation services, transportation, logistics, and other operational areas starting from October 14.
Starting from November 3, the final phase of the programme will commence with venue training at Baku Stadium, featuring the participation of volunteers. During this stage, volunteers will have the opportunity to learn about the infrastructure of the event venue firsthand, exploring various areas, including the Blue and Green Zones. They will also work on developing their coordination skills while representing different functions on-site.