Platforma iştirakçılara noyabr ayında Bakıda keçiriləcək tədbir üçün yerləşmə vasitəsi rezerv etməyə imkan verəcək.
COP29-a ev sahibliyi edəcək ölkə olan Azərbaycan bu gün vahid onlayn rezervasiya platformasını təqdim edib. Sözügedən platforma iştirakçılara noyabr ayında Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Konfransında iştirak üçün hotel və digər yerləşmə vasitələrini rezerv etməyə imkan verəcək.
COP29 ofisində keçirilən mətbuat konfransında Dövlət Turizm Agentliyinin sədr müavini Azadə Hüseynova bildirib ki, rezervasiya platforması tədbirdə iştirak etmək istəyənlər üçün müxtəlif otaq növləri və logistika baxımından əlçatan olması kimi amillər əsas götürülməklə hazırlanıb.
Rezervasiya platforması bu gün 23 may 2024-cü il saat 17:00-dan etibarən bronlar üçün https://cop29-accommodation.bnetwork.com ünvanında aktiv olacaq.
“Biz dünya ölkələrini Bakıda qarşılamağa hazırlaşırıq. Bundan öncə COP tədbirlərinə ev sahibliyi etmiş ölkələrin qonaqlar üçün yerləşmə yerlərinin təmin olunması məsələsinə yanaşması tərəfimizdən öyrənilib və bu metodların bəzi elementləri tədbirin ev sahibi olaraq planlarımıza inteqrasiya edilib”, - deyə Azadə Hüseynova bildirib. “Müxtəlif ölkələrdən iştirakçıların yerləşmə vasitələrini rahat və sürətli bron edə bilməsi üzrə işləri yekunlaşdırmışıq”.
Dövlət Turizm Agentliyi bütün tədbir iştirakçılarının yüksək səviyyədə qarşılanmasını təmin etmək üçün şəhər və regiondakı hotellər, onlayn yerləşmə platformaları və digər yerləşmə vasitələri ilə sıx əməkdaşlıq edir.
Hazırda sistemdə mövcud olan yerləşmə vasitələri prosesin birinci mərhələsini əhatə edir. Növbəti mərhələlərdə alternativ hotellər və yerləşmə yerləri təqdim ediləcək.
Platfotmaya daxil olan hotellər keyfiyyət, yerləşmə və tədbir üçün təşkil olunacaq nəqliyyat xidmətləri əsasında seçilib. Agentlik tərəfindən 300-dən artıq yerləşmə müəssisəsi audit edilib və onlardan təxminən 200-ü təsnif edilərək ulduz dərəcəsi əldə edib. Ulduz təsnifatından keçməyən 40-a yaxın hotelə nöqsanları aradan qaldırmaq üçün müddət verilib və onlarda təkrar audit həyata keçiriləcəkdir.
Azadə Hüseynova, həmçinin COP29-dan əvvəl Dövlət Turizm Agentliyi tərəfindən həyata keçirilən keyfiyyətli qonaqlama xidmətlərinin təşkili üzrə təlim proqramının təfərrüatlarını bölüşüb. O qeyd edib ki, Bakı və Sumqayıt şəhərləri, Abşeron rayonu üzrə 300-ə yaxın yerləşmə vasitəsinin 2000-ə yaxın personalına xidmət keyfiyyətinin artırılması məqsədilə peşə təlimlərinin keçirilməsi üzərində işlər aparılır.
Bundan əlavə, Agentlik tərəfindən 200 turizm bələdçisinə təlimlərin keçirilməsi və sertifikatlaşdırılması, eləcə də tədbir müddətində hotellərə dəstək olmaq üçün COP29 könüllülərinə təlimlər keçirilərək müvafiq hotellərə təhkim olunması nəzərdə tutulur.

COP29 Unveils Accommodation Platform
Azerbaijan, the host of COP29, today unveiled its interactive accommodation portal, the system that will enable participants and attendees to book hotel rooms and other lodging for the United Nations Climate Change Conference being held in Baku in November.
In a press conference at the COP29 Office, Azada Huseynova, Deputy Chair of the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan, said the accommodation system has been designed to ensure that a range of room types and locations will be available to people who want to attend the event.
The accommodation platform will be available for reservations https://cop29-accommodation.bnetwork.com from 17:00 today, on the 23rd of May, 2024.
“We will be ready to welcome the world to Baku. We have studied the experiences of previous COP host countries and how they approached their accommodation programs and have integrated some elements of those practices into our plans as COP host country,” Ms. Huseynova said. “We have put in place the infrastructure that will ensure that participants from around the world can make their accommodation booking in a smooth and speedy way.”
The State Tourism Agency is working with hotels, on-line accommodation marketplaces, and other residential and lodging locations in the city and region, to ensure that the event will be able to host the full complement of attendees comfortably and enjoyably. The lodging made available in the system today is the first phase of a comprehensive rollout. Further phases will release additional rooms at additional hotels and lodging facilities.
The hotels included in the platform have been selected on the basis of quality, location and transportation services that will be arranged for the event. The Agency audited more than 300 accommodation establishments, and approximately 200 have been classified and received a star rating. About 40 hotels that did not earn a star classification were given a period to improve facilities and performance before being re-audited.
Ms. Huseynova also provided details of a customer service training program being undertaken by the State Tourism Agency in advance of COP29. Approximately 2,000 employees from about 300 establishments in the cities of Baku and Sumgayit, and the wider Absheron region are participating. In addition, the Agency plans to provide training and certification to 200 tourist guides, and training to a further COP29 volunteers, who will be assigned to hotels to support guests during COP29.