COP29 Akademiyasının rəsmi açılış mərasimi keçirilib
Ekoloji maarifləndirmə və iqlim dəyişmələri ilə mübarizədə gənclərin fəal iştirakının təmin edilməsi, bu sahədə aktiv təcrübənin qazanılması, həmçinin ölkədə irimiqyaslı və qlobal əhəmiyyətli tədbirlərin təşkili sahəsində peşəkar gənclərin yetişdirilməsi məqsədilə təsis edilən COP29 Akademiyasının açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə, test və müsabiqələr nəticəsində 360 namizəd arasından COP29 Akademiyasına qəbul olunan 29 gəncin adı açıqlanıb. Tədbirdə COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev, COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin İdarə Heyətinin sədri və Əməliyyatlar üzrə baş icraçı Nərmin Carçalova iştirak edib.
COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev çıxış edərək Akademiyaya qəbul olunmuş gəncləri təbrik edib, iqlim dəyişmələri ilə mübarizə sahəsində bundan sonrakı fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb və bildirib ki, iqlim dəyişmələri ilə mübarizədə müasir texnologiya və innovasiyaları təqdim etmək potensialı ilə gənclərin qlobal tədbirlərdə iştirakının böyük önəmi var.
COP29 Akademiyasının seçim mərhələsi və tədris proqramı barəsində ətraflı məlumat verən COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin İdarə Heyətinin sədri və Əməliyyatlar üzrə baş icraçı Nərmin Carçalova qeyd edib ki, Akademiyada tədris prosesi sentyabr ayının əvvəlinə qədər davam edəcək və müxtəlif modullardan ibarət Akademiyanın tədris proqramı çərçivəsində iştirakçılara mentorluq, davamlı peşəkar inkişaf üçün imkanlar təklif edilməklə onların layihələrin idarəedilməsi, peşəkar davranış kodeksi və s. kimi yumşaq bacarıqlara və dayanıqlılıq sahəsində biliklərə yiyələnməsinə şərait yaradılacaq.
Qeyd edək ki, COP29 Akademiyasının xüsusi fərqlənən iştirakçıları Əməliyyat Şirkətində müxtəlif funksiyalar üzrə işlə təmin edilərək COP29 tədbirinin təşkilinə işçi heyətinin üzvü qismində töhfə verməyə cəlb ediləcəklər.

COP29 Academy Officially Inaugurated
The opening ceremony of the COP29 Academy was held today, with a view to empowering the youth and bolster their active participation in environmental education and the fight against climate change, as well as to provide them with hands-on experience in this field. Additionally, the Academy’s aim is to nurture a group of young professionals who can contribute to the organisation of large-scale and globally significant events in Azerbaijan.
In the opening ceremony, the names of 29 young individuals selected from a pool of 360 candidates to join the COP29 Academy were announced. The event was attended by COP29 President-Designate Mukhtar Babayev, as well as Narmin Jarchalova, Chair of COP29 Azerbaijan Operating Company and Chief Operating Officer.
In his address, COP29 President-Designate Mukhtar Babayev congratulated the young individuals accepted into the Academy. He wished them every success in their future endeavours in the fight against climate change, emphasising the vital role of youth participation in global initiatives and their potential to introduce modern technology and innovation in the battle against climate change.
In her remarks, Narmin Jarchalova, Chair of COP29 Azerbaijan Operating Company and Chief Operating Officer, provided detailed information about the selection process and the curriculum of the COP29 Academy. She highlighted that the training programme will continue until the beginning of September, and participants will be offered mentorship opportunities and the chance to develop soft skills, such as project management and professional conduct, as well as acquire knowledge in the field of sustainability, within the framework of the Academy’s diverse modules.
It is worth noting that the standout participants of the COP29 Academy will be offered various roles within the COP29 Azerbaijan Operating Company, allowing them to contribute as part of the workforce involved in the organisation of COP29.