Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyi ilə birgə QHT-lər üçün “COP29-la bağlı beynəlxalq təşəbbüslər” müsabiqəsini elan edir.
Müsabiqə üzrə sənədlərin qəbuluna 2024-cü il iyul ayının 16-dan başlanacaq. Müraciət üçün son tarix 16 avqust 2024-cü ildir. Bundan sonra QHT-lərdən toplanmış sənədlərin ekspertizası aparılacaq, layihələr təhlil ediləcək və qaliblər müəyyənləşdiriləcək.
Təqdim olunan layihələr qlobal iqlim dəyişmələri mövzusuna uyğun olmalıdır.
Qrant məbləğlərinin yuxarı həddi və icra müddəti:
- Orta Qrant Müsabiqəsi (OQM) üzrə qrant məbləğinin yuxarı həddi - 30000 manat (icra müddəti 6 ayadək)
- Böyük Qrant Müsabiqəsi (BQM) üzrə qrant məbləğinin yuxarı həddi - 50000 manat (icra müddəti 6 ayadək)
Müsabiqədə iştirak üçün tələblər:
Qrant müsabiqəsində QHT-lər yalnız koalisiya şəkildə iştirak edə bilər. Prosedurlar Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 14 sentyabr 2023-cü il tarixli 327 və 328 nömrəli Qərarınlarına uyğun aparılır (yerli QHT-lərə münasibətdə).
Koalisiya kimi müsabiqədə iştirak edən QHT-lər üçün tələblər:
- Koalisiya minimum “1 yerli QHT (Azərbaycan Respublikasında dövlət qeydiyyatına alınmış) + 1 xarici QHT” formatına uyğun gəlməlidir;
- Koalisiyada əsas icraçı yalnız yerli QHT olmalıdır;
- Koalisiyanın yaradılması barədə üzv olan bütün yerli və xarici QHT-lər tərəfindən təsdiqlənmiş protokol təqdim olunmalıdır (azərbaycan və ingilis dilində)
- Koalisiyada təmsil olunan xarici təşkilatlar haqqında ətraflı məlumat təqdim olunmalıdır (təmsil etdiyi ölkə, fəaliyyət sahəsi, təcrübəsi, sayt və s. digər məlumat mənbələri);
- Koalisiyada iştirak edən QHT-lərin işçi heyətinin beynəlxalq formatda layihə idarəetmə təcrübəsi və imkanları olmalıdır;
- Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin 2024-cü il üzrə böyük, orta və kiçik qrant müsabiqələrində qalib olan və öhdəliyi 16 avqust 2024-cü il tarixinə qədər tamamlanmayan QHT-lər koalisiyada əsas icraçı ola bilməz;
- 1 QHT yalnız 1 koalisiyada təmsil oluna bilər;
- Koalisiya hər 2 müsabiqəyə (OQM və BQM) layihələr təqdim edə bilər, bu halda müsabiqə tələblərinə cavab verən layihələrdən yalnız 1-i maliyyələşdiriləcək.
Müsabiqədə üstünlük verilən meyarlar:
- Əsas icraçı QHT-nin özünün və ya koalisiyada xarici tərəfdaş qismində iştirak edən təşkilatın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) Tərəflər Konfransında (COP) müşahidəçi statusa (observer status) malik olması və əvvəlki COP-lar, eləcə də iqlim dəyişmələri məsələləri ilə bağlı beynəlxalq təcrübəsinin olması;
- Xarici tərəfdaş qismində iştirak edən UNFCCC müşahidəçi statusa malik təşkilatın inkişaf etməkdə olan dövlətlərdən (İEOÖ-dən), xüsusilə ən az inkişaf etmiş dövlətlərdən, inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərindən olması;
- Təqdim olunan layihə ilə bağlı koalisiyada təmsil olunan xarici tərəfdaşdan dəstək məktubunun olması.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 14 sentyabr 2023-cü il tarixli, 327 nömrəli Qərarına uyğun olaraq müsabiqə üçün tələb olunan sənədlər:
- layihə təklifi (nümunə əlavə olunur- orta, böyük qrantlar üzrə , məntiqi çərçivə);
- layihənin icra planı (nümunə əlavə olunur);
- layihənin xərclər smetası (nümunə əlavə olunur);
- layihə büdcəsinin maliyyə əsaslandırılması (nümunə əlavə olunur);
- Koalisiyada iştirak edən hər bir yerli QHT-nin nizamnaməsinin, qeydiyyat şəhadətnaməsinin və hüquqi şəxslərin dövlət reyestrindən çıxarışının surətləri;
- QHT-nin vergi uçotu haqqında şəhadətnaməsinin surəti (yerli QHT-lərə münasibətdə);
- QHT-nin səlahiyyətli nümayəndəsinin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədlərin surəti (yerli QHT-lərə münasibətdə);
- Qrant məbləğinin köçürüləcəyi əsas icraçı QHT-nin bank hesabı barədə məlumatlar;
- Koalisiyada iştirak edən hər bir yerli QHT-nin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2015-ci il 21 oktyabr tarixli 654 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilən, fəaliyyət sahələrinə uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasının hüquqi və fiziki şəxslərinə qrant verə bilən qurumların siyahısı”nda nəzərdə tutulan qurumlardan qrant alıb-almaması haqqında məlumat (nümunə əlavə olunur);
- Əsas icraçı QHT-nin OQM üzrə son 3 il ərzində fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələr, habelə proqramlar barədə azı 10, BQM üzrə son 5 il ərzində fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələr, habelə proqramlar barədə azı 20 fərqli informasiyanın media subyektlərində yayılmasını təsdiq edən sənəd (nümunə əlavə olunur);
- Yerli və xarici QHT-lər tərəfindən təsdiqlənmiş protokol ( nümunə əlavə olunur);
- Koalisiyada təmsil olunan xarici təşkilatlarla bağlı ərizə forması (nümunə əlavə olunur).
Aşağıdakı layihələr müsabiqəyə buraxılmır:
- Məzmunu Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası, Azərbaycan Respublikasının qanunları və digər normativ hüquqi aktları və Nazirlər Kabinetinin 14 sentyabr 2023-cü il tarixli 327 və 328 nömrəli Qərarları ilə ziddiyyət təşkil edən layihələr;
- Əvvəllər keçirilən müsabiqələrin nəticələrinə görə Azərbaycan Respublikasının dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına maliyyələşdirilmiş eyni məzmunlu layihələr;
- Qrant müqaviləsi üzrə öhdəliklərini pozduğuna görə Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyi tərəfindən müsabiqədə iştirak hüququndan məhrum edilmiş və eləcə də Agentlik qarşısında debütor borcu olan QHT-lərin layihələri.
Layihələrin qiymətləndirmə meyarları
Texniki ekspertizadan keçdikdən sonra layihələr aşağıdakı meyarlar üzrə 100 ballıq sistem üzrə qiymətləndirilir:
- layihənin məqsədinin aydınlığı;
- layihənin innovativliyi;
- layihənin icra müddətinin əsaslandırılması və davamlılığı;
- layihənin büdcəsinin qrant məbləğinə uyğun olması;
- QHT-nin və işçi heyətin müvafiq layihə mövzusuna uyğun təcrübəsi;
- layihə üzrə risklərin təhlili;
- layihə üzrə benefisiarların düzgün müəyyən edilməsi;
- layihənin icrası zamanı müvafiq tərəfdaşlarla və media ilə əməkdaşlıq;
- QHT-nin təqdim etdiyi layihə mövzusunun nizamnamə məqsədlərinə uyğunluğu;
- layihədən gözlənilən nəticələr.
Texniki tələblər:
- Əsas icraçı QHT layihəni Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin saytında (www.ngoagency.gov.az) xüsusi bölmə vasitəsilə elektron qaydada təqdim edir (müvafiq bölmə 2024-cü il 16 iyul-16 avqust tarixlərində Agentliyin saytında aktiv olacaq);
- Şəxsən, poçtla və ya e-poçt vasitəsilə təqdim olunan layihə təkliflərinə dair sənədlər qəbul olunmur.
Əlaqə vasitələri:
Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyi, Yasamal rayonu, Hüseyn Cavid prospekti, 520-ci məhəllə, ev 20.

- The coalition must comply with the format “minimum 1 local NGO (having state registration in the Republic of Azerbaijan) + 1 foreign NGO”;
- Only a local NGO should be the main implementing party in the coalition;
- The protocol on the establishment of the coalition, approved by all member-local and foreign NGOs, must be submitted (in Azerbaijani and English)
- Detailed information about the foreign organizations represented in the coalition should be provided (which country represents, field of activity, experience, website, etc. and other sources of information);
- The staff of NGOs participating in the coalition must have Project Management experience and capabilities in an international format;
- NGOs that have won large, medium and small grant competitions of the Agency for State Support to Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan in 2024 and whose commitment is not completed by August 16, 2024, cannot be the main implementing party in the coalitions;
- 1 NGO can only be represented in 1 coalition;
- The coalition can submit projects for both competitions (MGC and LGC), in which case only 1 of the projects that meet the competition requirements will be funded.
- That the NGO which is the main implementing party itself or the organization participating as a foreign partner in the coalition has had an observer status at the Conference of the Parties (COP) of the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), as well as have international experience related to previous COPs or climate change issues;
- That an organization with UNFCCC observer status participating as a foreign partner represents developing countries (DCs), especially least developed countries, small island developing states;
- Having a letter of support related to the submitted project from a foreign partner represented in the coalition.
- project proposal;
- project implementation plan;
- project cost estimate;
- financial feasibility of the project budget;
- Copies of the charter, registration certificate and extract from the State Register of legal entities of each local NGO participating in the coalition;
- Copy of Tax Accounting Certificate of NGO (in relation to local NGOs);
- Copy of documents confirming the identity of the authorized representative of the NGO (in relation to local NGOs);
- Information on the bank account of the main implementing NGO to which the grant amount will be transferred;
- Information on whether or not each local NGO participating in the coalition receives grants from the institutions included into the "list of institutions financed from the state budget of the Republic of Azerbaijan, which can issue grants to legal and natural persons of the Republic of Azerbaijan according to their fields of activity", approved by Decree No. 654 of the President of the Republic of Azerbaijan dated October 21, 2015;
- A document confirming the distribution of at least 10 different pieces of information about the activities, implemented projects, and programs of the main implementing NGO in the last 3 years on MGMs, as well as programs, and at least 20 different pieces of information about the activities, implemented projects, and programs of the same NGO in the last 5 years on LGMs in the media subjects;
- Protocol approved by local and foreign NGOs;
- Application form for foreign organizations represented in the coalition.
- Projects whose content contradicts with the Constitution of the Republic of Azerbaijan, laws and other normative legal acts of the Republic of Azerbaijan, as well as decisions of the Cabinet of Ministers No. 327 and 328 dated September 14, 2023;
- Projects with the same content that had been financed from the state budget of the Republic of Azerbaijan as a result of previously held competitions;
- Projects of NGOs that have been deprived of the right to participate in the competition by the Agency for State Support to Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan for violating their obligations under the Grant Agreement, as well as those that have debts to the Agency.
- clarity of the purpose of the project;
- innovativeness of the project;
- justification and sustainability of the project implementation period;
- correspondence of the project budget to the amount of the grant;
- experience of the NGO and its staff in accordance with relevant project topic;
- project risk analysis;
- correct identification of project beneficiaries;
- cooperation with relevant partners and media during project implementation;
- compliance of the project topic presented by the NGO with the objectives of the charter;
- expected outcomes of the project.
- The main implementing NGO submits the project electronically through a special section on the website of the Agency for State Support to Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan (ngoagency.gov.az/az) (the corresponding section will be active on the website of the Agency on July 16-August 16, 2024);