COP29 Sədrliyi Sağlamlıq Forumunun “İqlim məqsədlərinin sağlamlıq hədəfləri ilə əlaqələndirilməsi” mövzusunda keçirilmiş paneldə iştirak edib
25 Sentyabr, 2024
2024-cü il sentyabr 25-də COP29 Sədrliyi BMT Baş Assambleyasının79-cu sessiyası və Nyu York İqlim Həftəsi çərçivəsində “Foreign Policy” jurnalı tərəfindən təşkil edilmiş Sağlamlıq Forumunun “İqlim məqsədlərinin sağlamlıq hədəfləri ilə əlaqələndirilməsi” mövzusunda keçirilmiş paneldə iştirak edib. “Foreign Policy” jurnalının rəhbəri Andrö Solinqenin moderatorluğu ilə keçirilmiş paneldə COP29 Sədrliyinin Fəaliyyət Gündəliyinin Qlobal Təşəbbüslər Qrupunun həmsədri Elmar Məmmədov, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Səhiyyə Nazirinin müşaviri Maha Barakat və Braziliyanın Səhiyyə Nazirliyinin Dövlət Katibi Etel Masiel çıxış edib.
Müzakirələr zamanı hər bir COP Sədrliyi iqlim və sağlamlıq mövzusunda öz prioritetlərindən bəhs edib. E. Məmmədov bildirib ki, “iqlim, insan kapitalı və sağlamlıq”; “iqlim, vahid sağlamlıq yanaşması və insan kapitalı”; “iqlim və sağlam şəhərlər” kimi məsələlər COP29 Sədrliyinin prioritetləri sırasındadır və bu baxımdan “İqlimədayanıqlılıq naminə insan inkişafı” və “İqlimədayanıqlı və sağlam şəhərlər üçün multisektoral fəaliyyət yolları (MAP)” adlı konkret qlobal təşəbbüslər irəli sürülüb. Bununla yanaşı, iqlim və sağlamlıq mövzusunun qlobal iqlim gündəliyində davamlılığının təmin edilməsi məqsədilə COP29 Sədrliyi Böyük Britaniyanın (COP26), Misirin (COP27), Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (COP28), Azərbaycanın (COP29) və Braziliyanın (COP30) iştirakı ilə İqlim və Sağlamlıq üzrə, həmçinin Şəhərlərdə İqlim Fəaliyyəti üzrə COP Sədrliklərinin Bakı Davamlılıq Koalisiyalarının yaradılması təşəbbüsünü irəli sürüb. Eyni zamanda vurğulanıb ki, sağlamlıq mövzusu milli səviyyədə də Azərbaycan üçün prioritet məsələlərdən biridir, bu sahədə insan kapitalına və paytaxt Bakı şəhərində və regionlarda müvafiq müasir infrastruktura sərmayələr qoyulur.

On September 25, 2024, the COP29 Presidency participated in the panel on “Synergy for Survival: Aligning Climate Goals with Health Outcomes” hosted by Foreign Policy as part of its Health Forum during the 79th UN General Assembly and New York Climate Week.
Moderated by Andrew Sollinger, Publisher & CEO of Foreign Policy, this panel featured Elmar Mammadov, Co-Leader of the Action Agenda Initiatives Team within the COP29 Presidency, Dr. Maha Barakat, Assistant Minister for Health and Life Sciences at UAE Ministry of Foreign Affairs, and Dr. Ethel Maciel, Secretary of Health Surveillance and Environment, Ministry of Health of Brazil.
During the discussions, each COP Presidency talked about their priorities on climate and health nexus. On behalf of the COP29 Presidency, Mr.Mammadov highlighted the importance of human capital and health considerations in climate action. He further explained the major role cities and health play in the COP29 Action Agenda, noting elements of the Presidency’s Action Agenda that address these issues, highlighting the Baku Initiative on Human Development for Climate Resilience and the Multisectoral Actions Pathways (MAP) to Resilient and Healthy Cities initiative. Mr. Mammadov additionally addressed the issue of continuity in climate and health efforts. He explained the COP29 Presidency’s efforts in establishing the Baku COP Presidencies Continuity Coalition for Climate and Health initiatives involving the UK (COP26), Egypt (COP27), UAE (COP28), Azerbaijan (COP29), and Brazil (COP30) to promote sustained cooperation on health within the climate agenda. He also noted the Presidency’s plan to establish the Baku COP Presidencies Continuity Coalition for Urban Climate Action within the framework of the MAP initiative. He also mentioned the attention and investment that Azerbaijan brings into human capital development and green infrastructure in the health sector in its capital city of Baku and other regions of the country as part of its national development plans.