2026-cı ildə Azərbaycan Respublikası Ümumdünya Ətraf Mühit Gününə ev sahibliyi edəcək
Bakı, 27 iyun 2024-cü il – Bu gün BMT-nin Ətraf Mühit Proqramının (UNEP) İcraçı direktoru xanım İnger Andersenin Bakıya rəsmi səfəri çərçivəsində UNEP və Azərbaycan Respublikası tərəfindən 2026-cı ildə ölkədə Ümumdünya Ətraf Mühit Gününün keçiriləcəyi elan edilmişdir.
5 iyun 2026-cı il tarixində Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Ətraf Mühit Günü ətraf mühit ilə bağlı əməkdaşlığı və məqsədyönlü fəaliyyəti ehtiva edən ən böyük qlobal platformadır. 1972-ci ildə BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən təsis edilmiş Ümumdünya Ətraf Mühit Günü bəşəriyyət və planetimiz üçün ekoloji tərəqqinin sürətləndirilməsi naminə reallaşdırılan bütün fəaliyyət və tədbirlərdə istər əyani, istərsə də onlayn formatda iştirak edən milyonlarla insan tərəfindən qeyd olunur. 2026-cı ildə Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyi Ümumdünya Ətraf Mühit Günü çərçivəsində əsas diqqət iqlim dəyişmələri ilə bağlı məsələlərə yönəldiləcək.
Azərbaycan Respublikasının ekologiya və təbii sərvətlər naziri, COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev bildirmişdir ki: “Yer kürəsinin demək olar ki, hər bir guşəsində olduğu kimi, iqlim dəyişmələri və ekoloji deqradasiyasının təsirləri Azərbaycandan da yan keçməyib. Ümumdünya Ətraf Mühit Günü, bütün dünyaya ümid etməyə milyonlarla səbəb təqdim edərək bu təsirlərin qarşısını almağa yönəlmişdir. Bu il noyabrda Azərbaycan BMT-nin İqlim dəyişmələri üzrə konfransına ev sahibliyi etmək, bərpa olunan enerji resurslarını artırmaq, meşə ərazilərini genişləndirmək və ən müasir texnoloji imkanlar sayəsində tullantı səviyyəsini azaltmaq əzmindədir. Ümumdünya Ətraf Mühit Gününə ev sahibliyi etmək yaşıl dünya naminə həmrəyliyimizə əsaslanan təbii seçimdir”.
Son bir neçə ildir ki, dünya ölkələri iqlim dəyişmələri, təbiətin məhv olması və ətraf mühitin çirklənməsi və tullantılar kimi üç amilin törətdiyi planetar böhranı həll etmək naminə həmişəkindən daha sıx əməkdaşlıq edir. BMT-nin sonuncu İqlim Dəyişmələri Konfransında (COP28) iştirak edən ölkələr bərpa olunan enerji, səmərəlilik və metan qazı ilə bağlı yeni öhdəliklər xüsusunda razılığa gəlmiş, həmçinin qazıntı yanacaqları dövrünün bitdiyinə işarə etmişlər. BMT-nin 2022-ci ildə keçirilmiş Biomüxtəliflik Konfransı (COP15) hazırda icra olunan və 2030-cu ilə qədər ətraf mühitin deqradasiyasını dayandıraraq təbiəti bərpa etməyi nəzərdə tutan mühüm Qlobal Biomüxtəliflik Konsepsiyasının qəbulu ilə başa çatmış, dünya ölkələri açıq dənizlərdə biomüxtəlifliyi qorumaq üçün tarixi əhəmiyyət kəsb edən beynəlxalq saziş imzalamışlar.
İnger Andersen qeyd etmişdir ki: “Dünya hökumətləri, şirkətlər, vətəndaş cəmiyyəti və insanlar qazıntı yanacaqları dövrünə son qoyulması, deqradasiyaya uğramış təbiətin bərpası, çirklənmə səviyyəsinin azaldılması və daha sağlam ətraf mühitdə yaşamaq hüququnun təmin olunması da daxil olmaqla, bəşəriyyəti dəyişiklik etməyə çağırır. Ümumdünya Ətraf Mühit Günü qlobal səyləri bir araya gətirmək üçün vahid platformadır. Ümid edirəm ki, 2026-cı ildə keçiriləcək Ümumdünya Ətraf Mühit Gününə qədər iqlim böhranı ilə bağlı irəliləyişə nail olmaq üçün Azərbaycan Respublikası ilə birgə işləyə biləcəyəm”.
Bu ilin sonuna kimi COP29 çərçivəsində iqlimlə bağlı məsələlərin maliyyələşdirilməsi və COP16 Səhralaşma ilə Mübarizə Konvensiyasında səhralaşmaya qarşı mübarizə tədbirlərinin görülməsi sahəsində mühüm irəliləyiş, eləcə də ətraf mühitin plastik materiallarla çirkləndirilməsinə son qoymaq üçün üç ildir aparılan beynəlxalq danışıqların hüquqi cəhətdən icbari sənədlə yekunlaşacağı gözlənilir.
Gələn il Ümumdünya Ətraf Mühit Günü Koreya Respublikası tərəfindən keçiriləcək və ətraf mühitin plastik materiallarla çirkləndirilməsinə son qoymaqla bağlı məsələlərə həsr olunacaq. 2024-cü ildə keçirilmiş Ümumdünya Ətraf Mühit Gününə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı ev sahibliyi etmişdir; tədbirdə əsasən torpaqların rekultivasiyası, səhralaşma və quraqlığa davamlılıqla bağlı məsələlərə diqqət ayrılmışdır.

Republic of Azerbaijan to host World Environment Day 2026
Baku, 27 June 2024 – The Republic of Azerbaijan will host World Environment Day 2026, the UN Environment Programme (UNEP) and the Republic of Azerbaijan announced today in the capital, Baku, during an official visit by the Executive Director of UNEP, Inger Andersen.
World Environment Day, which Baku will host on 5 June 2026, is the largest global platform for environmental engagement and action. Established by the UN General Assembly in 1972, the Day inspires and is celebrated by millions of people across the world, who participate in online and in-person activities and events around the world aimed at accelerating environmental progress for people and planet. With Azerbaijan as hosts, World Environment Day 2026 will focus on climate change.
“Like almost every corner of the Earth, Azerbaijan is facing devastating impacts of climate change and environmental degradation. To fend off these challenges, World Environment Day fills the world with millions of reasons for hope,” said Mukhtar Babayev, Minister of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan and COP29 President-Designate. Azerbaijan is set to host a landmark UN Climate Change Conference in November, almost double our renewable energy sources by 2030, grow forests, and reach zero-waste through state-of the-art facilities. Hosting World Environment Day is a natural choice, grounded in our solidarity for a green world.”
Recent years have seen nations working closer than ever to address the triple planetary crisis of climate change, nature loss and pollution and waste. The UN Climate Change Conference COP28 saw countries agree to new commitments on renewable energy, efficiency, and methane amongst others, as well as signal the end of the fossil fuel era. The UN Biodiversity Conference COP15, in 2022, ended with the landmark Global Biodiversity Framework, which is now being implemented to halt and reverse nature loss by 2030, and the world adopted a historic treaty to protect life in the high seas. “Governments, businesses, civil society and people across the world are calling for change – from ending the fossil fuel era, to restoring degraded nature, reducing pollution and demanding the right to a healthy environment,” said Ms. Andersen. “World Environment Day is the platform to bring global action together and I look forward to working with the Republic of Azerbaijan to drive progress on the climate crisis through World Environment Day 2026.”
By the end of this year, critical progress on climate finance is expected at COP29, along with countermeasures on desertification at the Convention to Combat Desertification COP16 and three years of international negotiations are expected to culminate in a legally binding instrument to end plastic pollution.
Next year, World Environment Day will be hosted by the Republic of Korea with a focus on ending plastic pollution. World Environment Day 2024 was hosted by the Kingdom of Saudi Arabia with a focus on land restoration, desertification, and drought resilience.