Media nümayəndələrinin COP29-da iştirakı üçün akkreditasiya portalı istifadəyə verilib
Media nümayəndələrinin COP29-a akkreditasiyası üçün BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) akkreditasiya platformasının fəaliyyətinə start verilib. 2 iyul tarixindən etibarən portal vasitəsilə dünyanın hər yerindən media nümayəndələri UNFCCC Katibliyinə akkreditasiya üçün müraciət edə bilərlər.
COP29 konfransı media nümayəndələri üçün planetimizin gələcəyini formalaşdıracaq konstruktiv müzakirələr, əlamətdar qərarlar və dayanıqlı gələcək üçün atılan birgə addımları dünya ictimaiyyətinə çatdırmağa unikal imkan yaradacaq. Belə ki, COP29-a akkreditə olunmuş jurnalistlər konfrans çərçivəsində media üçün nəzərdə tutulmuş peşəkar məzmun və infrastruktura birbaşa çıxış əldə etməklə yüksək səviyyəli danışıqları əyani və ya onlayn şəkildə izləmək, konfransın rəsmi proqramına birbaşa çıxış əldə etmək, iqlim dəyişmələri sahəsində elmi və texnoloji yeniliklərdən xəbərdar olmaq kimi bir sıra imkanlardan, eləcə də konfransın rəqəmsal qlobal auditoriya platformasından yararlana biləcəklər. COP29-un Yaşıl və Mavi zonalarına giriş imkanı yaradan akkreditasiya ilə jurnalistlər həmçinin tədbir çərçivəsində təşkil ediləcək mətbuat konfransları, brifinqlər və digər media tədbirlərinə qatıla biləcək, eyni zamanda tədbir məkanında yerləşən mətbuat mərkəzlərinə və media zonalara giriş əldə edəcəklər. Yaşıl Zonaya girişi təmin edən akkreditasiya növü üzrə isə qeydiyyat COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti tərəfindən aparılacaq və yaxın zamanda elan ediləcək.
Bilavasitə UNFCCC tərəfindən müəyyən edilmiş tələb və prosedurlara əsasən təşkil olunan akkreditasiya prosesi Konvensiyanın rəsmi saytında mövcud olan qeydiyyat portalı vasitəsilə aparılmaqdadır. Akkreditasiya çap və onlayn media orqanları, televiziya və radio təmsilçiləri, fotojurnalistlər və digər media nümayəndələrinə təqdim olunacaq. Elektron platformada qeydə alınan ərizələr UNFCCC tərəfindən qiymətləndiriləcək və akkreditasiya məyarlarına cavab verən media nümayəndələri təsdiq bildirişini aldıqdan sonra asanlıqla qeydiyyatı tamamlaya biləcək.
Hər bir COP konfransında olduğu kimi, bu il keçiriləcək COP29-a da geniş miqyasda media nümayəndələrinin qatılması gözlənilir. Bu səbəbdən, media iştirakçılığının səmərəli təşkilinin təmin edilməsi və bütün lazımi texniki hazırlıqların icrası üçün müraciətlərin qısa müddət ərzində təqdim edilməsi tövsiyə edilir.
Prosedurla bağlı daha ətraflı məlumat əldə etmək üçün mediaaccreditation@cop29.az elektron ünvanına müraciət oluna bilər.

Media accreditation portal for COP29 is now open
The UNFCCC media accreditation portal, through which media can apply to attend COP29, is now open. Media professionals from around the world can submit their applications for accreditation to the UNFCCC Secretariat from 2 July.
The COP29 conference will provide a unique opportunity for the media to report to the international public the constructive discussions, important decisions, and joint steps being taken to shape the sustainable future of our planet. Journalists accredited to attend COP29 will have direct access to the professional content and infrastructure intended for the media as part of the conference. They will have an array of opportunities such as watching high-level talks in-person or online, direct access to the official conference programme, and briefings on scientific and technological innovations on climate change. Journalists with accreditation allowing access to the Green and Blue Zones at COP29 will be able to attend press conferences, briefings, and other media events, and will be able to make use of specially equipped media centres and media zones at the COP29 venue.
Registration only for the Green Zone accreditation will be conducted by the COP29 Azerbaijan Operating Company and will be announced soon.
The accreditation process is based on the requirements and procedures set by the UNFCCC and is carried out via the registration portal on the UNFCCC Secretariat’s web page. Accreditation will be given to media professionals representing print and online media, television, radio, photojournalism or other mass media. Applications registered on the electronic platform will be assessed by the UNFCCC. Once the media professionals who meet the accreditation criteria have received confirmation, they will be able to complete their registration easily.
A very large number of media professionals are expected at COP29 this year, as at every climate conference. It is recommended that applications are submitted as soon as possible to ensure that all the technical and other preparations can be made to allow the media to cover the conference as efficiently as possible.