COP29 Yaşıl Zona üzrə media akkreditasiyası portalı istifadəyə verilib
COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti COP29 iqlim konfransı çərçivəsində fəaliyyət göstərəcək Yaşıl Zona üzrə media akkreditasiya portalını istifadəyə verib.
Bu ilin 11-22 noyabr tarixlərində ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyi COP29 iqlim konfransı çərçivəsində COP29 Sədrliyi tərəfindən təşkil və idarə ediləcək, iqlim dəyişmələrinə qarşı mübarizə üzrə innovasiyalar və potensial həllər üzrə dinamik mərkəz olacaq Yaşıl Zonaya media nümayəndələrinin akkreditasiyası açıq elan edilib. Akkreditasiya prosesi yeganə rəsmi mənbə olan akkreditasiya portalı vasitəsilə 9 oktyabr tarixindən etibarən fəaliyyət göstərir, son qeydiyyat tarixi isə 30 oktyabr, saat 23:00 (GMT+4) olaraq təyin edilib.
BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyası tərəfindən idarə edilən, rəsmi görüş və danışıqların məkanı olan Mavi Zona ilə yanaşı Yaşıl Zona müxtəlif maraqlı tərəflərin - dövlət və özəl sektor, alimlər, gənclər, yerli icmalar, QHT-lər, vətəndaş cəmiyyəti və Mavi Zona nümayəndələrini də əhatə edən geniş iştirakçı auditoriyasına malik olmaqla iqlim konfransının işıqlandırılması üçün media nümayəndələrinə geniş imkanlar təmin edəcək. Belə ki, Yaşıl Zona üzrə akkreditasiyadan keçən jurnalistlər bir sıra müxtəlif tədbirlərə qatılmaq, iqlim fəaliyyətində aktiv iştirak edən qurum, şirkət və simalarla birbaşa əlaqə yaradaraq eksklüziv kontentlə çıxış etmək imkanı qazanacaqlar.
Akkreditə olunmuş media nümayəndələri, həmçinin Yaşıl Zonada media fəaliyyətinin operativ və səmərəli təşkili üçün müvafiq infrastruktur və texniki imkanlardan yararlana biləcəklər.
Qeyd edək ki, media akkreditasiyası Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyası tərəfindən tanınan ölkələrdə media təşkilatı kimi qeydiyyatdan keçmiş rəsmi və etibarlı media qurumunu təmsil edən media nümayəndələri üçün nəzərdə tutulub. Yerli media nümayəndələri, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin reyestrində qeydiyyatda olmalıdırlar.
COP29 Yaşıl Zona üzrə media akkreditasiyası prosesi ilə bağlı tələblər və digər ətraflı məlumatın əldə edilməsi üçün COP29 rəsmi veb-saytında mövcud müvafiq bölməyə keçid edilə bilər. Akkreditasiya müraciətləri ilə bağlı əlavə dəstək və ya sorğularla bağlı mediaaccreditation@cop29.az elektron ünvanı vasitəsilə ilə əlaqə saxlanılması xahiş olunur.

The COP29 Azerbaijan Operating Company has launched the media accreditation portal for the COP29 Green Zone, which will be active during COP29.
Scheduled for this November 11-22, COP29 will feature a Green Zone coordinated by the COP29 Presidency. It will serve as a vibrant hub for innovations and potential solutions in the fight against climate change. Media representatives are now invited to apply for accreditation to cover this significant event. The accreditation process has been underway since October 9 and is available exclusively through the official accreditation portal. The final registration deadline is set for October 30 at 23:00 (GMT+4).
In addition to the Blue Zone, the official venue for meetings and negotiations overseen by the United Nations Framework Convention on Climate Change, the Green Zone will offer significant opportunities for media representatives. It will welcome a diverse array of stakeholders, including government and private sector representatives, academics, youth, local communities, NGOs, civil society, and delegates from the Blue Zone, thereby providing ample opportunities to enhance the coverage of COP29. Journalists accredited for the Green Zone will have the opportunity to participate in a range of events, allowing them to connect directly with organisations, companies, and individuals actively involved in climate action to create exclusive content.
Accredited media representatives will also have access to the Media Centre, established in the Green Zone, along with additional infrastructure and technical facilities, ensuring the effective and efficient management of media activities.
It is worth noting that media accreditation is intended for representatives of official and legitimate media organisations registered in countries recognised by the United Nations (UN). Furthermore, local Azerbaijani media representatives must also be registered with the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan.
For requirements and further details regarding the COP29 Green Zone media accreditation process, please visit the relevant section on the official COP29 website. For additional support or inquiries related to accreditation applications, please reach out to mediaaccreditation@cop29.az.