Nyu-Yorkda COP29-un BICFIT təşəbbüsünə dair müzakirələr baş tutub
27 sentyabr 2024-cü il tarixində Nyu York şəhərində COP29 Sədrliyinin Yüksək Səviyyəli Çempionunun, İqlim Fəaliyyəti üzrə Qlobal Təşəbbüslər Qrupunun və Beynəlxalq Nizami Gəncəvi Mərkəzinin birgə təşəbbüsü ilə İqlim Maliyyəsi, İnvestisiya və Ticarət üzrə Bakı Təşəbbüsündə (BICFIT) özəl sektorun roluna həsr edilmiş yan tədbir təşkil edilib.
Tədbirin açılış hissəsində COP29 Yüksək Səviyyəli Çempionu Nigar Arpadarai və COP29 Fəaliyyət Gündəliyinin Qlobal Təşəbbüslər Qrupunun həmsədri Elmar Məmmədov COP29 Sədrliyinin BICFIT təşəbbüsünə dair ətraflı məlumat verib.
Tədbir çərçivəsində iki panel təşkil edilib və BMT-nin Ticarət və İnkişaf Təşkilatının (UNCTAD) Nyu-York Ofisinin rəhbəri Juan Jose Martine Badillonun moderatorluğu ilə “İqlim maliyyəsi, investisiya və ticarət neksuku: qlobal, regional və milli platformalar” mövzusunda təşkil edilmiş paneldə BMT-nin Baş Assambleyasının 73-cü Prezidenti, Ekvadorun keçmiş Xarici İşlər Naziri Maria Fernanda Espinoza, Dünya Bankının İqlim Dəyişmələri Qrupunun meneceri Sudharşan Canaqaraja, Beynəlxalq Valyuta Fondunun keçmiş İcraçı direktoru, Misirin keçmiş İnvestisiya naziri, 2030 gündəliyinin maliyyələşdirilməsi üzrə BMT-nin xüsusi elçisi Mahmud Mohieldin və hazırda iqlim üzrə çoxtərəfli inkişaf banklarının əlaqələndiricisi olan Asiya İnkişaf Bankının Prezidentinin baş müşaviri Tomoyuki Kimura fikir mübadilələri aparıblar və BICFIT-in vaxtında irəli sürülmüş qlobal səviyyədə böyük ehtiyac duyulan innovativ təşəbbüs olduğunu vurğulayıblar.
Daha sonra BMT-nin İnkişaf Proqramının Dayanıqlı Maliyyə Habının rəhbəri Tomas Beloenun moderatorluğu ilə “İnklüziv iqlim maliyyəsinin təmin edilməsi” mövzusu üzrə ikinci panel təşkil edilib və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının İqlim Strategiyası bölməsinin rəhbəri Jianpiero Naci, “Fortescue Metals and Fortescue Future Industries” şirkətinin direktorlar şurasının üzvü Jan Baderşneyder, Veritas Qrup şirkətinin dayanıqlılıq bölməsinin rəhbəri Laura Mandro, ABŞ-da yerləşən strateji və beynəlxalq məsələlər üzrə beyin mərkəzinin direktoru Nuam Unjer və Bil and Melinda Qeyts Fondunun nümayəndəsi Mat Eldriq fikir mübadilələri aparıblar və iqlim maliyyəsində innovativ yanaşmaların müyyən edilməsində və qlobal dekarbonizasiya prosesində BICFIT-in mühüm rol oynaya biləcəyindən bəhs ediblər.
Hər iki panellərin sual-cavab hissələrində də fəal müzakirələr aparılıb və tədbir iştirakçıları vurğulayıblar ki, bu qlobal təşəbbüsün mahiyyəti ondan ibarətdir ki, ilk dəfə iqlim maliyyəsi, investisiya və ticarət bir araya gətirilir və bu COP29 Sədrliyi tərəfindən dünya üçün vacib qlobal irs yaradacaqdır.
Tədbirin sonunda təşkilatçılar tərəfindən həmçinin vurğulanıb ki, dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, Azərbaycanın dahi şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvi hələ XII əsrdə insanlarla təbiət arasında mütləq şəkildə harmoniyanın olmasını, əks təqdirdə isə bəşəriyyətin özünü məhv edəcəyi fikrini öz əsərlərində təbliğ edib və bu baxımdan təsadüfi deyil ki, Beynəlxalq Nizami Gəncəvi Mərkəzi bu tədbirin həmtəşkilatçısıdır və bu gün Azərbaycanın qlobal gündəlik üçün təklif etdiyi BICFIT təşəbbüsü də məhz bu hədəfə xidmət edir.

A side event dedicated to the role of the private sector in the COP29 Presidency Baku Initiative for Climate Finance, Investment, and Trade (BICFIT) was held in New York on 27 September 2024 within the framework of the 79th session of the UN General Assembly (UNGA) and New York Climate Week. The event was jointly organized by the UN High-Level Climate Champion, the COP29 Presidency Action Agenda Global Initiatives Team and the Nizami Ganjavi International Center.
In the opening session, COP29 UN High-Level Climate Champion Nigar Arpadarai, and Elmar Mammadov, Senior Negotiator and Co-Leader of the COP29 Presidency Action Agenda Global Initiatives Team shared valuable insights into the BICFIT initiative.
The event featured two panels, including one titled “Climate Finance, Investment, and Trade Nexus: Global, Regional, and National Platforms”, moderated by Juan José Martinez Badillo, Head of the UN Trade and Development (UNCTAD) New York Office. Esteemed panellists included María Fernanda Espinosa Garcés, President of the 73rd session of the UN General Assembly and former Minister of Foreign Affairs of Ecuador; Sudharshan Canagarajah, Practice Manager of Strategy and Knowledge on the Climate Change Group of the World Bank; Mahmud Mohieldin, former Executive Director of the International Monetary Fund, former Minister of Investment of Egypt and UN Special Envoy on Financing the 2030 Sustainable Development Agenda, as well as Tomoyuki Kimura, Senior Advisor to the President of the Asian Development Bank. They engaged in a constructive exchange of views and highlighted BICFIT as a timely, innovative and much-needed global initiative.
The second panel, moderated by Thomas Beloe, Head of UNDP Sustainable Finance Hub, focused on “Ensuring Inclusive Climate Finance”. Panellists included Gianpiero Nacci, Head of Climate Strategy at the European Bank for Reconstruction and Development;Dr Jean Baderschneider, member of Board of Directors, Fortescue Metals & Fortescue Future Industries; Laura Mandro, Head of Sustainability at Veritas Group; Noam Unger, Director of the Center for Strategic and International Studies (CSIS) in the US, and Matt Eldridge, representative of the Bill & Melinda Gates Foundation. They discussed the crucial role of innovative approaches to climate finance and the global decarbonization process, as well as constructive global dialogue on these issues, highlighting the significant potential of the BICFIT Initiative in driving these efforts.
During the Q&A sessions on both panels, active discussions continued, with participants emphasizing that the essence of this global initiative lies in integrating climate finance, investment, and trade for the first time, and which could become a key legacy of the COP29 Presidency.
At the conclusion of the event, the organizers highlighted that the prominent name in the literature world, the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi, promoted key messages through his poems back in the 12th century which are still very important for our planet today - “On earth, in society, between people and nature, should reign harmony and consent, otherwise humanity will destroy itself”. They mentioned that the Nizami Ganjavi International Center’s co-organization of this event was no coincidence, and that COP29 Presidency BICFIT Initiative aligns with this long-standing vision. This side event was part of a multistakeholder consultation process on BICFIT.