COP29 Sədrliyi dünya ictimaiyyətinin diqqətini cəlb etmək və iqlim fəaliyyətini sürətləndirmək üçün təşəbbüslərə start verir
17 Sentyabr, 2024
Bu gün COP29 Sədrliyi iqlim fəaliyyəti üzrə irəliləyişi sürətləndirmək və rəsmi müzakirə edilən COP gündəliyinə dəstək vermək üçün COP29 Sədrliyinin Təşəbbüslərini “Fəaliyyət Gündəliyi”nin bir hissəsi kimi elan edib. Bütün Tərəflərə və qeyri-tərəf qismində çıxış edən maraqlı tərəflərə ünvanladığı məktubda COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev bu toplunun təfərrüatlarını, eləcə də qlobal maraqlı tərəflərin COP29 Sədrliyinin ambisiyanı artırmaq və fəaliyyətə təkan vermək  hədəflərinə necə töhfə verə biləcəklərini izah edib.
Fəaliyyət Gündəliyi dünyanın ən aktual iqlim problemlərini, eləcə də unudulmuş prioritetləri gündəmə gətirir və geniş iştirakçı auditoriyasının bir araya gəlməsinə şərait yaradır. Sözügedən gündəlik həmçinin COP-un Qafqazda ilk dəfə keçirilməsi ilə əlaqədar Azərbaycanın imkanlarını və iqlim dəyişmələrinə qarşı mübarizəyə verdiyi unikal töhfələri də əks etdirir. Fəaliyyət Gündəliyi COP29 Sədrliyinin iqlim sahəsində bütün əsas istiqamətlər boyu irəliləmək kimi ambisiyalı səylərini təmsil edir və digərləri ilə yanaşı, enerji, maliyyə, kənd təsərrüfatı, şəhərlər, insan inkişafı, eləcə də iqlim və sülhün qarşılıqlı əlaqəsi kimi bir sıra əsas prioritetləri ehtiva edir. Bu təşəbbüslərin bir çoxu, xüsusən də İqlim maliyyəsi, investisiya və ticarət dialoqu üzrə Bakı təşəbbüsü  (BICFIT), İqlim davamlılığı üçün insan inkişafı üzrə Bakı təşəbbüsü və Davamlı, iqlimə dayanıqlı və sağlam şəhərlər üçün çoxsahəli fəaliyyət tərəfdaşlığı (MAP) bütün sektorlararası sinerjiləri əhatə edir.
COP29-un öhdəlik və bəyannamələri çərçivəsində hökumətlər və qeyri-hökumət qurumları iqlim böhranına qarşı növbəti kollektiv addımlarında ambisiyanı necə artıracaqlarına dair prinsiplər və həll yolları barədə razılığa gəlmək üçün bir araya gələcəklər. COP29 Sədrliyi (şəffaf və inklüziv yanaşma əlaməti olaraq) öhdəlik və bəyannamə mətnlərinin layihə variantlarını rəy və təkliflərin verilməsi üçün bütün Tərəflər və Həmfikir qruplarla paylaşacaq. Daha sonra COP29 Sədrliyi mətnləri yekunlaşdıraraq yenidən COP29 veb-saytında yerləşdirəcəkdir.
Bu Təşəbbüslərə start verməklə, COP29 Sədrliyi COP29 tədbirindən əvvəl, tədbir zamanı və tədbirdən sonra da fəaliyyətə təkan vermək üçün bir sıra platforma, tərəfdaşlıq və proqramlar hazırlayır. Maliyyə iqlim fəaliyyətinin mühüm icra mexanizmidir və COP29 Sədrliyinin perspektiv konsepsiyasının bir hissəsini təşkil edir. Buna görə də sözügedən təşəbbüslər icra mexanizmlərinə xüsusi diqqət yetirməklə hazırlanıb.
COP29-un Fəaliyyət Gündəliyi COP29 Sədrliyinin dünya üzrə tərəfdaşları, o cümlədən BMT-nin COP29 üzrə İşçi Qrupu və üzv agentlikləri, beynəlxalq təşkilatlar və çoxtərəfli qurumlar, eləcə də milli hökumətlər və qeyri-dövlət subyektləri ilə birlikdə hazırlanıb.
COP29-un Fəaliyyət Gündəliyinə start verən Muxtar Babayev bunları bildirib: “Azərbaycan COP29 tədbirinə ev sahibliyi etməyimiz üçün dünya ictimaiyyətinin bizə olan etimadından şərəf duyur. Lakin Azərbaycan tək bir ölkədir və biz iqlim böhranını təkbaşına həll edə bilmərik. Biz hər bir iştirakçını ilhamlandırmağa və öhdəlik və qətiyyətlə nələrə nail olmağın mümkün olduğunu göstərməyə çalışır, fərdi töhfənin dəyərini heç vaxt kiçiltmirik.  Hər kəsə xatırlatmaq istərdik ki, hətta bu cür böyük problem fonunda hər bir fəaliyyət mühüm əhəmiyyət kəsb edir, çünki bir kiçik damla bir böyük ümman yaradar.”
BMT-nin COP29-da İqlim dəyişmələri üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai isə qeyd edib: “Artıq iqlim məsələləri ilə bağlı bütün maraqlı tərəflərin iqlim fəaliyyətinə qoşulmaq, səsini ucaltmaq və irəliyə doğru addım atmaq vaxtıdır. Əgər biz qarşıya qoyduğumuz məqsədlərə çatmaq istəyiriksə, o zaman hər kəs üzərinə düşəni etməlidir. Bu, sizin COP29-da mühüm rol oynamaq üçün şansınızdır.”
COP29 Sədrliyinin təşəbbüsləri və nəticələrin xülasəsi
İqlim Maliyyəsi üzrə Fəaliyyət Fondu (CFAF): Mədən (qazıntı) yanacağı hasil edən ölkə və şirkətlərin könüllü ianələri ilə formalaşan bu fond mənfi təsirlərin azaldılması (mitiqasiya), adaptasiya və tədqiqat və inkişaf tədbirləri vasitəsilə dövlət və özəl sektorların fəaliyyətinə təkan verəcək. Fond həmçinin inkişaf etməkdə olan ölkələrdə təbii fəlakətlərin nəticələrini operativ şəkildə aradan qaldırmaq məqsədi ilə yüksək güzəştli və qrant əsaslı maliyyələşdirmə üçün xüsusi imkanlar təklif edəcək.
İqlim maliyyəsi, investisiya və ticarət dialoqu üzrə Bakı Təşəbbüsü (BICFIT): Təşəbbüs “yaşıl” diversifikasiyaya investisiya axınını təşviq etmək, müvafiq siyasəti  dəstəkləmək və dialoq vasitəsilə təcrübə mübadiləsi aparmaq üçün qlobal platforma vasitəsi ilə iqlim maliyyəsi, investisiya və ticarət əlaqəsinə diqqət yetirəcək. Bununla yanaşı, bu qlobal təşəbbüs yaşıl enerji zonaları əsasında azad iqtisadi zonalar yaratmaq təşəbbüsünü irəli sürərək azad yaşıl iqtisadi zonalar konsepsiyasını qlobal gündəliyə gətirir.
COP29-un Yaşıl Enerji üzrə Zona və Dəhlizlər Öhdəliyi: Öhdəlik yaşıl enerji zonaları və dəhlizləri, o cümlədən investisiyaların təşviqi, iqtisadi artımın stimullaşdırılması, infrastrukturun inkişafı, modernləşdirilməsi və genişləndirilməsi, eləcə də regional əməkdaşlığın təşviqi hədəfləri ilə bağlı olacaq.
COP29-un Qlobal Enerji Anbarları və Şəbəkələri Öhdəliyi: Bu öhdəlik çərçivəsində əsas məqsəd qlobal enerjinin saxlanılması potensialını 2022-ci il ilə müqayisədə altı dəfə artıraraq 2030-cu ilə qədər 1500 giqavata çatdırmaqdır. Öhdəlik götürən tərəflər enerji şəbəkələrini təkmilləşdirmək məqsədilə görülən qlobal səylər çərçivəsində 2040-cı ilə kimi 80 milyon kilometrdən çox enerji şəbəkəsini ümumi şəbəkə sisteminə əlavə etmək və ya təmir etmək üçün bu sahəyə investisiya axınını artıracaqlar.
COP29 Hidrogen Bəyannaməsi: Həm dövlət, həm də özəl sektorlar üçün bu bəyannamənin məqsədi tənzimləyici, texnoloji, maliyyələşdirmə və standartlaşdırma maneələrinin həll edilməsi üzrə rəhbər prinsip və prioritetlərlə yanaşı, təmiz hidrogen və onun törəmələri üzrə qlobal bazarın potensialından istifadəni təmin etməkdir.
COP Atəşkəs çağırışı: Olimpiya Atəşkəs çağırışı əsasında hazırlanmış COP Atəşkəs çağırışı sülh və iqlim fəaliyyətinin vacibliyini vurğulayır. Tərəfdaşlarla birgə rəhbərlik ediləcək ayrıca “COP29 – İqlim və Sülh” Müştərək Təşəbbüsü ən həssas təbəqələri mövcud resurslarla əlaqələndirməklə yanaşı, həm də sülh və iqlimin kəsişməsində müxtəlif təşəbbüslərin həyata keçirilməsi istiqamətində gələcək fəaliyyətləri təşviq etmək üçün mükəmməllik mərkəzi yaratmaq kimi konkret nəticələr əldə etmək məqsədi daşıyır.
COP29-un Yaşıl Rəqəmsal Fəaliyyət Bəyannaməsi: Bəyannamə İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları sektorunda iqlimə müsbət təsir göstərən rəqəmsallaşma və emissiyaların azaldılmasını sürətləndirmək və yaşıl rəqəmsal texnologiyaların əlçatanlığını artırmaq məqsədi daşıyır.
İqlim dayanıqlığı üçün insan inkişafı üzrə Bakı Təşəbbüsü: Bu təşəbbüsün əsas məqsədi təhsil, sağlamlıq, iş yerləri, biliklər, bacarıqlar, uşaqlar və gənclər məsələlərinə məsul olan sahələr arasında sinerjinin təmin edilməsi, insan inkişafının iqlim fəaliyyəti ilə sıx əlaqələndirilməsi və iqlim naminə bu sahədə qlobal strateji əməkdaşlığın başlanmasına təkan verməkdir.  Bununla yanaşı, bu qlobal təşəbbüs bu sahədə COP-dan COP-a davamlılığın yaradılmasına və təhsil standartları vasitəsilə ekoloji savadlılığın artırılmasına və PISA kimi qlobal qiymətləndirmə alətlərinə iqlim ölçüsünün inteqrasiyasına  yardım edəcək.
Fermerlər üçün Bakı “İqlim Harmoniyası” təşəbbüsü: Bu təşəbbüs təcrübə mübadiləsi, sinerji və çatışmazlıqların müəyyən edilməsi, maliyyənin asanlaşdırılması və kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığın təşviqi, o cümlədən yerli icmaların və kənd yerlərində qadınların səlahiyyətlərinin artırılması üçün təşəbbüs, koalisiya və şəbəkələri bir araya gətirərək aqreqator rolunu oynayacaq.
Üzvi tullantıların tərkibindəki metan qazının azaldılması haqqında COP29 Bəyannaməsi: Bəyannamə tullantı və qida sistemlərində metan qazının azaldılması üçün (kəmiyyət hədəflərini də əks etdirən) Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələrdə 1,5°C hədəfini saxlamaq məqsədilə tullantı sektoru üzrə öhdəliklər istiqamətində işi asanlaşdıracaq.
COP29-un İqlimə davamlı və Sağlam Şəhərlər üçün Çoxsahəli Fəaliyyət Yolları (MAP) Bəyannaməsi: Bəyannamə şəhərlərdə iqlim problemlərini həll etmək üçün çoxsahəli əməkdaşlığı və bütün şəhərlərdə iqlim hədəflərinə  uyğunluq yaratmaq və bunun üçün maliyyələşməni gücləndirmək təşəbbüsünü inkişaf etdirəcək. Eyni zamanda, müxtəlif beynəlxalq platformalarda şəhərlər üzrə aparılan qlobal səylər arasında əlaqələndirməni təmin edəcəkdir.
Turizm sektorunda iqlim fəaliyyətinin gücləndirilməsi haqqında COP29 Bəyannaməsi: Bəyannaməyə Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələr (NDC) üzrə turizm üçün sektoral hədəflər daxil ediləcək və emissiyaların azaldılması, eləcə də sektorda davamlılığın artırılması yolu ilə dayanıqlılıq təcrübələrini təşviq edəcəkdir. Sektorda şəffaflığı artırmaq və turizmdə dayanıqlı qida sistemləri üçün konsepsiyaları təmin etmək məqsədilə nəticələri olan növbəti təşəbbüs irəli sürüləcək.
İqlim fəaliyyəti üçün su üzrə COP29 Bəyannaməsi: Bəyannamə maraqlı tərəfləri iqlim dəyişməsinin su ehtiyatları, su hövzələri, su ilə əlaqəli biomüxtəliflik və su ekosistemlərinə təsirləri və səbəbləri ilə mübarizədə inteqrasiyalı yanaşmaları tətbiq  etməyə, eləcə də Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələr (NDC) və Milli Adaptasiya Planları (NAP) da daxil olmaqla, milli iqlim siyasətlərində su ilə bağlı təsirlərin yumşaldılması və adaptasiya tədbirlərini uzlaşdırmağa çağırır.  Bəyannamə bu sahədə COP-dan COP-a davamlı və ardıcıl dialoqun aparılmasını təmin etmək üçün İqlim Fəaliyyəti naminə Su üzrə Bakı Dialoqu adlı platformanın yaradılmasını nəzərdə tutur.
Bakı Qlobal İqlim Şəffaflığı Platforması (BTP): Platforma İkiillik Şəffaflıq Hesabatlarının hazırlanması və təqdim edilməsində inkişaf etməkdə olan Tərəf ölkələri dəstəkləyəcək, Təkmilləşdirilmiş Şəffaflıq Çərçivəsinin tam spektri üzrə bütün Tərəflər arasında əməkdaşlığı və bilik mübadiləsini təşviq edəcək və ehtiyac duyulan yerlərdə potensialın gücləndirilməsi üçün resursları daha yaxşı səfərbər edəcəkdir.
Fəaliyyət Gündəliyi ilə bağlı COP29 Sədrliyinin Tərəflərə və Həmfikir Qruplara ünvanladığı məktubun tam mətni: https://cop29.az/az/pages/cop29-presidency-action-agenda-letter
COP29 tədbiri 11-22 noyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Bakı şəhərində keçiriləcək.

COP29 Presidency Launches Initiatives to Focus Global Attention and Accelerate Climate Action
The COP29 Presidency today announced the COP29 Presidency Initiatives as part of its “Action Agenda” to accelerate progress on climate action and supplement the formal negotiated COP agenda. In a letter addressed to all Parties and non-party stakeholders, the COP29 President-Designate Mukhtar Babayev set out the details of the package and how global stakeholders can contribute to the COP29 Presidency’s vision to enhance ambition and enable action.
The Action Agenda confronts the world’s most pressing climate problems, shines a light on forgotten priorities, and provides a focus for wide universe of actors to come together. It also reflects Azerbaijan’s own capabilities and unique contributions to the fight against climate change, as COP is held in the Caucuses for the first time. It represents an ambitious effort by the COP29 Presidency to drive action across all climate pillars and covers a range of key priorities, such as energy, finance, agriculture, cities, human development, and the climate-peace nexus, amongst others.  Many of these initiatives, in particular, the Baku Initiative on Climate Finance, Investment and Trade (BICFIT), the Baku Initiative on Human Development for Climate Resilience, and the Multisectoral Actions Pathways (MAP) for Resilient and Healthy Cities all integrate and address cross-sectoral synergies.
In the COP29 pledges and declarations, governments and non-governmental entities will come together to agree on the principles and pathways for how they will enhance ambition in their next collective steps to confront the climate crisis. The COP29 Presidency will share the drafts texts with all parties and constituencies for their review and feedback as a sign of its transparent and inclusive approach.  The COP29 Presidency will then finalise the texts and republish them on the COP29 website in due course.
Through the launch of these Initiatives, the COP29 Presidency is establishing a range of platforms, partnerships and programmes to enable action before, during and after COP29. Finance, as a critical enabler of climate action, is a centrepiece of the COP29 Presidency’s vision, so the Initiatives have been designed with a special emphasis on delivering the means of implementation.
The COP29 Action Agenda has been developed in collaboration with the COP29 Presidency’s partners across the globe, including the UN Task Force for COP29 and its member agencies, international organisations and multilateral bodies, national governments and non-state actors.
Launching the COP29 Action Agenda, Mr. Babayev said “Azerbaijan is honoured by the confidence that the global community has placed in us to host COP29. But we are just one country and we cannot solve the climate crisis alone. We seek to inspire every actor and demonstrate what is possible with commitment and determination, and we never underestimate the value of an individual contribution. We hope to remind everyone that even in the face of such an enormous challenge, every action matters because every fraction of a degree matters.”
COP29 UN High-Level Climate Champion Nigar Arpadarai said “Now is the time for the whole universe of climate stakeholders to sign up, speak up and step up on climate action. If we are to meet our goals, we need everyone to do their part. This is your chance to play an important role in COP29.”
Summary of the COP29 Presidency Initiatives and Outcomes
Climate Finance Action Fund (CFAF): A fund, capitalised with voluntary contributions from fossil fuel producing countries and companies, to catalyse the public and private sectors across mitigation, adaptation, and research and development. The Fund will also have special facilities for highly concessional and grant-based funding to rapidly address the consequences of natural disasters in the developing countries in need.
The Baku Initiative for Climate Finance, Investment and Trade (BICFIT): An initiative to focus on the nexus of climate finance, investment and trade, with a platform to promote investment into green diversification, support policy development, and share expertise through dialogue.
COP29 Green Energy Zones and Corridors Pledge: A pledge to commit to green energy zones and corridors, including targets to promote investment, stimulate economic growth, develop, modernise and expand infrastructure, and foster regional cooperation.
COP29 Global Energy Storage and Grids Pledge: A pledge with a target to increase global energy storage capacity six times above 2022 levels, reaching 1,500 gigawatts by 2030. To enhance energy grids, endorsers will also commit to considerably scaling up investments in grids as part of global efforts to add or refurbish more than 80 million kilometres by 2040.
COP29 Hydrogen Declaration: A declaration for both the public and private sectors to unlock the potential of a global market for [clean] hydrogen and its derivatives with guiding principles and priorities, to address regulatory, technological, financing, and standardization barriers.
COP Truce Appeal: An appeal for a COP Truce, modelled on the Olympic Truce, to highlight the importance of peace and climate action. The COP29 Peace and Climate Initiative is a separate initiative, co-led with partners, that envisages to deliver tangible outcomes such as establishing a centre of excellence hub to match the needs of the most vulnerable with existing resources and foster further action for the operationalisation of various initiatives on the peace and climate nexus.
COP29 Green Digital Action Declaration: A declaration to accelerate climate-positive digitalisation and emission reductions in the Information and Communication Technology sector and enhance accessibility of green digital technologies.
The Baku Initiative on Human Development for Climate Resilience: An initiative to deliver various outcomes on human development, including catalysing investment in education, skills, health, and well-being, in particular for children and youth, establishing COP-to-COP continuity, and enhancing environmental literacy through education standards.
The Baku Harmoniya Climate Initiative for Farmers: An aggregator bringing together initiatives, coalitions and networks to share experiences, identify synergies and gaps, facilitate finance, and foster collaboration on agriculture, including by empowering communities and women in rural areas.
COP29 Declaration on Reducing Methane from Organic Waste: A declaration to work towards 1.5-aligned waste sector commitments in NDCs with quantified targets to reduce methane in waste and food systems.
COP29 Multisectoral Actions Pathways (MAP) Declaration for Resilient and Healthy Cities: A declaration to enhance multisectoral cooperation to address climate challenges in cities and an initiative to create coherence in all urban climate efforts and catalyse urban climate finance.
COP29 Declaration on Enhanced Action in Tourism: A declaration to include sectoral targets for tourism in NDCs and promote sustainable practices by reducing emissions and increasing resilience in the sector. A further initiative with outcomes to enhance transparency in the sector and provide frameworks for sustainable food systems in tourism.
COP29 Declaration on Water for Climate Action: A declaration calling upon stakeholders to take integrated approaches to combat the causes and impacts of climate change on water basins and water-related ecosystems, integrate water-related mitigation and adaptation measures in national climate policies, including NDCs and NAPS. The declaration will launch the Baku Dialogue on Water for Climate Action to enhance COP-to-COP continuity and coherence.
The Baku Global Climate Transparency Platform (BTP): A platform to support developing country Parties in the preparation and submission of Biennial Transparency Reports, promote collaboration and knowledge exchange amongst all Parties on the full spectrum of the Enhanced Transparency Framework, and better mobilize capacity-building resources where they are needed.
The full COP29 Presidency’s Letter to Parties and Constituencies on the Action Agenda is available on this link