COP29 Sədrliyi İqlim Dəyişmələri Adaptasiyasını BMT-nin Baş Qərargahında müzakirəyə çıxarıb
26 sentyabr 2024-cü il tarixində BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyası çərçivəsində BMT-nin Baş Qərargahında yüksək səviyyəli dövlət rəsmiləri, maliyyə institutları, iqlim fondları və iqlim mütəxəssisləri "COP29-a gedən Yol: İqlim Dəyişmələri Adaptasiyasına Çoxtərəfli Yanaşma" mövzusunda müzakirələr aparıb. COP29 Sədrliyi tərəfindən təşkil olunmuş tədbirdə iqlim dəyişmələrinə qarşı qlobal dayanıqlığın gücləndirilməsi məsələsinə toxunulub. Çıxışçılar son zamanlarda baş verən iqlim fəlakətləri kontekstində daha da təcili xarakter alan adaptasiya üzrə maliyyənin artırılması ətrafında fikir mübadiləsi aparıb.
Tədbirdə Milli Adaptasiya Planlarının və Qlobal Adaptasiya Hədəfinin irəlilədilməsi, həmçinin inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün xüsusilə vacib olan adaptasiya maliyyəsi sahəsindəki maneələrin aradan qaldırılması istiqamətində müzakirələr aparılıb.
COP29-un müəyyən edilmiş prezidenti Muxtar Babayev, habelə BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Köməkçi Qurumlarının sədrlərinin açılış nitqi ilə başlayan tədbirdə çıxışçılar qismində İrlandiya, Tuvalu, Maldiv adaları və Qambiyanın iqlim məsələləri üzrə məsul nazirləri, Kanadanın iqlim dəyişmələri üzrə səfiri, o cümlədən Adaptasiya Fondunun rəhbəri, Asiya İnkişaf Bankının iqlim dəyişmələri üzrə direktoru, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Adaptasiya üzrə direktoru və COP29 Baş danışıqçısının müavini Samir Becanov adaptasiya səylərini sürətləndirmək üçün həll yollarının tapılması məqsədilə müzakirələrə qoşulub.
Tədbirdə beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi və inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətləri və ən az inkişaf etmiş ölkələr kimi xüsusilə həssas bölgələrdə adaptasiya səylərinin maliyyələşdirilməsinin genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. İştirakçılar bu sahədə olan maneələrin aradan qaldırılması və icrası üçün innovativ yanaşmalara çağırış edib. COP29-un müəyyən edilmiş prezidenti Muxtar Babayev adaptasiya səyləri və adaptasiya maliyyəsinin artırılmasının zəruriliyini vurğulayıb və bu xüsusda ölkələri həmrəylik nümayiş etdirməyə çağırıb.
Tədbirdə yekun nitqi ilə çıxış edən COP29-un baş danışıqçısı Yalçın Rəfiyev iqlim dəyişmələrinin təsirlərinə xüsusilə həssas olan ölkələri qorumaq üçün qlobal əməkdaşlıq və transformasiya yönümlü tədbirlərin vacibliyini qeyd edib və bu xüsusda yaşıl gələcək naminə iqlim adaptasiyasının qlobal səviyyədə gücləndirilməsi baxımından COP29-un əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb.

On September 26, 2024, during the 79th session of the United Nations General Assembly, the COP29 Presidency spearheaded a high-level discussion at UN Headquarters titled “The Road to COP29: A Multilateral Approach to Climate Adaptation”. This event brought together senior government officials, representatives from financial institutions, climate funds, and climate experts. The dialogue focused on enhancing global resilience to climate change, particularly in light of recent climate disasters that underscored the urgent need to boost funding for adaptation efforts.
The discussions addressed the advancement of National Adaptation Plans (NAPs) and the Global Goal on Adaptation (GGA), with a special focus on overcoming the financial barriers encountered by developing nations. Participants underscored the vital importance of multilateral cooperation in tackling these challenges and strengthening adaptation measures on a global scale.
The event, inaugurated by COP29 President-Designate Mukhtar Babayev, alongside the chairs of the UN Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) Subsidiary Bodies, featured an impressive lineup of speakers. Among them were climate ministers from Ireland, Tuvalu, the Maldives, and Gambia, as well as Canada’s Climate Change Ambassador.
Prominent figures, including the Head of the Adaptation Fund, the Director of Climate Change at the Asian Development Bank, the Director of the Adaptation Programme at the UNFCCC, and the COP29 Deputy Lead Negotiator, Samir Bejanov, also took part. The discussions centred on identifying solutions to accelerate climate adaptation efforts on a global scale.
At the event, participants emphasised bolstering international cooperation and increasing financial support for adaptation efforts in vulnerable regions, including Small Island Developing States (SIDS) and Least Developed Countries (LDCs). Participants also underscored the necessity of dismantling barriers and implementing innovative solutions to ensure these regions receive the adequate support needed for their adaptation strategies.
Speaking at the event, COP29 President-Designate Mukhtar Babayev highlighted the urgent need to increase adaptation finance and called on nations to show solidarity in tackling climate challenges.
In his closing remarks, COP29 Lead Negotiator Yalchin Rafiyev emphasised the significance of global cooperation and transformative actions to safeguard countries vulnerable to climate change. He asserted that COP29 will be instrumental in reinforcing global climate adaptation for a sustainable future.