COP29 Sədrliyi adaptasiya, təsirlərin yumşaldılması və Paris Sazişinin 6-cı maddəsi üzrə tərəfdaş nazirlər təyin edib
09 Oktyabr, 2024
COP29 Sədrliyi adaptasiya, təsirlərin yumşaldılması və Paris Sazişinin 6-cı maddəsi ilə bağlı siyasi məsləhətləşmələrin istiqamətləndirilməsi və məlumatlandırılmanın təmin edilməsi üçün bu istiqamətlərdə tərəfdaş nazirlərin təyin edildiklərini bildirib. Bu, COP29-un sonuncu tərəfdaş nazirlər təyinatıdır. Məlum olduğu kimi, daha öncə COP29-un Yeni Kollektiv Kəmiyyət Hədəfi (NCQG) üzrə tərəfdaş nazirləri, eləcə də şəffaflıq üzrə yüksək səviyyəli tərəfdaşları təyin edilib.
COP29-un tərəfdaş nazirləri Bakıda keçiriləcək COP29 tədbirindən əvvəl siyasi iştirakın artırılması və COP29 Sədrliyinin əsas prioritetlərinin qlobal siyasi gündəliyə daxil edilməsi baxımından mühüm rola malikdirlər.
Onlar oktyabrın 10-dan 11-dək Bakıda keçirilən və bir sıra mühüm iqlim danışıqlarını ehtiva edən COP öncəsi tədbirlərin də vacib simalarıdırlar. COP öncəsi tədbirlər əsnasında, eləcə də COP29-a qədər olan müddət ərzində COP29-un tərəfdaş nazirləri bu əsas məsələlərdə irəliləyiş əldə etmək üçün siyasi məsləhətləşmələrdə iştirak edəcəklər.
İrlandiyanın ətraf mühit, iqlim və kommunikasiyalar naziri Eymon Rayan (Eamon Ryan) və Kosta-Rika Respublikasının ətraf mühit və energetika naziri Franz Tattenbax (Franz Tattenbach) adaptasiya üzrə tərəfdaş nazirlər təyin ediliblər. COP29 Sədrliyinin yeni təyinat almış tərəfdaş nazirlər qarşısında qoyduğu tapşırıq əsas adaptasiya məsələləri üzrə məsləhətləşmələrə rəhbərlik etmək, cari prioritet və perspektivlər haqqında daha yaxşı təsəvvürün formalaşdırılmasına köməklik göstərmək, mümkün imkan və maneələri müəyyənləşdirmək və bu istiqamətdə irəliləyişin asanlaşdırılmasına nail olmaqdır. Adaptasiya COP29 Sədrliyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən prioritet məsələlərdən biridir, çünki məhz adaptasiya davamlılığın yaradılması, eləcə də insanlar, dolanışıq (yaşayış) vasitələri və eko-sistemlərin qorunması, habelə iqlim dəyişmələrinə qarşı uzunmüddətli qlobal cavab tədbirlərinin təmin edilməsi baxımından əvəzsiz komponentdir.
COP29 Sədrliyi Norveçin iqlim və ətraf mühit naziri Tore O. Sandvik (Tore O. Sandvik) və Cənubi Afrikanın meşə, balıqçılıq və ətraf mühit naziri Dr. Dion Trevers Corcu (Dion Travers George) Təsirlərin yumşaldılması (mitiqasiya) üzrə tərəfdaş nazirlər təyin edib. Onlara Tərəflərin mitiqasiya ilə bağlı əməkdaşlıq etmələri və müvafiq mandatlar çərçivəsində irəliləyişə nail olmaları üçün Bakıda müzakirələrin davam etdirilməsinə münbit zəmin yaratmaq tapşırılacaq. Təsirlərin yumşaldılması COP29 Sədrliyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən prioritet məsələlərdən biridir, çünki bu kritik onillikdə və ondan sonrakı dövrdə 1,5°C məqsədlərinə uyğun olaraq İXQ emissiyalarının əsaslı, sürətli və davamlı şəkildə azaldılması üçün kompleks mitiqasiya ambisiyası olduqca aktual və zəruri məsələdir.
Sinqapurun dayanıqlılıq və ətraf mühit naziri Qreys Fu Hay Yen (Grace Fu Hai Yien) və Yeni Zelandiyanın iqlim dəyişmələri üzrə naziri Saymon Vots (Simon Watts) Paris Sazişinin 6-cı maddəsi üzrə tərəfdaş nazirləri təyin ediliblər. Onların vəzifəsi ölkələrin öz iqlim hədəflərinə nail olmaq üçün necə könüllü əməkdaşlıq edə biləcəyini müəyyənləşdirən bu mühüm maddənin tam tətbiqinə köməklik etməkdir. Belə ki, 6-cı maddənin tam şəkildə tətbiq olunması COP29 Sədrliyinin ambisiyaları artırmaq və fəaliyyətə təkan vermək konsepsiyası çərçivəsində əsas prioritetlərdən biridir. Bu tərəfdaş nazirlər COP29 tədbirində 6-cı maddənin tətbiqini yekunlaşdırmaq üçün aparılan siyasi məsləhətləşmələrə rəhbərlik edəcəklər.
Yuxarıda qeyd olunan təyinatlardan bir qədər öncə Avstraliyanın iqlim dəyişmələri və energetika naziri Kris Bouen (Chris Bowen) və Misirin ətraf mühitə təsirlərin yumşaldılması üzrə naziri Yasmin Fuad (Yasmine Fuad) Yeni Kollektiv Kəmiyyət Hədəfi üzrə tərəfdaş nazirlər, İtaliyanın iqlim dəyişməsi üzrə xüsusi elçisi professor Françesko Karvaro (Francesco Carvaro) və Qazaxıstan Respublikası prezidentinin müşaviri və beynəlxalq ekoloji əməkdaşlıq məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi Zülfiyyə Süleymenova isə şəffaflıq üzrə yüksək səviyyəli tərəfdaşlar təyin ediliblər.

COP29 Presidency Announces Ministerial Pairs on Adaptation, Mitigation and Article 6
The COP29 Presidency has announced the appointment of Ministerial Pairs for Adaptation, Mitigation and Article 6, to help guide and inform political consultations on these important topics. This announcement completes the appointment of COP29 Ministerial Pairs, following the earlier announcements for the Ministerial Pair on the NCQG and High-Level Pair on Transparency.
The COP29 Ministerial Pairs are playing an important role in escalating political engagement ahead of COP29 in Baku and raising the key priorities of the COP29 Presidency up the global political agenda.
They will play a significant role during Pre-COP in Baku, from October 10th – 11th, which will include a series of important climate negotiations. During Pre-COP, and in the lead up to and during COP29, the COP29 Ministerial Pairs will have the opportunity to engage in political consultations to make progress on these key issues.
H.E. Eamon Ryan, Minister for the Environment, Climate and Communications of Ireland and H.E. Franz Tattenbach, Minister of Environment and Energy of Costa Rica have been appointed as the Ministerial Pair on Adaptation. The COP29 Presidency has tasked the Ministerial Pair with leading consultations on key adaptation issues, to help enhance understanding about current priorities and perspectives, identify possible opportunities and barriers, and facilitate progress on substance. Adaptation is an important priority for the COP29 Presidency as it is an indispensable component of the long-term global response to climate change, to build resilience and protect people, livelihoods, and ecosystems.
The COP29 Presidency has appointed H.E. Tore O. Sandvik, Minister of Climate and Environment of Norway and H.E. Dr Dion Travers George, Minister of Forestry, Fisheries and the Environment of South Africa as the Ministerial Pair on Mitigation. The Ministerial Pair will be tasked with facilitating discussions to help Parties collaborate on mitigation and make progress under the relevant mandates to present a solid basis for continuing discussions in Baku. Mitigation is an important priority for the COP29 Presidency, as enhanced mitigation ambition for deep, rapid, and sustained reductions in greenhouse gas emissions in line with 1.5°C pathways is urgently needed, in this critical decade and beyond.
H.E. Grace Fu Hai Yien, Minister for Sustainability and the Environment of Singapore and H.E. Simon Watts, Minister of Climate Change of New Zealand have been appointed as the Ministerial Pair on Article 6, to help fully operationalise this important part of the Paris Agreement, which sets out how countries can pursue voluntary cooperation to reach their climate targets. The full operationalisation of Article 6 is one of the COP29 Presidency’s main priorities for its vision to enhance ambition and enable action. The Ministerial Pair will guide political consultations on Article 6 to build momentum to finalise its implementation at COP29.
The announcement follows the appointments of H.E. Chris Bowen, Minister for Climate Change and Energy of Australia and H.E. Yasmine Fouad, Minister of Environment Mitigation of Egypt as the Ministerial Pair on the NCQG, and H.E. Francesco Carvaro, Special Envoy for Climate Change of Italy and H.E. Zulfiya Suleimanova, Advisor to the President of Kazakhstan and Special Representative for International Environmental Cooperation of Kazakhstan as the High Level Pair on Transparency.