COP29 Sədrliyi və UNCTAD arasında BICFIT təşəbbüsü sahəsində əməkdaşlığa dair niyyət məktubu imzalanıb
26 sentyabr 2024-cü il tarixində BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyası və Nyu-York İqlim Həftəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının ekologiya və təbii sərvətlər naziri, COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev və BMT-nin Ticarət və İnkişaf Təşkilatının Baş Katibi Rebeka Qrinspan arasında ikitərəfli görüş keçirilib.
Görüş zamanı COP29-un İqlim maliyyəsi, investisiya və ticarət üzrə Bakı Təşəbbüsünə (BICFIT) dair fikir mübadilələri aparılıb. COP29 üzrə BMT-nin təsis etdiyi müvafiq Qlobal İşçi Qrupunda təmsil edilən BMT-nin Ticarət və İnkişaf Təşkilatı və BMT-nin İnkişaf Proqramı Azərbaycanın irəli sürdüyü BICFIT təşəbbüsü üzrə BMT tərəfindən əlaqələndirici rolunu oynayırlar. Bununla yanaşı, COP29 Sədrliyi bu təşəbbüs üzrə Ümumdünya Ticarət Təşkilatı, Beynəlxalq Ticarət Mərkəzi və digər beynəlxalq tərəfdaşlarla sıx əməkdaşlıq edir.
Görüşdə Muxtar Babayev məlumat verərək bildirib ki, COP29 Sədrliyi ilk dəfə olaraq İqlim maliyyəsi, investisiya və ticarət üzrə tematik gün təşkil edəcək. Ticarət və İnvestisiya Evi Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı və ÜTT, BMT‐nin Ticarət və İnkişaf Təşkilatı, Beynəlxalq Ticarət Mərkəzi və Beynəlxalq Ticarət Palatası kimi tərəfdaşlarla əməkdaşlıqda təşkil olunacaq.
Daha sonra COP29 Sədrliyi tərəfindən təklif edilən yeni innovativ BICFIT təşəbbüsünün əhəmiyyətindən bəhs edərək vurğulanıb ki, bu təşəbbüsün əsas məqsədi iqlim maliyyəsi, investisiya, ticarət və dayanıqlı inkişaf məsələlərini bir araya gətirərək qlobal sinerjinin təmin edilməsidir. Dünyada azad yaşıl iqtisadi zonaların yaradılması təşəbbüsü BICFIT-in ilk məhsullarından biri və COP29-un irsi ola bilər.
Muxtar Babayev bildirib ki, COP29 Sədrliyi bütün təşəbbüslərə dair tərəflərlə geniş məsləhətləşmələr keçirir və 13 sentyabr 2024-cü il tarixində İsveçrənin Cenevrə şəhərində Ümumdünya Ticarət Təşkilatının Qlobal İctimai Forumu çərçivəsində ölkələrin və digər bütün tərəfdaşların iştirakı ilə BICFIT təşəbbüsünə dair xüsusi sessiya təşkil edilib.
BMT‐nin Ticarət və İnkişaf Təşkilatının Baş Katibi Rebeka Qrinspan COP29 zamanı ilk dəfə olaraq maliyyə, investisiya və ticarət gününün vahid tematik gün qismində təşkilinə və Ticarət və İnvestisiya Evinin təşkili üçün göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan Respublikası Hökumətinə təşəkkür edib və Azərbaycanın irəli sürdüyü BICFIT təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirərək iqlim maliyyəsi, investisiya, ticarət və inkişaf məsələlərini bir araya gətirərək onlar arasında əlaqənin gücləndirilməsinə hədəflənən bu təşəbbüsün böyük perspektivindən bəhs edib, BICFIT-in dialoq komponentinin rəhbərlik etdiyi təşkilat tərəfindən iki ildən bir təşkil edilən Ümumdünya İnvestisiya Forumunun bir hissəsi olması ilə bağlı COP29 Sədrliyinin təklifini alqışlayıb.
Görüşün sonunda tərəflər arasında BICFIT təşəbbüsünün digər tərəfdaşlarla sıx əməkdaşlıqda irəlilədilməsi üzrə əməkdaşlığa dair müvafiq niyyət məktubu imzalanıb.

COP29 Presidency and UNCTAD Sign Letter of Intent to Collaborate on the BICFIT Initiative
On September 26, 2024, during the 79th session of the UN General Assembly and New York Climate Week, a bilateral meeting took place between COP29 President-Designate and Minister of Ecology and Natural Resources of the Republuc of Azerbaijan Mukhtar Babayev and Secretary-General of the United Nations Trade and Development (UNCTAD) Rebeca Grynspan.
During the meeting, discussions focused on the Baku Initiative on Climate Finance, Investment, and Trade (BICFIT), a pivotal initiative of COP29 Presidency. UNCTAD and the United Nations Development Programme (UNDP), represented in the Global Taskforce established by the UN for COP29, both play key coordinating roles for this initiative, at the same time, the COP29 Presidency is actively collaborating with partners such as the World Trade Organization (WTO), the International Trade Centre (ITC), and various other international organisations and multilateral development banks within the framework of this initiative.
Mukhtar Babayev highlighted that the Presidency will host the first ever thematic day dedicated to climate finance, investment, and trade within the framework of COP29. He additionally mentioned that the Trade and Investment House will also be organised by the Azerbaijan Export and Investment Promotion Agency (AZPROMO) of the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, in cooperation with partners like the WTO, UNCTAD, ITC and the International Chamber of Commerce.
The COP29 Presidency underlined the significance of the newly proposed and innovative BICFIT initiative, emphasising its aim to create the nexus of climate finance, investment, trade, and sustainable development, thereby fostering global synergy.
Mukhtar Babayev stated that the COP29 Presidency has been engaging in extensive consultations with all the relevant stakeholders, and on 13 September 2024, a special session on the BICFIT initiative was held within the framework of the WTO Global Public Forum in Geneva, with participation from different countries and stakeholders.
Rebeca Grynspan, Secretary-General of UNCTAD, expressed her gratitude to the Government of the Republic of Azerbaijan for organising the first thematic day focusing on finance, investment, and trade nexus and organization of the Trade and Investment House at the COP29. Grynspan highlighted the BICFIT initiative’s potential to strengthen the nexus of climate finance, investment, trade, and development, and welcomed the COP29 Presidency’s suggestion to integrate BICFIT dialogue into UNCTAD’s World Investment Forum.
At the end of the meeting, a letter of intent was signed between the two parties, marking a commitment to advancing the BICFIT initiative in collaboration with other key partners.