COP29 ilə əlaqədar Təşkilat Komitəsinin yeddinci iclası keçirilib
Oktyabrın 1-də BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ilə əlaqədar Təşkilat Komitəsinin yeddinci iclası keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının rəhbəri, Təşkilat Komitəsinin sədri Samir Nuriyev Prezident İlham Əliyevin tapşırıqlarına uyğun olaraq sonuncu iclasdan keçən müddət ərzində COP29 üzrə Tədbirlər Planının icrası istiqamətində görülmüş işləri qeyd edib.
Prezident İlham Əliyevin COP29-a hazırlıq prosesini daimi olaraq diqqətdə saxladığını qeyd edən Təşkilat Komitəsinin sədri dövlətimizin başçısının sentyabrın 10-da Bakı Olimpiya Stadionunda COP29-a hazırlıqla bağlı görülən işlərlə tanış olaraq müvafiq tapşırıq və göstərişlər verdiyini diqqətə çatdırıb.
Samir Nuriyev sentyabrın 22-23-də Nyu-Yorkda keçirilmiş “Gələcəyin Sammiti”ndə, daha sonra isə BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasının ümumi müzakirələri çərçivəsində bir sıra dövlət və hökumət başçılarının öz çıxışlarında COP29-a istinad etməsinə toxunaraq, noyabr ayında bütün dünyanın diqqətinin Azərbaycanda olacağını bildirib.
Prezident Administrasiyasının rəhbəri sentyabr ayında COP29 Sədrliyi tərəfindən Bakıda müxtəlif vacib tədbirlərin təşkil olunduğunu bildirərək, İtki və Zərər Fondunun 3-cü iclasını xüsusi qeyd edib. Təşkilat Komitəsinin sədri hazırda davam edən Bakı İqlim Həftəsinin əldə etdiyi nəticələrin davamlı olacağına inamını ifadə edib, qarşıdan gələn tədbirlər arasında oktyabrın 10-11-də keçiriləcək Pre-COP tədbirinin vacibliyini vurğulayıb.
Samir Nuriyev Prezident İlham Əliyevin inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinin COP29-da iştirakından irəli gələn məsələlərin həlli ilə bağlı verdiyi tapşırığın həm bu ölkələr, həm də inklüzivliyin təmin olunması nöqteyi-nəzərindən beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən müsbət qarşılandığını bildirib.
Təşkilat Komitəsinin sədri dövlət qurumlarının COP29 çərçivəsində beynəlxalq tərəfdaşlarla birlikdə çoxsaylı tədbirlər keçirəcəklərini qeyd edib.
Samir Nuriyev Azərbaycan QHT-lərinin “Gələcəyin Sammiti”nin işində fəal iştirak etdiklərini və bunun nəticəsi olaraq 22 ölkədən 44 QHT nümayəndəsinin Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi edən ölkə kimi inklüzivliklə bağlı addımlarını dəstəkləyən bəyanat verdiyini bildirib.
Sonra Samir Nuriyev Bakı Olimpiya Stadionunda görülən işlər, nəqliyyatın təşkili, təhlükəsizlik, COP29 vizasının əldə edilməsi, informasiya təhlükəsizliyi ilə bağlı məsələlər haqqında danışaraq, onların həlli istiqamətində müvafiq tapşırıqlar verib.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri, COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev Nyu-York İqlim Həftəsi ərzində keçirilmiş görüşlər də daxil olmaqla, COP29-la bağlı ümumi gedişat barədə məlumat verib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov Bakı Olimpiya Stadionunda aparılan işlər və digər təşkilati-logistika məsələləri barədə çıxış edib.
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyası çərçivəsində keçirilmiş görüşlər və digər substantiv məsələlər barədə danışıb.
Maliyyə naziri Samir Şərifov iqlim maliyyəsi, bu kontekstdə Beynəlxalq Valyuta Fondu və Dünya Bankı ilə həyata keçirilən əməkdaşlıq barədə çıxış edib.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev COP29 zamanı təhsil müəssisələrinin fəaliyyətinin təşkili barədə məruzə edib.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi Əli Nağıyev COP29 zamanı təhlükəsizliyin təmin edilməsi məsələləri barədə danışıb.
Mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova COP29 ilə əlaqədar Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən görülmüş işlər, o cümlədən “İqlim naminə mədəniyyət” təşəbbüsü barədə məlumat verib.
Kənd təsərrüfatı nazirinin müavini İlhamə Qədimova COP29 ilə əlaqədar Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi tərəfindən görülmüş işlər və “Harmoniya” təşəbbüsü barədə danışıb.
İclasın sonunda COP29 Tədbirlər Planının icrası istiqamətində görülən işlərin davam etdirilməsi və digər aidiyyəti məsələlər üzrə tapşırıqlar verilib.

The Organising Committee of the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change held its seventh meeting on October 1st.
Samir Nuriyev, Head of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan and Chairman of the Organising Committee, reviewed the progress made on the COP29 Action Plan since the committee’s last meeting, as instructed by President Ilham Aliyev.
Mr. Nuriyev mentioned that during the "Summit of the Future" held in New York on September 22nd-23rd, and in the general debates of the 79th session of the UN General Assembly, several heads of state and government referenced COP29, adding that Azerbaijan will be in spotlight of the entire world in November.
The Head of the Presidential Administration underlined that the COP29 Presidency organised various events in Baku in September, including the 3rd meeting of the Board of the Fund for Responding to Loss and Damage. Mr. Nuriyev expressed his confidence that the results achieved during the ongoing Baku Climate Action Week (BCAW) would continue through COP and at future editions of BCAW. He emphasised the importance of Pre-COP, scheduled to be held on October 10th-11th.
Mr. Nuriyev noted that President Ilham Aliyev`s instruction to support the participation of small developing island states (SIDS) in COP29 was welcomed by both SIDS communities and the international community, as it ensures their inclusion at the conference.
He added that Azerbaijani NGOs actively participated in the “Summit of the Future". During the Summit, 44 NGO representatives from 22 countries made a statement supporting Azerbaijan's steps to ensure inclusivity as the COP29 host.
Following Mr. Nuriyev’s remarks, Mukhtar Babayev, Minister of Ecology and Natural Resources and President-Designate of COP29, provided an update on the overall progress of COP29. Minister Babayev also gave an overview of the meetings held during New York Climate Week.
Anar Alakbarov, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan, reported on ongoing work at the Baku Olympic Stadium and other logistical preparations for COP29.
Jeyhun Bayramov, Azerbaijan’s Foreign Minister, provided updates on the outcomes of meetings held during the 79th session of the UN General Assembly, along with other substantive issues related to COP29.
Samir Sharifov, Azerbaijan’s Finance Minister, shared the progress made on climate finance and cooperation with the International Monetary Fund and the World Bank to deliver scaled up, accessible finance.
Emin Amrullayev, Azerbaijan’s Minister of Science and Education, reported on how educational institutions will operate during COP29.
Ali Naghiyev, Chief of Azerbaijan’s State Security Service highlighted efforts made to ensure security during COP29.
Saadat Yusifova, Azerbaijan’s Deputy Minister of Culture, reported on the work done by the Ministry related to COP29, including the "Culture for Climate" initiative.
Ilhama Gadimova, Deputy Minister of Agriculture, shared details on preparations by the Ministry of Agriculture and introduced the "Harmoniya" initiative.
The meeting concluded with directives for the implementation of the COP29 Action Plan and other related tasks.