COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin nümayəndə heyəti BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasında və Nyu-York İqlim Həftəsində iştirak etmək məqsədilə Amerika Birləşmiş Ştatlarının Nyu-York şəhərində səfərdədir. Səfər çərçivəsində 26 sentyabr tarixində COP29 Azərbaycan ƏŞ tərəfindən COP29-a hazırlıq istiqamətində təşkilati və əməliyyat məsələlərinə dair üzv dövlətlərin nümayəndələri üçün brifinq təşkil edilib.
Bu ilin noyabr ayında Bakıda keçiriləcək COP29 konfransına intensiv hazırlıq istiqamətində icra edilmiş və planlaşdırılan işlər üzrə məlumatlandırılmanın təmin edilməsi məqsədilə təşkil edilən tədbirdə BMT-nin bir sıra üzv ölkələrinin nümayəndə heyətləri iştirak ediblər.
Brifinqdə geniş təqdimatla çıxış edən COP29 Azərbaycan ƏŞ-nin İdarə Heyətinin sədri və Əməliyyatlar üzrə baş icraçı Nərmin Carçalova COP prosesinin təqviminə daxil edilən başlıca tədbirlər, COP29-un tematik gündəliyi, o cümlədən İqlim Fəaliyyəti üzrə Dünya Liderlərinin Sammiti barədə qısaca məlumatlandıraraq tədbir məkanı olan Bakı Stadionunda icra olunan işlərə toxunub. N. Carçalova hazırlıq prosesinin mühüm hissəsinin Bakı Stadionunda icra olunan tikinti və quraşdırma işləri olduğunu qeyd edərək burada müxtəlif məqsədlər üzrə icra olunan ərazi bölgüsü və müvafiq infrastrukturun qurulması istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib. Əməliyyatların bütün mərhələlərində dayanıqlılıq prinsiplərinin üstün tutulmasını xüsusilə vurğulayan N. Çarçalova tədbir məkanında dayanıqlılıq, əlçatanlıq və inklüzivlik tələblərinə tam riayət edildiyini bildirib, stadionda dayanıqlı əməliyyatların təmin edilməsi məqsədilə əlçatan və inklüziv mühitin yaradılması üçün atılan addımları diqqətə çatdırıb, eləcə də ƏŞ-nin əsas dayanıqlılıq hədəf və öhdəlikləri haqda bəhs edib.
Brifinqdə çıxış edən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Konfrans İşləri şöbəsinin direktoru Vasim Mir COP29 konfransının keçirilməsi üçün tələb olunan tədbir məkanının hazırlanması və əməliyyatların qurulması prosesini yüksək qiymətləndirdiyini bildirib. BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Hökumətlərarası Dəstək və Kollektiv Tərəqqi şöbəsinin direktoru Cecilia Kinuthia-Njenga COP29 İqlim Fəaliyyəti üzrə Dünya Liderlərinin Sammitinin proqramı və milli bəyənatlar üçün ölkələr tərəfindən müraciət prosesi ətrafında danışıb.
Daha sonra çıxış edən COP29 Azərbaycan ƏŞ-nin Koordinasiya Şurasının üzvləri Şəhla Abbəkirova və İsmayıl İsayev öz növbələrinə COP29 zamanı müsbət ziyarətçi təcrübəsi, qeydiyyat və akkreditasiya məsələləri, xüsusi COP29 vizası, media xidmətləri, nəqliyyat sxemləri kimi mövzular ətrafında iştirakçıları məlumatlandırıblar. Bununla yanaşı, COP29-un ilk günlərində baş tutacaq İqlim Fəaliyyəti üzrə Dünya Liderlərinin Sammiti ərzində keçiriləcək əsas tədbir və görüşlərin təşkilati tərəflərini təfsir edən Koordinasiya Şurasının üzvləri tədbir zamanı ölkə başçılarının tələb olunan səviyyədə qarşılanması üçün icra edilən işlər və planlar barədə məlumat veriblər.

A delegation from the COP29 Azerbaijan Operating Company travelled to New York City to take part in the 79th session of the UN General Assembly and New York Climate Week. On September 26, the Operating Company hosted a briefing for representatives of member states, outlining the organizational and operational preparations underway for COP29, set to take place in Baku this November.
The event updated participants on the crucial steps taken by the COP29 Presidency in preparation for the conference, as well as planned activities. Delegations from numerous UN member states were in attendance.
During the briefing, Narmin Jarchalova, Chair of the COP29 Azerbaijan Operating Company and Chief Operating Officer for COP29, delivered a comprehensive presentation. She offered an overview of the key events in the COP calendar and the thematic agenda for COP29, including a brief discussion on the COP29 World Leaders Climate Action Summit (WLCAS). Mrs Jarchalova also provided insights into the ongoing work at the venue, Baku Stadium. She emphasized that a major component of the preparation process involves construction and installation efforts at the stadium, detailing the zoning for various purposes and the development of essential infrastructure.
Emphasizing the significance of sustainability, Mrs. Jarchalova highlighted that sustainability principles have been prioritized at every stage of the operation. She explained that the event venue fully complies with requirements for sustainability, accessibility, and inclusivity, outlining the measures implemented to foster an accessible and inclusive environment at the stadium. Additionally, she discussed the company’s key sustainability goals and commitments.
Wasim Mir, Director of Conference Affairs for the UN Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), also addressed the briefing, praising the preparations and operational arrangements for COP29. Cecilia Kinuthia-Njenga, Director of the Intergovernmental Support and Collective Progress Division of the UNFCCC discussed the agenda of the COP29 World Leaders Climate Action Summit, as well as the process through which countries can apply for national statements.
Following Narmin Jarchalova’s presentation, members of the COP29 Coordination Board, Shahla Abbakirova and Ismayıl Isayev, took the floor. They provided insights into how the Operating Company will enhance the visitor experience during COP29, covering key topics such as registration and accreditation processes, the issuance of the COP29 Special Visa, media services, and transportation arrangements. Additionally, the Coordination Board members elaborated on the organizational aspects of major events and meetings scheduled during the World Climate Action Summit, which will be held in the early days of COP29. They also provided updates on the arrangements and plans being implemented to ensure that heads of state receive an appropriate welcome.
The briefing concluded with a discussion that addressed questions raised by the attending delegations.