COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti beynəlxalq sənədli film müsabiqəsi elan edir
COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti qlobal iqlim problemləri və onların həll yollarına geniş ictimaiyyətin diqqətinin cəlb edilməsinə yönəlik fəaliyyətin davamı olaraq beynəlxalq sənədli film müsabiqəsi layihəsini təqdim edir. “Dəyişikliyin sədaları: Qlobal iqlim fəaliyyətinə baxış” adlı müsabiqədə iştirak üçün dünyanın istənilən ölkəsindən sənədli film çəkilişləri sahəsində təcrübəsi olan şəxs və şirkətlər dəvət olunurlar.
Təşəbbüsün əsas məqsədi qlobal iqlim fəaliyyətinin gündəmdə saxlanılması, ətraf mühit problemlərinin həllinə yönələn kollektiv səylərin səsinə səs verməkdir. Belə ki, layihə sənədli film müəlliflərinin yaradıcı potensialını aktual iqlim mövzularına yönəldərək, bu sahədə fəaliyyət göstərən şirkət və şəxslər üçün iqlim problemlərinin həllində öz kreativ yanaşmalarının tətbiqi üzrə təşviqat platforması olacaq. Müsabiqə dayanıqlı iqlim gələcəyinə doğru atılan addımlarda praktiki fəaliyyətin yaradıcı ideya və yanaşmalarla dəstəklənməsi baxımından da mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Müsabiqənin əsas mövzuları biomüxtəliflik və ekosistemlərin qorunması, su ehtiyatlarının səmərəli idarə olunması, gender və ətraf mühit məsələlərinin təsirləri, yerli bilik və tərcübələr, bərpa olunan enerji həlləri kimi müxtəlif istiqamətləri əhatə edir. Videomateriallar ümumilikdə 5 fərqli nominasiya üzrə müxtəlif əhatəli meyarlar üzrə ixtisaslaşmış ekspert komissiyası tərəfindən qiymətləndiriləcək.
Müsabiqənin şərt və tələbləri barədə ətraflı məlumat COP29 rəsmi veb-səhifəsindən əldə edilə bilər. Qeyd olunmuş tələblərə cavab verən videoməhsullar 15 sentyabr 2024-cü il tarixinə qədər documentary.competition@cop29.az elektron poçt ünvanına göndərilməlidir. Layihənin yekununda tam və qısametrajlı kateqoriyalarda qalib olan filmlər noyabr ayında Bakıda keçiriləcək COP29 konfransında, eyni zamanda COP29-un rəsmi veb-saytında və sosial media hesablarında nümayiş etdiriləcək.

As part of its ongoing efforts to raise public awareness about global climate issues and their solutions, COP29 Azerbaijan Operating Company is thrilled to announce an international documentary film competition. Titled ‘Voices of Change: A Glimpse into Global Climate Action’, the competition welcomes submissions from experienced documentary filmmakers, both individuals and companies, across the globe.
The primary aim of this initiative is to keep global climate action at the forefront of public discourse and amplify the collective efforts directed at addressing environmental issues. The project will leverage the creative potential of documentary filmmaking to serve as a promotional platform for individuals and companies committed to applying their innovative solutions for climate issues. The competition holds significant importance in fostering creative ideas and approaches that support actions toward a sustainable climate future.
Key themes of the competition include the conservation of biodiversity and ecosystems, efficient management of water resources, the impacts of climate change, indigenous knowledge and practices, and renewable energy solutions. Video submissions will be evaluated by a specialized expert committee based on a range of comprehensive criteria across five different categories.
Detailed information regarding the competition’s terms and requirements can be found on the official COP29 website. Video submissions that meet the specified criteria must be sent via e-mail to documentary.competition@cop29.az by the 15th of September 2024. Winning films in both the feature-length and short film categories will be showcased at COP29 in Baku in November, as well as on the official COP29 website and social media channels.