COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti “İqlim fəaliyyəti fotoobyektivdə” adlı beynəlxalq fotomüsabiqə elan edir
01 Avqust, 2024
COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti tərəfindən aktual iqlim problemlərinə ictimaiyyətin diqqətinin yönəldilməsi və aktiv maarifləndirmə məqsədilə reallaşdırılan müxtəlif yönümlü təşəbbüslərin davamı olaraq “İqlim fəaliyyəti fotoobyektivdə” adlı beynəlxalq fotomüsabiqə elan edir. Qlobal miqyasda fotoqrafları iqlim dəyişmələri mövzusunda vizual dialoqa dəvət edən bu layihənin əsas məqsədi fotohekayələr vasitəsilə iqlim problemlərinə yeni baxış bucağı ilə yanaşılması və müasir sənət alətləri vasitəsilə qlobal fəaliyyətin stimullaşdırılmasıdır.
Fotomüsabiqənin konseptual xətti COP29 konfransının mövzuları ilə ahəngdə olaraq dünyanın hər yerində məskunlaşan icmalara, onların mədəni həyatı və ətraf mühitin qorunmasındakı roluna, eyni zamanda iqlim dəyişmələrinin landşaft və ekosistemlərə təsiri, bu təsirlərə məruz qalan flora və faunaya yönəlib. Belə ki, meşələrin və biomüxtəlifliyin mühafizəsi, su ehtiyatlarının idarə olunması, dayanıqlı kənd təsərrüfatı, iqlim dəyişmələrinə adaptasiya, mədəni irsin qorunması kimi mövzular layihənin tematik əsasını təşkil edir.
Ümumilikdə, müsabiqəyə qəbul edilən fotoşəkillər “İqlim dəyişmələrinin təsirləri”, “Iqlim həlləri və innovasiyalar”, “Gənclər və təhsil”, “Flora və fauna” olmaqla dörd müxtəlif kateqoriya üzrə təsnifatlandırılacaq. Fotoşəkillər yaradıcı yanaşma, texniki bacarıq, təsirli mesaj mahiyyəti kimi müxtəlif meyarlar üzrə ekspertlər qrupu tərəfindən qiymətləndiriləcək. Qalib fotoqrafların çəkdiyi fotoların COP29 konfransı zamanı xüsusi ekspozisiyada yer alması onlara öz istedadlarını dünyaya tanıtmağa imkan yaradacaq.Bununla yanaşı, seçilən fotoşəkillər konfransın rəsmi veb-saytı və sosial media kanalları daxil olmaqla müxtəlif platformalarda geniş nümayiş etdiriləcək.
Qeyd edək ki, müsabiqənin texniki tələb və şərtləri barədə daha ətraflı məlumatları linkə keçid etməklə əldə edə bilərsiniz. Layihəyə qəbul prosesi onlayn şəkildə sentyabr ayının 15-dək davam edəcək. Bu iqlim hərəkatına qoşulmaq niyyətində olan həvəskar və peşəkar fotoqraflar qeyd edilən tarixədək öz müraciətlərini photo.exhibition.cop29@cop29.az elektron poçtu vasitəsilə ünvanlaya bilər.

In a bid to raise public awareness and focus attention on pressing climate challenges, the COP29 Azerbaijan Operating Company has announced the launch of an international photo competition titled Climate Action in Focus. This project aims to invite photographers worldwide to engage in a visual dialogue on the topic of climate change, providing a new perspective on climate challenges through photographic storytelling and leveraging modern artistic tools to catalyze global action.
Aligned with the thematic focus of COP29, the Climate Action in Focus competition will span diverse areas, including the role of communities around the world in their cultural life and environmental protection, as well as the impact of climate change on landscapes, ecosystems, and flora and fauna. Key themes such as the conservation of forests and biodiversity, the protection of water resources, sustainable agriculture, adaptation, and the preservation of cultural heritage form the core of this project.
Overall, the photographs submitted for the competition will be classified into four distinct categories: Climate Change Impacts; Climate Solutions and Innovations; Youth and Education; and Flora and Fauna. The photographs will be evaluated by a panel of experts based on various criteria, including creative approach, technical skill, and effective messaging.
The winning photographers will have the opportunity to showcase their talents to the world, as their photographs will be featured in a dedicated exposition during COP29. Additionally, the selected photographs will be displayed on various platforms, including COP29’s official website and social media channels.
Note that you can find more detailed information about the technical requirements and submission guidelines for the competition by visiting this link .The online submission process for the competition will remain open until the 15th of September. Aspiring and professional photographers who wish to be a part of this climate action initiative can submit their entries by the given deadline to photo.exhibition.cop29@cop29.az