Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi ambisiyalı öhdəliklər və strateji təşəbbüslərlə yekunlaşıb
Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi (BCAW) COP29 ərəfəsində ambisiyalı öhdəliklər və innovativ təşəbbüslərlə yekunlaşıb və qlobal iqlim fəaliyyəti çərçivəsində Azərbaycanın lider mövqeyini daha da möhkəmləndirib. Cari ilin 30 sentyabrından 4 oktyabr tarixinə kimi davam edən bir həftəlik toplantıda 700-dən çox nümayəndənin iştirakı ilə 30-dan çox tədbir keçirilib. Beynəlxalq iqlim ekspertləri, hökumət rəsmiləri, gənclər və özəl sektor liderlərini bir araya gətirən bu tədbirlərdə “yaşıl” maliyyə, ədalətli keçid, metan emissiyalarının azaldılması, su və dayanıqlı qida sistemləri, eləcə də digər mövzular müzakirə olunub.
Diqqəti cəlb edən əsas məqamlara Qabaqcıl Gündəlik çərçivəsində ilk müstəqil kənd təsərrüfatı hesabatının təqdim edilməsi daxildir. Birləşmiş Krallığın Xarici İşlər, Birlik və İnkişaf Nazirliyi (FCDO) və BMT-nin İqlim üzrə yüksək səviyyəli çempionu ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində Kənd təsərrüfatında beynəlxalq elmi araşdırmalar üzrə Məşvərət qrupunun (CGIAR) rəhbərliyi ilə hazırlanmış bu hesabatda qlobal iqlim məqsədlərini dəstəkləmək üçün kənd təsərrüfatı sektorunun transformasiyası baxımından tələb olunan mühüm addımlar təsvir olunub. Hesabat Beynəlxalq Enerji Agentliyi və İqlim üzrə yüksək səviyyəli çempionlar tərəfindən bu yaxınlarda dərc edilmiş Qabaqcıl Gündəlik Hesabatını tamamlayır və qida təhlükəsizliyi, innovasiya, eləcə də davamlılığı təmin etməklə, kənd təsərrüfatının dekarbonizasiyası üzrə strategiyaları ön plana çəkir. Sözügedən hesabat kənd təsərrüfatı sənayesində dayanıqlı təcrübələrin geniş tətbiqi üçün mühüm mənbədir.
Gənclərin də iştirakını təşviq etmək məqsədilə Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi çərçivəsində “İqlim dəyişməsi üzrə Universitetlər şəbəkəsi” təşəbbüsünə start verilib. Bu, gələcək nəslin iqlim həlləri və keçid səylərində fəal rol oynamasına imkan yaratmaq üçün nəzərdə tutulmuş yeni platformadır.
Gənclərin iqlim fəaliyyətində iştirak etməsinin vacib olduğunu bir daha vurğulayan “Dayanıqlı Gələcək: Gənclərin Yaşıl İnnovasiyaları” tədbiri gənc sahibkarlara öz “yaşıl” innovasiyalarını potensial investorlara təqdim etmək üçün platforma yaradıb. Gün ərzində iqlim problemlərinin həllinə yönəlmiş dayanıqlı ideyalarını təqdim edən gənc liderlərdən ibarət üç komanda uğurlu layihələrə görə yüksək mükafata layiq görülüb. Beləliklə, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) və Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin tərəfdaşlığı ilə keçirilən bu tədbir “yaşıl” innovasiyaların idarə edilməsində Azərbaycan gənclərinin dinamik rolunu nümayiş etdirib.
İncəsənət, mədəniyyət və iqlim arasındakı əlaqəni vurğulayan Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsində tanınmış fotojurnalist Reza Deqati və “The Landmark” oteli ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində R. Deqatinin Bakı şəhərinin mühüm transformasiyasını əks etdirən “Caspian Dreams” adlı fotosərgisinə baxış keçirilib.
Həftə iqlim dəyişməsi, sağlamlıq, rifah və aktiv həyat tərzi arasında əlaqəni vurğulayan Bakı Bulvarı boyu “Walk the Talk” (“Təbliğ etdiyini tətbiq et”) iqlim fəaliyyəti yürüşü ilə yekunlaşıb.
Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsinin uğuru gələn il Rio-de-Janeyro şəhərində oxşar səylərin həyata keçirilməsinə ilham vermiş oldu. Rio İqlim Fəaliyyəti Həftəsinin (#RCAW) 2025-ci ilin noyabrında Braziliyanın Belem şəhərində keçiriləcək COP30-dan əvvəl həyata keçirilməsinə dair müzakirələr davam edir.
Rio-de-Janeyro şəhərinin meri Eduardo Paes qeyd edib: “Bakı kimi Rio-de-Janeyro da daha yaşıl gələcəyin təqdim etdiyi imkanlardan istifadə etməklə yanaşı, iqlim dəyişməsinə qarşı təcili tədbirlərin vacibliyini də dərk edir. Mən Bakının təhlükəsiz, dayanıqlı və davamlı gələcəyin formalaşdırılmasına kömək etmək üçün şəhər, biznes və icmaları bir araya gətirən Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsinə ev sahibliyi etmək təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirirəm. Rio şəhəri yaşıl keçidi sürətləndirmək və COP29-dan Braziliyada keçiriləcək COP30-a körpü salmaqda estafeti qardaş Bakı şəhərindən almağı səbirsizliklə gözləyir.”
Bakı İqlim Fəaliyyət Həftəsində (BCAW) əldə olunan iddialı nəticələr və əməkdaşlıq əlaqələri Azərbaycanın iqlim fəaliyyətində qlobal lider mövqeyini bir daha təsdiqləyib.
Beləliklə, BCAW noyabrda keçiriləcək COP29 çərçivəsində Azərbaycanın ambisiyaları artırması və fəaliyyətə təkan verməsi üçün münbit zəmin yaradıb.

Baku Climate Action Week Concludes with Bold Commitments and Strategic Initiative
The final day of Baku Climate Action Week (BCAW) saw powerful commitments and groundbreaking initiatives, strengthening Azerbaijan's leadership on global climate action ahead of COP29. The week-long gathering, running from 30 September to 4 October, saw over 700 participants across more than 30 events, bringing together international climate experts, government officials, youth and private sector leaders to focus on green finance, the just energy transition, methane abatement, water and sustainable food systems, and more.
Key highlights included the launch of the first standalone Agriculture Report of the Breakthrough Agenda. Led by CGIAR and in partnership with the UK Foreign, Commonwealth & Development Office (FCDO) and the UN Climate Change High-Level Champion, this report highlights the critical steps needed to transform the agriculture sector to support global climate goals. The report complements The Breakthrough Agenda Report, recently released by the IEA and UN Climate Change High-Level Champions, and outlines strategies for decarbonising agriculture while ensuring food security, innovation, and resilience. The report serves as a vital resource for scaling sustainable practices across the agricultural industry.
To foster youth engagement, BCAW also initiated the launch of the Youth Climate Change Network, a new platform dedicated to empowering the next generation to actively participate in climate solutions and transition efforts.
Further emphasising the significance of youth participation in climate action, the ‘Sustainable Future: Youth-led Green Innovations’ event provided a platform for young entrepreneurs to showcase their green innovations to investors. Throughout the day, youth leaders pitched their sustainable ideas aimed at tackling climate challenges, with three successful teams awarded top recognition for their projects. This event, hosted in partnership with KOBIA (Small & Medium Business (SMB) Development Agency of Azerbaijan) and the Ministry of Science and Education, demonstrated the dynamic role of Azerbaijan’s youth in driving green innovation.
Showcasing the relationship between art, culture and climate, BCAW in partnership with legendary photojournalist REZA and The Landmark Hotel, hosted a viewing and talk by the artist on his ‘Caspian Dreams” exhibition documenting the dramatic transformation of the city of Baku.
The week concluded with a “Walk the Talk” Climate Action Walk along Baku Boulevard, emphasising the connections between climate change, health, well-being and active lifestyles.
The success of Baku Climate Action Week has inspired a similar effort in Rio de Janeiro next year, as discussions get underway to make Rio Climate Action Week (#RCAW) a reality ahead of COP30 in Belem, Brazil, November 2025.
Eduardo Paes, Mayor of Rio de Janeiro said:
“Rio de Janeiro, like Baku, knows the importance of taking urgent action against climate change while embracing the opportunities of a greener future. I applaud Baku for taking the initiative to host Baku Climate Action Week, which brings together cities, businesses, and communities to shape a safe, sustainable and resilient future. Rio looks forward to joining our sister city Baku in building a bridge from COP29 to COP30 in Brazil and accelerating the green transition.”
The ambitious outcomes and collaborations achieved at Baku Climate Action Week solidify Azerbaijan’s role as a global leader on climate action. BCAW has built momentum and sets the stage for Azerbaijan to enhance ambition and enable action at COP29 in November.