“ACWA Power” şirkəti COP29-un Enerji və Su məsələləri üzrə rəsmi tərəfdaşı seçilib
Elektrik enerjisi və mineralsızlaşdırılmış su stansiyalarının layihəçisi, investoru və operatoru - “ACWA Power” şirkəti COP29 tədbirinin Enerji və Su məsələləri üzrə rəsmi tərəfdaşı seçilib. Bu tərəfdaşlıq “ACWA Power” şirkətinin bərpa olunan enerji sahəsində dayanıqlı təcrübələri tətbiq etmək öhdəliyinə sadiqliyinin göstəricisidir.
Şirkət həmçinin enerji sektorunda gələcəyi düşünən lider kimi dayanıqlı və məsuliyyətli təcrübələri tətbiq etməyə sadiq qalaraq Yaşıl Zonada iştirak edəcəyini təsdiq edib. Şirkətin məqsədi qlobal enerji sənayesində çalışan həmkarları, eləcə də potensial tərəfdaşlar və iqlim müdafiəçiləri ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurmaq və enerji keçidində irəliləyiş əldə etmək üçün bu unikal platformadan yararlanmaqdır.
Dünyanın ən böyük mineralsızlaşdırılmış su təchizatçısı olan “ACWA Power” şirkəti yaşıl hidrogen sənayesində novatorçu və qlobal enerji keçidi üzrə liderdir. 2004-cü ildə Ər-Riyad şəhərində təsis edilmiş “ACWA Power” şirkəti həmin dövrdən bəri 4000-dən çox insanı işlə təmin edib. Hazırda isə şirkət Yaxın Şərq, Afrika, Mərkəzi Asiya və Cənub-Şərqi Asiyanın 13 ölkəsində fəaliyyət göstərir. Öz strategiyalarını BMT-nin iqlim hədəflərinə uyğunlaşdıran “ACWA Power” şirkəti enerjidən səmərəli istifadəni artırmaq, su resurslarından rasional istifadəni təmin etmək və ətraf mühitə təsiri minimuma endirmək üçün qlobal səviyyədə innovativ bərpa olunan enerji layihələrini həyata keçirir.
Yaradılan bu imkandan istifadə etməklə, COP29-un rəsmi tərəfdaşları qlobal iqlim siyasəti ilə bağlı fəaliyyətlərini genişləndirəcək, dayanıqlılıq səylərini ön plana çıxaracaq və öz əsas biznes sahələrində iqlim fəaliyyətini dəstəkləmiş olacaqlar. Bakıda keçiriləcək COP29 tədbirinin tərəfdaşı olmaqla, bu şirkətlər ekoloji siyasətlərin təkmilləşdirilməsində və 1,50C hədəfi baxımından qlobal icmalara dəstək göstərilməsində oynadıqları mühüm və həlledici rolu nümayiş etdirə biləcəklər.
Özəl sektor təşkilatları üçün xüsusi məkan olaraq, COP29-un Yaşıl Zonasında iqlim yönümlü həll variantlarını nümayiş etdirən bir sıra qlobal şirkətlər iştirak edəcək. Təqdimatlar, seminarlar və qarşılıqlı əlaqələrin qurulması da daxil olmaqla, təşkilatlar burada müxtəlif proqramlar vasitəsilə öz əlaqələrini və iqlim fəaliyyətlərini genişləndirə biləcək. İştirakçı şirkətlər daha geniş tanınma, əməkdaşlıq və qarşılıqlı əlaqələrin qurulması üçün teatral auditoriya yerləri olan konfrans və müxtəlif görüş otaqlarından istifadə edərək öz tədbirlərini keçirə biləcəklər.
COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin İdarə Heyətinin sədri və Əməliyyatlar üzrə baş icraçı Nərmin Carçalova “ACWA Power” şirkətinin enerji və su məsələləri üzrə rəsmi tərəfdaş elan edilməsi ilə bağlı bunları bildirib: “Böyük məmnuniyyətlə bildirirəm ki, “ACWA Power” şirkəti Azərbaycanda keçiriləcək COP29 tədbirinin enerji və su məsələləri üzrə rəsmi tərəfdaşı seçilib. Bu konfrans qlobal iqlim siyasətlərinin formalaşdırılması və dayanıqlı gələcək üçün əməkdaşlığın gücləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. “ACWA Power” şirkətinin qlobal enerji keçidində misilsiz rolu bu müzakirələrə əhəmiyyətli dərəcədə töhfə verəcək. Şirkətin Azərbaycanın bərpa olunan enerji layihələrinin idarə edilməsində, o cümlədən 240 MVt-lıq Külək Elektrik Stansiyasının reallaşdırılmasında fəal iştirakı xüsusilə diqqətəlayiqdir və regionda bərpa olunan enerji həllərinin irəliləyişinə sadiqliklərini nümayiş etdirir. Digər tərəfdaşlarımızla yanaşı, “ACWA Power” şirkəti müzakirələrin aparılması və mükəmməlliyin nümayiş etdirilməsində əsas rol oynayacaq. Biz effektiv iqlim fəaliyyətləri üçün “ACWA Power” şirkəti ilə birlikdə işləməyi səbirsizliklə gözləyirik".
COP29 tərəfdaşlığını elan edən “ACWA Power” şirkətinin baş icraçı direktoru Marko Arselli qeyd edib: “Biz “ACWA Power” şirkəti olaraq inanırıq ki, bu qlobal problemin öhdəsindən gəlmək üçün planetimizin su və enerji ilə təchizatında mühüm dəyişikliklərin tətbiqi tələb olunur. Həmçinin, etibarlı, rəqabətədavamlı və dayanıqlı təchizatı təmin etməklə, biz qazıntı yanacağından enerjiyə keçidi daha da sürətləndirməliyik. Məhz bu məsələni diqqət mərkəzində saxlamaqla, biz “xalis sıfır” hədəfinə və uzunmüddətli iqlim ambisiyalarına töhfə verən həlləri ədalətli və inklüziv şəkildə təqdim edirik. COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. İllər öncə Azərbaycan Avropanın aşağı karbonlu, təhlükəsiz və difersifikasiyalı həllər təklif edən etibarlı qaz təchizatçısı oldu. Bu gün isə ölkə yeni yaşıl enerji mənbələri və yaşıl molekullar üzrə Mərkəzi Asiya və Avropa arasında körpü rolunu oynamaq potensialına malikdir. Sözügedən yaşıl enerji mənbələri və yaşıl molekullar isə “ACWA Power” şirkətinin qlobal miqyasda ən rəqabətədavamlı qiymətə və ən yüksək etibarlılığa nail olduğu texnologiyalardır. Öz təcrübəmizi bölüşmək istəyi ilə yanaşı, biz bu məqsədi dəstəkləyərək dayanıqlı gələcək qurmağı təklif edirik. Qurduğumuz həmin gələcəkdə təmiz enerji sadəcə istək yox, həm də daha yaxşı sabahın təməli olacaq!”
Azərbaycanda keçiriləcək COP29-un Yaşıl Zonasında iştirak etmək hələ də mümkündür. Yaşıl Zona haqqında əlavə məlumat: COP29 Yaşıl Zonası | 11 - 22 noyabr 2024

Acwa Power Announced as Energy & Water Partner or Cop29
ACWA Power – a developer, investor, and operator of power generation and desalinated water plants – has signed up as the Energy & Water Partner for COP29, highlighting the company’s commitment to sustainable practices in the renewable energy space.
The company also confirmed that it will participate in the Green Zone as a forward-thinking leader in the energy sector, committed to championing sustainable and responsible practices. Through its involvement, the company aims to leverage this unique platform to collaborate with global industry peers, potential partners, and climate advocates, driving progress in the energy transition.
As the world’s largest private water desalination provider, ACWA Power is a pioneering force in green hydrogen and a leader in the global energy transition. From its founding in Riyadh in 2004, ACWA Power has grown to employ over 4,000 people and operate in 13 countries across the Middle East, Africa, Central Asia, and Southeast Asia. ACWA Power aligns its strategies with UN climate goals, showcasing innovative renewable energy projects globally to enhance energy efficiency, conserve water, and minimise environmental impact.
Partners at COP29 will use the opportunity to engage with global climate policies, highlight their ongoing efforts on sustainability, and support the delivery of climate action in their key business areas. By partnering with COP29 in Baku, businesses can equally demonstrate the critical role they play in advancing green policies and supporting the global community in keeping the 1.5C target within reach.
The Green Zone at COP29 will also feature a range of global businesses showcasing climate-friendly solutions, as a dedicated space for private sector organisations. Organisations will foster connections and advance climate action through a variety of programs, including presentations, workshops, and networking events. Participating businesses can also host their own events using conference facilities with theatre-style seating and various meeting room formats for enhanced visibility, collaboration, and networking.
Commenting on the announcement of ACWA Power as Energy & Water Partner, Chief Operating Officer for COP29 Azerbaijan Narmin Jarchalova said, “I am thrilled to welcome ACWA Power as the Energy & Water partner at COP29 in Azerbaijan. This conference will be crucial for shaping global climate policies and fostering cooperation for a sustainable future. ACWA Power’s pivotal role in the global energy transition will significantly contribute to these discussions. Their active involvement in Azerbaijan’s renewable energy projects, including implementing a 240 MW Wind Farm, is particularly noteworthy and demonstrates their commitment to advancing renewable energy solutions in the region. Together with our other partners, ACWA Power will play a key role in driving discussions and showcasing excellence, and we look forward to working together for impactful climate action.”
Announcing their COP29 Partnership, Marco Arcelli, CEO of ACWA Power commented, “At ACWA Power, we believe that tackling this global challenge demands a paradigm shift in how we provide water and energy to our world. We must act fast to continue the transition away from fossil fuels, while providing reliable, competitive and sustainable supplies. It is with this focus that we deliver solutions that contribute to net zero goals and long-term climate ambitions, in a just and inclusive manner. Celebrating COP29 in Azerbaijan is of particular significance. Today, the country has the potential to turn into a bridge between Central Asia and Europe for new green sources of power and green molecules, technologies where ACWA Power has reached the most competitive costs and highest reliabilities in the world. We want to bring our experience to the table, and we offer to support this goal and unlock a sustainable future. A future where clean energy is not just an aspiration, but the foundation of a better tomorrow.”
Further opportunities to take part specifically in the Green Zone at COP29 in Azerbaijan are still available, with additional information on the Green Zone is available here: COP29 Green Zone | 11 - 22 November 2024