COP29 Azərbaycan Sədrliyinin ev sahibliyi ilə cari ilin noyabrında keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ərəfəsində fikir ayrılıqlarını aradan qaldırmaq və əsas məsələlərlə bağlı erkən irəliləyişə nail olmaq üçün Bakıda keçirilən intensiv iqlim diplomatiyası həftəsi başa çatıb. Dünyanın hər yerindən nazirlər, nümayəndə heyətləri başçıları, danışıqçılar və həmfikir qrupları bir araya gətirən həftə çərçivəsində nümayəndə heyəti başçılarının iki görüşü, Yeni Kollektiv Kəmiyyət Hədəfi ilə bağlı nazirlərin yüksək səviyyəli dialoqu və Pre-COP29 tədbiri keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Pre-COP29 tədbiri iştirakçılarına müraciətində qeyd edib: “COP29-a hazırlığın son mərhələsinə qədəm qoyduğumuz bir vaxtda, mən sizi bəşəriyyət naminə konstruktiv şəkildə və xoş məramla əməkdaşlıq etməyə çağırıram. Dövlətlərin ümumi, lakin fərqli öhdəlikləri olsa da, onlar fikir ayrılıqlarını bir kənara qoymalı, bir-birini günahlandırmağı dayandırmalı və ortaq məxrəcə gəlməlidirlər. Qlobal istiləşmədə kimin günahkar olduğunu və ya kimin ətraf mühitə daha çox zərər vurduğunu müəyyənləşdirmək üçün vaxt itirməyə haqqımız yoxdur.”
İndiyədək aparılmış danışıqlara toxunan COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev bildirib: “Biz seçim imkanlarının azaldılmasında müsbət irəliləyişə nail olmuşuq və artıq üstünlük veriləcək seçimlərə dair aydın mənzərə formalaşır. Lakin Tərəflərin aradan qaldırmalı olduqları fikir ayrılıqları hələ də mövcuddur.
Ötən həftə Bakıda biz danışıqların bu mühüm son mərhələsində öz həllini gözləyən məsələləri nazirlərə izah etdik. Artıq onlar ölkələrinə müvafiq addımların atılması üçün lazımi mandatları təmin etmək məqsədilə qayıtmalıdırlar. İndi hər kəs irəliləyiş əldə etmək üçün COP29 tədbirinə aydın siyasi dəstəklə gəlməlidir və artıq bunun əksinə bəraət qazandıracaq heç nə yoxdur. Belə ki, biz bu layihəni razılaşmaq üçün intensiv şəkildə fəaliyyət göstəririk.”
Bakıda iqlim maliyyəsi ilə bağlı təqdim olunacaq ədalətli və iddialı Yeni Kollektiv Kəmiyyət Hədəfinə (NCQG) toxunan COP29-un baş danışıqçısı Yalçın Rəfiyev qeyd edib ki, tələb olunan maliyyənin həcmi trilyonlarla dollar səviyyəsindədir, lakin bu ambisiyalı hədəfə necə nail olmaq barədə müxtəlif fikirlər səsləndirilib. Yalçın Rəfiyev həmçinin əlavə edib ki, dövlət sektorunun birbaşa təmin və cəlb edə biləcəyi real məbləğ yüz milyardlarla dollar civarında görünür. Yeni hədəf öz təyinatını, yəni inkişaf etməkdə olan ölkələrin, o cümlədən inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinin və ən az inkişaf etmiş ölkələrin ehtiyac və prioritetlərini həll etmək məqsədini doğrultmalıdır. Həmçinin, COP29 Sədrliyi diqqəti şəffaflıq və müyəssərlik kimi keyfiyyət amillərinə də yönəldərək vurğulayıb ki, COP29 tədbirində Yeni Kollektiv Kəmiyyət Hədəfinin bütün elementləri mütləq şəkildə razılaşdırılmalıdır.
Sözügedən həftə yeni iqlim maliyyəsi hədəfi üzrə danışıqlar mətninin layihə variantının hazırlanmasına dəstək baxımından da mühüm fürsət idi. Belə ki, COP29 ərəfəsində vacib bir mərhələni tərənnüm edən bu danışıqlar mətni yaxın zamanda ictimaiyyətə təqdim ediləcək.
COP29 Sədrliyi noyabrda keçiriləcək COP29 tədbirində ambisiyaları artırmaq və fəaliyyətə təkan vermək üçün öz strateji konsepsiyasını təqdim edən “mütənasib kompleks həllər paketi”nin zəruriliyini də vurğulayıb. Buraya bütün öhdəliklərin yerinə yetirilməsi və COP28 Qlobal Baxış prosesinin nəticələri əsasında növbəti konkret addımların atılması daxildir. Tərəflərə və Həmfikir Qruplara ünvanlanan ikinci açıq məktubda da qeyd olunduğu kimi, Pre-COP29 tədbiri, həm də COP29 Sədrliyinin rəsmi müzakirə predmeti olmayan təşəbbüslərinə təkan vermək üçün fürsət olub. Pre-COP29-la yanaşı bir sıra əlavə tədbirlər, o cümlədən iqlim şəffaflığına dair sessiyalar, iqlimə davamlılıq üçün insan inkişafı, eləcə də Böyük Britaniya, Vanuatu və Azərbaycanın birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən iqlim və inkişaf üzrə nazirlər toplantısı, iqlim və sülhün qarşılıqlı əlaqəsi üzrə məsləhətləşmələr, habelə BƏƏ və Braziliyanın COP Sədrlikləri ilə əməkdaşlıq çərçivəsində 1,50C hədəfi üzrə beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə tədbiri keçirilib.
Həmçinin, COP29 Sədrliyinin təşkilatçılığı ilə COP28-də müəyyən edilmiş enerji məqsədləri üzrə irəliləyişi izləmək və tövsiyə olunan prioritetləri təmin etmək üçün Bərpa Olunan Enerji Mənbələri üzrə Beynəlxalq Agentlik (IRENA), Qlobal Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Alyansı (“Global Renewables Alliance”), eləcə də BƏƏ və Braziliyanın COP Sədrlikləri ilə birgə hesabatın təqdimatı keçirilib. Bu, COP29 Sədrliyinin enerji təşəbbüsləri, xüsusilə COP29-un Qlobal Enerji Anbarları və Şəbəkələri Öhdəliyi çərçivəsində qlobal enerjinin qoyuluş gücünü 2022-ci il ilə müqayisədə 6 dəfə artıraraq 2030-cu ilə qədər 1500 QVt-a çatdırmaq xüsusunda razılaşma əldə etmək üçün fürsət idi.
- 10-11 oktyabr tarixlərində Bakı şəhərində COP29 ərəfəsində həyata keçirilən hazırlıq işləri baxımından mühüm mərhələ sayılan Pre-COP29 tədbiri keçirilib.
- Oktyabrın 8-də və 12-də nümayəndə heyətləri rəhbərlərinin iki görüşü təşkil olunub və bu görüşlər əsnasında nümayəndə heyətləri əsas məsələləri texniki səviyyədə müzakirə ediblər.
- Oktyabrın 9-da UNFCCC tarixində aralıq iclasları ehtiva edən ilk və ən uzun görüş - Yeni Kollektiv Kəmiyyət Hədəfi (NCQG) ilə bağlı nazirlərin yüksək səviyyəli dialoqu baş tutub. Bu görüş NCQG üzrə dialoqu siyasi müstəvidə davam etdirmək üçün 60-dan çox Tərəf ölkənin nazir və nümayəndə heyəti başçılarını bir araya gətirib.

The Azerbaijan COP29 Presidency has concluded a week of intensive climate diplomacy in Baku to bridge divides and deliver early progress on key issues ahead of the UN Climate Change Conference (COP29) in November. The week's activities brought together ministers, heads of delegations, negotiators, and constituencies from around the world and included two Heads of Delegation meetings, a High-Level Ministerial Dialogue, and the Pre-COP conference.
In his address to Pre-COP participants, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev emphasised the urgency of climate action. "As we are entering into the final stage of preparations to the COP29, I call on you to engage constructively and in good faith for the sake of humanity,” he said. “While states have common but differentiated responsibilities, they should put aside disagreements, stop blaming each other and find common ground. We cannot afford to waste time on defining who is guilty for global warming, or who caused more environmental harm."
Speaking on negotiations thus far, COP29 President-Designate Mukhtar Babayev said: “We have done well to narrow down options, and the possible shapes of landing zones are coming into view. But we can clearly see the divides that the Parties still need to bridge.
“In Baku last week we made sure ministers have understood the outstanding issues in this critical final phase of negotiations. They must now return to their capitals to secure the mandates they need for the breakthroughs they must deliver. There is no excuse for anyone to arrive at COP29 without clear political support to make progress, as we urgently work to turn this draft into a deal.”
Discussing a fair and ambitious New Collective Quantified Goal (NCQG) on climate finance to be delivered in Baku, Lead Negotiator Yalchin Rafiyev said that funding needs were “in the space of the trillions” of dollars, but that we have heard different perspectives on how to achieve that ambition. He also added that a realistic goal for what the public sector could directly provide and mobilise seems to be in the “hundreds of billions”. The new goal has to respond to its purpose of addressing the needs and priorities of developing countries, including small island developing states and the least developed countries. The COP29 Presidency focused also on importance of qualitative elements such as transparency and accessibility and underlined the need for agreeing all elements of the NCQG at COP29.
The week was a critical opportunity to support the preparation of a draft negotiating text on the new climate finance goal, which will be published imminently and marks a significant milestone ahead of COP29.
The COP29 Presidency emphasised the importance of a “balanced package” that delivers its vision to enhance ambition and enable action at COP29. This includes delivering on all mandates and taking clear next steps following the COP28 Global Stocktake outcomes.
The Pre-COP conference was also an opportunity to develop momentum on the COP29 Presidency’s non-negotiated initiatives as set out in its second open letter to Parties and Constituencies. This involved several side events, including sessions on climate transparency, human development for climate resilience, a climate and development ministerial co-hosted UK, Vanuatu and Azerbaijan, consultations on the nexus between climate and peace, and international cooperation to deliver the 1.5-degree temperature goal in partnership with the UAE and Brazilian COP Presidencies.
The COP29 Presidency also hosted the launch of a report in partnership with the International Renewable Energy Agency, the Global Renewables Alliance, and the UAE and Brazilian COP Presidencies to track the progress delivering the energy goals set at COP28 and provide recommended priorities. This was an opportunity to build agreement on the COP29 Presidency’s energy initiatives, most notably the COP29 Global Energy Storage and Grids Pledge to increase installed energy storage capacity to 1,500 GW by 2030, six times the 2022 level.
- Pre-COP in Baku, Azerbaijan, ran from 10–11th October, as an important staging point in the run-up to COP29
- Two Heads of Delegations meetings took place on 8th and 12th October in which delegates discussed substantive issues on a technical level
- A High-Level Ministerial Dialogue – being the longest one in UNFCCC history and the first one including break-out sessions - also took place on 9th October, which convened Ministers and Heads of Delegations from more than 60 Parties efforts to leverage the dialogue in the political level.