COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti tərəfindən Pre-COP çərçivəsində brifinq keçirilib
Bu ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək COP29 konfransına çoxşaxəli hazırlıq prosesinin gedişatı, bu çərçivədə reallaşdırılan işlər və qarşıda duran məsələ və prioriterlərə dair Pre-COP iştirakçılarının ətraflı məlumatlandırılmasını nəzərdə tutan tədbirə bir sıra yüksək səviyyəli qonaqlar qatılıb.
Brifinqdə ilk öncə salamlama nitqi ilə çıxış edən COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin İdarə Heyətinin sədri və Əməliyyatlar üzrə baş icraçı Nərmin Carçalova dünyanın ən mühüm iqlim konfransının Bakıda keçirilməsinə artıq sayılı günlər qaldığını vurğulayaraq, hazırlıq proseslərinin yekun mərhələdə olduğunu və bütün istiqamətlər üzrə əməliyyatların müvafiq təqvimə uyğun icra olunduğunu diqqətə çatdırıb. O bildirib: “Tədbir məkanı Bakı Stadionunda tikinti son tamamlanma mərhələsindədir. Noyabra qədər məkanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasına təhvil verilməsi planlaşdırılır”. N. Carçalova tədbir məkanında görülən işlər barədə ətraflı məlumat verərək, burada müxtəlif məqsədlər üzrə icra edilən ərazi bölgüsü, Mavi və Yaşıl Zonanın fəaliyyəti, qurulan infrastuktur və tamamlanmaqda olan proseslər barədə detallı danışıb.
Əməliyyatların bütün mərhələlərində dayanıqlılıq prinsiplərinin üstün tutulması brifindqə xüsusilə vurğulanıb. Belə ki, tədbir məkanında dayanıqlılıq, müyəssərlik və inklüzivlik tələblərinə tam riayət edildiyi, stadionda dayanıqlı əməliyyatların təmin edilməsi məqsədilə tamamilə inklüziv mühitin yaradılması üçün atılan addımlar diqqətə çatdırılıb. Daha sonra çıxış edən COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin Koordinasiya Şurasının üzvü İsmayıl İsayev COP29 zamanı müsbət ziyarətçi təcrübəsinin təmin edilməsi istiqamətində tədbir məkanı və Bakı şəhəri ərazisində təşkil edilən proses və xidmətlər, qonaqpərvərlik sahəsində yaradılan şərait və imkanlar, eləcə də konfrans və media xidmətləri haqqında geniş məlumat verib. İ.İsayev ölkəyə səfər edəcək çoxsaylı nümayəndə heyətlərinin və qonaqların ən müsbət təəssüratlar və rahatlığının təmin edilməsi məqsədilə tətbiq edilən akkreditasiya və qeydiyyat prosesləri, xüsusi COP29 vizasının alınması proseduru, şəhər üzrə naviqasiya və məlumatlandırmanı asanlaşdıran təşəbbüslərə toxunub, eləcə də bir sıra digər təşkilati və texniki məsələlərin həllini asanlaşdıran prosedur və portalları əhatə edib.
COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin Koordinasiya Şurasının digər üzvü Şəhla Əbbəkirova isə öz çıxışında konfransın ilk günlərində baş tutacaq İqlim Fəaliyyəti üzrə Dünya Liderlərinin Sammiti barədə danışaraq, bu tarixlərdə keçiriləcək əsas tədbir və görüşlərin təşkilati aspektləri haqqında detalları brifinq iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Ş. Əbbəkirova bu tədbirdə iştirak üçün Bakıya səfər edəcək bir çox dünya ölkələrinin liderlərinin hava limanından başlayaraq bütün marşutu üzrə planlamanı, eləcə də təklif edilən xidmətləri, həmçinin Sammit proqramını açıqlayıb.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin Nəqliyyat və Hava Yolları Əməliyyatları Departamentinin direktoru Orxan Mahmudlu COP29 qlobal konfransının uğurlu təşkilində mühüm aspektlərdən biri mütəşəkkil nəqliyyat sxeminin tətbiqi olduğunu vurğulayıb. O. Mahmudlu qeyd olunan istiqamətdə bir sıra ardıcıl tədbirlərin icra olunduğuna toxunaraq, qonaqlara yeni yaradılan interaktiv şəhər xəritəsini təqdim edib. O bildirib ki, çoxsaylı ziyarətçilərin konfrans müddətində maneəsiz hərəkətinin təmin edilməsi, eyni zamanda həmin müddətdə paytaxt sakinlərinin rahatlığının qorunması məqsədilə şəhərin strateji nöqtələrində onlarla nəqliyyat qovşaqları fəaliyyət göstərəcək, taksi, avtobus, transferlər kimi müxtəlif nəqliyyat vasitələrinin müntəzəm fəaliyyəti təşkil olunacaq. O həmçinin, nümayəndə heyətlərinin COP29 məkanına gediş-gəlişini asanlaşdırmaq üçün aparılan planlamalar və təhlükəsizlik tədbirlərinə də toxunub.

COP29 Azerbaijan Operating Company Holds Briefing as Part of Pre-COP
A diverse array of stakeholders attended the briefing, aimed at informing Pre-COP participants about the comprehensive preparations underway for COP29, which is scheduled to take place in Baku this November. The focus included current initiatives as well as upcoming challenges and priorities.
The briefing began with an opening speech by Narmin Jarchalova, Chair of the COP29 Azerbaijan OC and Chief Operating Officer for COP29. Ms. Jarchalova highlighted that only a few weeks remain until the world convenes in Baku for the yearly climate conference. She emphasised that preparations are in their final stages, with operations progressing in line with the established timeline across all areas. She remarked, “The construction and installation phase at Baku Stadium is nearing completion, and we are now in the final stages. The venue is set to be handed over to the UNFCCC by this November.” Ms. Jarchalova went on to detail the ongoing work at the venue, including the zoning for various purposes, activities within the Blue and Green Zones, established infrastructure, and processes that are nearing completion.
The briefing placed strong emphasis on sustainability principles across all operations . It was noted that the venue fully complies with sustainability, accessibility, and inclusivity requirements. The measures implemented to foster an inclusive environment at the stadium and ensure sustainable operations were also highlighted. Ismayil Isayev, a member of the COP29 Coordination Board, then provided detailed insights into the processes and services organised at the venue and across Baku to ensure a positive visitor experience during COP29. He outlined the hospitality arrangements and opportunities available, as well as the Conference and media services provided. Mr. Isayev also addressed the accreditation and registration processes put in place to ensure to facilitate participation of delegations and guests visiting Azerbaijan. He also outlined the procedure for obtaining the COP29 Special Visa, initiatives to enhance navigation and information access throughout the city, and various organisational and technical procedures aimed at streamlining operations.
Another member of the COP29 Coordination Board, Shahla Abbakirova, discussed the World Leaders Climate Action Summit scheduled for the early days of COP29. She provided participants with insights into the organisational aspects of key events and meetings planned for that period. Ms. Abbakirova elaborated on the arrangements for world leaders travelling to Baku for the summit, including the route from the airport to the venue, available services, and the summit programme.
Orkhan Mahmudlu, Head of Transport and City Operations at the COP29 Azerbaijan OC, emphasised that a well-organised transport scheme is crucial for successfully hosting COP29. He highlighted that a series of coordinated measures have been put in place and introduced guests to a newly created interactive city map. Mr. Mahmudlu stated that to ensure seamless movement for visitors during COP29 while safeguarding the comfort of city residents, multiple transport hubs will be established at strategic locations throughout the city. Regular services will be provided across various modes of transportation, including taxis, buses, and shuttles. He also discussed the planning and security measures in place to facilitate travel for delegations to and from the COP29 venue.