Azərbaycanda Pre-COP29 tədbiri işə başlayır
BAKI, AZƏRBAYCAN, 10 oktyabr 2024-cü il - Bu gün Bakı şəhərində COP29 Sədrliyinin ev sahibliyi etdiyi dünya iqlim liderlərinin, hökumət rəsmilərinin, həmfikir qrupların və nümayəndələrin iştirakı ilə Pre-COP29 tədbirinin rəsmi açılışı baş tutub.
Pre-COP29 tədbiri noyabrda keçiriləcək Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası ərəfəsində Tərəflərin iqlim danışıqlarını davam etdirməsi üçün mühüm platformadır.
Pre-COP29 tədbiri zamanı müzakirələr çərçivəsində əsas diqqət COP29 tədbirindən əvvəl əsas prioritetlər, o cümlədən iqlim maliyyəsi (xüsusilə də Yeni Kollektiv Kəmiyyət Hədəfi), təsirlərin yumşaldılması (mitiqasiya), adaptasiya və İtki və Zərərə Cavab Fondu vasitəsilə həssas icmaların qlobal iqlim həllərində nəzərə alınması ilə bağlı əsaslı tərəqqinin əldə edilməsinə yönəldiləcək.
Tədbirin açılışında COP29-un müəyyən edilmiş prezidenti Muxtar Babayev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tədbir iştirakçılarına müraciətini səsləndirib. Müraciətində Prezident İlham Əliyev vurğulayıb: “Qarşımızda duran əsas vəzifə inkişaf etməkdə olan, ən az inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinin ehtiyaclarına cavab verən ədalətli və iddialı Yeni Kollektiv Kəmiyyət Hədəfinin razılaşdırılmasından ibarətdir. Yeni maliyyə məqsədi əhəmiyyətli artım tələb edir.”
Prezident İlham Əliyev bildirib: “COP29-un sədri qismində nə Azərbaycan, nə də digər dövlət başqalarının adından qərar qəbul edə bilməz. Bizim rolumuz danışıqlara dəstək vermək üçün platforma təmin etməkdən ibarətdir və inanırıq ki, bu rolumuzu qərəzsiz şəkildə yerinə yetirməkdəyik. COP29-a hazırlığın son mərhələsinə qədəm qoyduğumuz bir vaxtda, mən sizi bəşəriyyət naminə konstruktiv şəkildə və xoş məramla əməkdaşlıq etməyə çağırıram. Dövlətlərin ümumi, lakin fərqli öhdəlikləri olsa da, onlar fikir ayrılıqlarını bir kənara qoymalı, bir-birini günahlandırmağı dayandırmalı və ortaq məxrəcə gəlməlidirlər. Qlobal istiləşmədə kimin günahkar olduğunu və ya kimin ətraf mühitə daha çox zərər vurduğunu müəyyənləşdirmək üçün vaxt itirməyə haqqımız yoxdur.”
Açılış mərasimində çıxış edən COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev əldə edilmiş irəliləyişləri qeyd edərək, iştirakçıları təcili hərəkətə keçməyə və Pre-COP29 tədbirindən istifadə edərək COP29-da uğurlu nəticə əldə edilməsi üçün əsas yaratmağa çağırıb.
"Biz körpülər qururuq və irəliləyiş əldə edirik, lakin daha çoxuna ehtiyacımız var," deyə Muxtar Babayev bildirib. "Biz bir araya gəldikdə, fərqləri bir kənara qoyduqda və açıq, səmimi dialoqa qoşulduqda tərəqqiyə nail oluruq." O, daha sonra əlavə edib: "Bu tədbirin məqsədi COP29-da uğur əldə edilməsi üçün hazırlıqdır. Gündəlikdə olan mandatlı məsələlərin mürəkkəbliyi və yüksək əhəmiyyəti nəzərə alınaraq, bir çox məsələlərin həllinin yalnız Zirvə Toplantısına saxlanılmasına imkan verə bilmərik."
Muxtar Babayev hər bir prioritet üçün aydın məqsədləri də açıqlayıb. Azərbaycanın COP29 üçün əsas danışıqlar prioriteti olaraq müəyyən etdiyi yeni iqlim maliyyə hədəfindən (NCQG) danışarkən o qeyd edib ki, "müəyyən elementlər üzrə mümkün yaxınlaşma əlamətləri görürük. Biz digər elementlər üzrə müzakirələri dəstəkləməyə kömək edəcək möhkəm bir təməl qurmağa yönəlmək istəyirik." Muxtar Babayev açıq şəkildə “müəyyən bir müddət ərzində rəqəmi müəyyən etmək məsuliyyətini ciddi şəkildə qəbul etməyə və həll yolları ilə irəli çıxmağa” ehtiyac olduğunu vurğulayıb. “Məqsədin şəffaflıq və əlçatanlıq kimi keyfiyyət elementləri də bu məqsədin həm ədalətli, həm də iddialı olmasını təmin etmək üçün vacibdir.”
M.Babayev, həmçinin digər əsas danışıqlar prioritetləri üzrə də məqsədləri açıqlayıb. O, maliyyə və texniki resursların yönəldilməsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən və çox vacib prioritet olan 6-cı Maddə üzrə işlərin yekunlaşdırılmasını, İtki və Zərərə Cavab Fondu üçün öhdəliklərin imzalanmış donor sazişlərinə çevrilməsini, Yaşıl İqlim Fondu və Adaptasiya Fondu da daxil olmaqla, bütün fondlara daha əhəmiyyətli və böyük töhfələrin cəlb edilməsini və BƏƏ Konsensusunun çağırışına cavab olaraq ədalətli və nizamlı şəkildə qazıntı yanacaqlarından keçidin həyata keçirilməsini vacib prioritetlər olaraq qeyd edib.
Açılış mərasimində çıxış edən UNFCCC-nin icraçı katibi Saymon Stil bildirib: “COP29 ötən il BƏƏ-də imzalanan tarixi konsensus çərçivəsində götürülmüş öhdəlikləri real dünya, real iqtisadiyyat nəticələrinə çevirməyə başlamaq üçün konkret nəticələr təmin edən COP tədbiri olmalıdır.”
“Sözsüz ki, builki konkret nəticələr arasında maliyyə məsələsi əsas yer tutur. Bu ambisiyalı yeni məqsəd hər bir ölkə və iqtisadiyyatın maraqları çərçivəsindədir. Biz iqlim böhranının bütün iqtisadiyyatları, o cümlədən ən böyük və ən varlı iqtisadiyyatları çökdürməsinin qarşısını o zaman ala bilərik ki, hər bir ölkə daha güclü iqlim tədbirləri üçün lazımı vasitələrə malik olsun” deyə Saymon Still əlavə edib.
“YouTube” platformasında canlı yayımlanan açılış mərasimində, həmçinin BMT Baş Katibinin müavini Əminə Ceyn Məhəmməd (Amina J. Mohammad), COP28-in prezidenti Dr. Sultan əl-Cabir (Dr. Sultan Al Jaber) və İcra üzrə Yardımçı Qurumun sədri səfir Nabir Munir çıxış ediblər.
Pre-COP29 tədbiri Azərbaycanın COP29-a hazırlığı çərçivəsində ən son mərhələdir və qlobal istiləşməni 1,5°C-yə qədər məhdudlaşdırmaq, eləcə də iqlim dəyişmələrinin təsirlərinə qarşı davamlılıq yaratmaq üçün göstərilən qlobal səylər baxımından əsas məqama çevriləcək.
Pre-COP29 tədbirindən əvvəl, COP29 Sədrliyi oktyabrın 8-də Bakıda nümayəndə heyətləri rəhbərlərinin qeyri-rəsmi görüşünü, onun ardınca isə oktyabrın 9-da Yeni Kollektiv Kəmiyyət Hədəfi ilə bağlı nazirlərin yüksək səviyyəli rəsmi dialoqunu keçirib. Plana əsasən, nümayəndə heyətləri rəhbərlərinin daha bir görüşü də oktyabrın 12-də keçiriləcək. COP29 Azərbaycan Sədrliyi inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında körpü olmaq və COP29-da prosesi uğurlu nəticəyə doğru yönəltmək üçün lazımi səy göstərəcək. “COP29 həm Paris Sazişi, həm də çoxtərəflilik üçün həlledici sınaq olacaq,” deyə Muxtar Babayev bildirib. “Dünya bizi izləyir və tarix əldə etdiyimiz nəticələrlə bizi mühakimə edəcək. COP29-un uğuru və ya uğursuzluğu kollektiv olacaq və hər birimizin bu prosesdə rolu var. Hamımız əlimizdən gələnin ən yaxşısını təqdim etməliyik.”

COP29 Pre-COP Begins in Azerbaijan
BAKU, AZERBAIJAN, October 10, 2024 – Today, the COP29 Presidency hosted global climate leaders, government officials, constituencies, and delegates at the opening of Pre-COP in Baku, Azerbaijan. Pre-COP provides an important platform for Parties to advance climate negotiations ahead of the 29th Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), set to take place in November.
Pre-COP discussions will focus on making progress on key priorities before COP29, including climate finance, specifically the New Collective Quantified Goal, mitigation, adaptation, and supporting vulnerable communities in global climate solutions.
In an address delivered on his behalf by COP29 President-Designate Mukhtar Babayev, H.E. President Ilham Aliyev of Azerbaijan emphasized the importance of agreeing an NCQG at COP29 that “meets the needs of the developing, least developed and small island developing states” and represents a “substantial increase” over the prior goal.
President Aliyev noted that reaching this goal will require the collaboration of the international community. “Neither Azerbaijan in its capacity of the COP29 Presidency, nor any other state, can take decisions on behalf of others. Our role is to provide the platform for facilitating negotiations, which we believe we have been fulfilling impartially,” he said. “As we are entering into the final stage of preparations to the COP29, I call on you to engage constructively and in good faith for the sake of humanity. While states have common but differentiated responsibilities, they should put aside disagreements, stop blaming each other and find common ground. We cannot afford to waste time on defining who is guilty for global warming, or who caused more environmental harm.” In his own address at the opening ceremony, President-Designate Babayev recognised the progress made, while also calling for participants to act with urgency and use the Pre-COP meeting to build the foundation for a successful outcome at COP29.
“We are building bridges and momentum, but we need much more,” said COP29 President-Designate Mukhtar Babayev. “We make progress when we come together, put differences aside, and engage in open and honest dialogue.”
He then added: “The purpose of this session is to prepare for success at COP29. Given the complexity and high stakes involved in the mandated agenda items, we cannot afford to leave too much to be decided at the summit.”
The COP29 President-Designate also set out clear goals for each priority. Speaking about the NCQG, which Azerbaijan has identified as the top negotiating priority for COP29. He noted that “we are seeing some signs of possible convergence on certain elements of the goal. We want to focus on where we can build a solid foundation to help support discussions on other elements.” He also frankly identified the need to “take seriously the responsibility for identifying a number over a timeframe and come forward with solutions. Qualitative elements of the goal such as transparency and accessibility are also essential to ensuring that the goal is both fair and ambitious.”
The President-Designate also outlined goals for each of the other top negotiating priorities, including concluding work on Article 6 as a much needed priority “crucial for directing financial and technical resources”, turning pledges into signed contributor agreements to the Fund for responding to Loss and Damage, attracting “significantly greater contributions” to all funds, including the Green Climate Fund and the Adaptation Fund, and responding to the call of the UAE Consensus to transition away from fossil fuels in a just and orderly manner.
The opening ceremony, which was livestreamed on YouTube (available here), also featured speeches from Deputy Secretary-General of the United Nations Amina J. Mohammed, UN Climate Change Executive Secretary Simon Stiell, COP28 President Dr Sultan Al Jaber, and Chair of the Subsidiary Body for Implementation Ambassador Nabeel Munir.
"COP29 must be an enabling COP, delivering concrete outcomes to start translating the pledges made in last year's historic UAE Consensus into real-world, real-economy results,” UN Climate Change Executive Secretary Simon Stiell said at the Pre-COP opening. “Clearly finance is key among the concrete outcomes needed this year. An ambitious new goal is entirely in every nation’s and every economy’s interests. We can only prevent the climate crisis from decimating all economies - including the largest and wealthiest – if every country has the means to take much stronger climate actions,” Stiell added.
Pre-COP is the latest milestone in Azerbaijan’s preparations for COP29, which will be a key moment in the global effort to limit global warming to 1.5°C and build resilience to climate impacts.
In the lead up to Pre-COP, the COP29 Presidency also convened an informal Heads of Delegation meeting on October 8th in Baku, followed by the formal High-Level Ministerial Dialogue on the NCQG on October 9th. Another Heads of Delegation meeting is scheduled for October 12th.
The COP29 Azerbaijan Presidency will spare no effort to act as a bridge between developed and developing nations and steer the process to a successful outcome at COP29. “COP29 will be a defining test for both the Paris Agreement and for multilateralism,” stated President-Designate Babayev. “The world is watching, and history will judge us on the outcomes we achieve. Success or failure at COP29 will be collective and each of us has a role to play. We must all offer the best of ourselves.”