Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) Tərəflər Konfransının Bakıda keçiriləcək 29-cu sessiyasına (COP29) 75 gündən az müddət qalır və buna görə də, biz iqlim dəyişmələri ilə mübarizə fəaliyyəti üzrə müştərək öhdəliyimizi nümayiş etdirmək üçün konkret addımlar atmalıyıq.
Bu ilin əvvəlində bildirdiyimiz kimi, COP29 Sədrliyinin perspektiv konsepsiyası bir-birini dəstəkləyən iki paralel istiqamətə əsaslanır: ambisiyanın artırılması və fəaliyyətə təkan verilməsi. Əlbəttə, iqlim maliyyəsi bizim üçün prioritet məsələ olaraq qalır. Biz milli iqlim planlarının növbəti hazırlıq mərhələsində bütün Tərəflərin öz ambisiyalarını artırmasının vacibliyini və şəffaflığın qarşılıqlı etimad və öhdəliklərin əsasını təşkil etməsini bir daha vurğulamaq istəyirik. Bu iqlim dəyişməsinə qarşı mübarizə sahəsində həyata keçirdiyimiz kollektiv tədbirlərin etibarlı, hərtərəfli və ölçüləbilən olmasını təmin edir. Hesabatlılığımız və fəaliyyətimizin, inkişaf və problemlərimizin şəffaf şəkildə elan edilməsi iqlim sahəsindəki hədəflərimizə nail olmaq əzmimizi bir daha təsdiqləyir.
Bu baxımdan, COP29 Sədrliyi Genişləndirilmiş Şəffaflıq Çərçivəsi (ETF) fonunda İkiillik Şəffaflıq Hesabatlarının (BTR) mühüm rol oynadığını vurğulayır. İlk BTR-lərın təqdim edilməsi üçün müəyyənləşdirilmiş son tarix yaxınlaşdıqca, bütün ölkələr bu hesabatları təqdim etməyə hazır və qadir olmalıdır. BTR-lər gördüyümüz işlərin gedişatına nəzarət, etimadın yaradılması, eləcə də əlavə fəaliyyət və investisiya tələb edən sahələrin müəyyənləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edəcək.
Biz bütün Tərəfləri öz BTR-larını COP29-dan öncə təqdim etməyə çağırırıq. Biz BTR-ların hazırlanması üzrə hər bir ölkənin fərqli mərhələlərdə olduğunu diqqətə alır, BTR-ların erkən təqdim edilməsinin şəffaflığa olan müştərək öhdəliyimizin bariz nümunəsi olduğunu bildiririk.
COP29 Sədrliyi BTR-larını erkən təqdim etdikləri üçün Qayana, Andorra və Panama hökumətlərini təqdir edir. Azərbaycan da öz növbəsində bu ənənəni davam etdirmək üçün COP29-dan əvvəl öz BTR-nı təqdim etməyə hazırlaşır. Həmçinin, biz BTR-larını COP29-a qədər təqdim etməyi öhdəsinə götürmüş bütün Tərəflərə öz dərin təşəkkürümüzü bildiririk. Sizin səyləriniz COP29 zamanı xüsusi olaraq vurğulanacaq və müəyyən edilmiş son tarix, yəni 2024-cü ilin 31 dekabr yaxınlaşdıqca, başqalarını da ruhlandıracaqdır.
Biz başa düşürük ki, hesabatların hazırlanaraq təqdim olunması Tərəflərin bir hissəsi üçün çətin olacaq və bu səyləri dəstəkləmək üçün potensialın artırılmasına böyük ehtiyac var. Bunu nəzərə alan COP29 Sədrliyi həm COP29-da, həm də sonrakı dövrdə kollektiv şəffaflıq öhdəliklərimizi yerinə yetirməyimiz üçün davamlı siyasi fəaliyyəti təmin etmək, əməkdaşlığı, eləcə də qabiliyyət quruculuğu səylərini gücləndirmək məqsədilə qətiyyətli addımlar atır.
COP29 ərəfəsində artan şəffaflıq fəaliyyətinin dinamikasını qoruyub saxlamaq üçün COP29 Sədrliyi 3 sentyabr 2024-cü il tarixində Yüksək səviyyəli dialoq (HLD) keçirəcək. Bu dialoq zamanı əsas diqqət Tərəflər arasında etimadın yaradılması, ETF-də universal iştirakın əhəmiyyəti haqqında siyasi məlumatlılığın artırılması və tərəflər arasında əməkdaşlığın təşviqinə yönəldiləcək.
Yüksək səviyyəli dialoq zamanı COP29 Sədrliyinin Bakı Qlobal İqlim Şəffaflığı Platformasına (BTP) rəsmi olaraq start veriləcək və COP29-un Şəffaflıq üzrə yüksək səviyyəli tərəfdaşları - Qazaxıstan Respublikası prezidentinin müşaviri və beynəlxalq ekoloji əməkdaşlıq məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi Zülfiyyə Süleymanova və İtaliyanın iqlim dəyişməsi üzrə xüsusi elçisi professor Françesko Korvaro təqdim ediləcəkdir. Bizə göstərdikləri dəstəyə görə həm Zülfiyyə Süleymanovaya, həm də Françesko Korvaroya təşəkkür edir və COP29-un uğurlu icrasını təmin etmək üçün bütün Tərəfləri onlarla əməkdaşlığa çağırırıq.
BTP-nın əsas məqsədi Tərəflər arasında etimadı artırmaq və BTR-ların hazırlanması və yekunlaşdırılmasında dəstək göstərməkdir. Bundan əlavə, sözügedən platforma inkişaf etməkdə olan Tərəf ölkələrin qabiliyyət quruculuğunun inkişafı üzrə səylərinin gücləndirilməsinə xüsusi diqqət yetirməklə, ETF-in 2024-cü ildən sonra da həyata keçirilməsinə kömək etmək məqsədi daşıyır. BTP mövcud şəffaflıq ekosisteminə uyğunlaşaraq onu təkmilləşdirməklə, #Together4Transparency (#ŞəffaflıqNaminəHəmrəylik) təşəbbüsü daxil olmaqla mövcud şəffaflıq platformalarını tamamlayacaqdır. Məqsədimiz inkişaf etməkdə olan Tərəf ölkələri BTR-lərin hazırlanaraq təqdim olunmasında dəstəkləmək, ETF-nin hər bir sahəsi üzrə bütün Tərəflər arasında əməkdaşlıq və bilik mübadiləsini təşviq etmək və potensialın artırılması üzrə resursları ehtiyac duyulan yerlərdə daha yaxşı səfərbər etmək əzmində olan maraqlı tərəfləri bir araya gətirməkdir. Biz bu səylər çərçivəsində ETF-in effektiv icrasını və Paris Sazişinin ümumi uğurunu təmin edə bilərik.
Biz həmçinin Tərəfləri dəstəkləmək və onların ehtiyaclarını effektiv şəkildə qarşılamaq istiqamətində BTP-nin oynaya biləcəyi rolu daha yaxşı başa düşməyə çalışırıq. Mən sizi bu yüksək Səviyyəli dialoqda (HLD) iştiraka, dəvət edir, iqlim şəffaflığını birlikdə genişləndirmək istiqamətində mühüm addım olan BTP-nin davamlı inkişafı üçün rəy və təkliflərinizi bölüşə, töhfələrinizi verə bilərsiniz. Eyni zamanda, COP29 Sədrliyinə BTR-lər üzrə əldə edilmiş irəliləyişi qiymətləndirməyə və səylərinizi necə dəstəkləyə biləcəyimizi müəyyənləşdirməyə imkan verəcək onlayn sorğumuzda sentyabrın 30-dək iştirak etməyinizi xahiş edirəm. Bu sorğunun linki UNFCCC Katibliyi tərəfindən Tərəflərin koordinatorlarına təqdim olunacaq.
13-14 may 2024-cü il tarixində Bakıda keçirilmiş ilk COP29 şəffaflıq seminarının davamı olaraq, COP29 Sədrliyi növbəti dövr ərzində şəffaflıq üzrə səylərini daha da gücləndirəcək, tərəfdaşlarla birlikdə Şərqi Avropa, Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya, Afrika, Asiya-Sakit okean, Latın Amerikası və Karib hövzəsi ölkələrində regional seminarlar keçirəcək . Həmçinin, biz iştirakçıların coğrafiyasını genişləndirmək və inklüzivliyi təmin etmək üçün onlayn BTR seminarların təşkilini də davam etdirəcəyik. Bundan əlavə, biz UNFCCC Katibliyi ilə birlikdə BTP çərçivəsində 25 sentyabr 2024-cü il tarixində BMT Baş 79-cu sessiyasında Qlobal İqlim Şəffaflığı üzrə Yüksək Səviyyəli Dialoq təşkil edəcəyik.
COP29 Sədrliyi bütün Tərəfləri vətəndaş cəmiyyəti, köklü xalqlar, qadınlar, gənclər və digər əsas maraqlı tərəfləri şəffaflıq prosesinə cəlb etməyə çağırır. Yalnız inklüziv mühitdə çalışmaqla, biz iqlim fəaliyyəti üzrə müştərək ambisiyamızı artırmaq üçün tələb olunan etimad və məsuliyyəti gücləndirə bilər, kollektiv iqlim hədəflərimizə nail ola və hər bir kəsin mənafeyi naminə dayanıqlı gələcək yarada bilərik. Sizə BTP-də iştirak etməyi və bu platformanın təmin etdiyi dəstək və resurslardan tam şəkildə yararlanmağı qətiyyətlə tövsiyə edirik.
Şəffaf və effektiv iqlim fəaliyyətinə göstərdiyiniz davamlı dəstək və əzminiz üçün sizə təşəkkür edirik!

Letter to Parties and Constituencies on Transparency
With COP29 in Baku fewer than 75 days away, it is imperative that we take tangible steps to demonstrate our shared commitment to climate action.
As we conveyed earlier this year, the COP29 Presidency’s vision centers around two parallel and mutually reinforcing pillars: enhancing ambition and enabling action, with climate finance as our top priority. As we reiterate the necessity for all Parties to enhance their ambition in the next generation of national climate plans, transparency forms a cornerstone of mutual trust and accountability. It ensures that our collective actions to combat climate change are robust, comprehensive, and measurable. By transparently reporting our words and deeds, our progress and challenges, we reaffirm our commitment to achieving our climate goals.
It is in this context that the COP29 Presidency is emphasizing the key role of Biennial Transparency Reports (BTRs), as Parties implement the Enhanced Transparency Framework (ETF). With the deadline for submission of the first BTRs rapidly approaching, it is critical to ensure that all countries are ready and able to submit. BTRs will be pivotal in tracking our progress, building trust, and identifying areas where further action and investment are needed.
We encourage all Parties to make early BTR submissions in advance of COP29. While recognizing the varying starting points of each country, early submissions of BTRs will be a strong demonstration of our collective commitment to transparency.
The COP29 Presidency commends Guyana, Andorra, and Panama for their early BTR submissions. To lead by example, Azerbaijan is currently working on submitting its own BTR in advance of COP29. We also extend our sincerest gratitude to all Parties that have assured us of their timely submissions of BTRs before the COP29. Your efforts will be recognized at COP29 and will serve as an inspiration to others in the final sprint towards the December 31st, 2024, deadline.
We understand that it will be challenging for many Parties to measure and report data and there is significant need for capacity building. In light of this, the COP29 Presidency is taking decisive steps to ensure ongoing political engagement and enhance collaboration and capacity-building so we can all deliver on our collective transparency commitments at COP29 and beyond.
On September 3rd, 2024, the COP29 Presidency will host a High-Level Dialogue (HLD) to sustain momentum for increased transparency action in the lead-up to COP29. This High-Level Dialogue will focus on building confidence among Parties, raising political awareness about the importance of universal participation in the ETF, and fostering collaboration among stakeholders.
During the HLD, the COP29 Presidency will officially launch a flagship initiative, the Baku Global Climate Transparency Platform (BTP), and introduce the COP29 High-Level Pairs for Transparency: Ms. Zulfiya Suleimenova, Advisor to the President of Kazakhstan and Special Representative for International Environmental Cooperation, and Mr. Francesco Corvaro, Italy’s Special Envoy for Climate Change. We thank them for their support and encourage all Parties to engage with them to ensure a successful COP29.
The main objective of the BTP is to enhance confidence and support Parties in preparing and finalizing their BTRs, as well as implementing the ETF beyond 2024, in particular, supporting the capacity-building efforts of developing country Parties along the way. The BTP will complement existing transparency platforms, including the #Together4Transparency initiative, aligning with and enhancing the existing transparency ecosystem. Our goal is to unite stakeholders committed to support developing country Parties in the preparation and submission of BTRs, promote collaboration and knowledge exchange amongst all Parties on the full spectrum of the ETF, and better mobilize capacity-building resources where they are needed. By doing so, we can help to ensure the effective implementation of the ETF and the success of the Paris Agreement.
We are also keen to better understand how the BTP can support and meet the needs of Parties most effectively. I cordially invite you to participate in the HLD, share your feedback and contribute to further development cycles of the BTP as we mark this pivotal step towards enhancing global climate transparency together. I also encourage you to participate in our online survey by September 30, so the COP29 Presidency can better understand the progress made on BTRs and how we can best support you. The relevant link for the mentioned survey will be provided by the UNFCCC Secretariat to the focal points of Parties.
Over the upcoming months, building upon the first COP29 transparency workshop, held in Baku from May 13-14, 2024, the COP29 Presidency and its partners will intensify our efforts on transparency by hosting regional workshops across Eastern Europe, the South Caucasus and Central Asia, Africa, Asia-Pacific, Latin America, and the Caribbean. We will also continue to organize online BTR workshops to ensure the widest possible participation and inclusion. Further, supported by the UNFCCC Secretariat and in collaboration with UN Agencies and partners as part of the BTP, we will convene the High-Level Dialogue on Global Climate Transparency during the 79th session of the United Nations General Assembly in New York on September 25, 2024.
The COP29 Presidency encourages all Parties to involve civil society, Indigenous Peoples, women, youth, and other key stakeholders in the transparency process. It is only by working in an inclusive manner that we can strengthen the trust and accountability required to raise our mutual ambition on climate action, achieve our collective climate goals and create a sustainable future for all.
We urge you to engage with the BTP and take full advantage of the support and resources it will offer.