İqlim dəyişmələrinin mənfi təsirlərinə xüsusi həssas olan inkişaf etməkdə olan ölkələrə yardım məqsədilə yaradılmış İtki və Zərərə Cavab Fondunun İdarə Heyətinin 3-cü iclası sentyabrın 18-də Bakıda öz işinə başlayıb.
Bu Fondun təsis edilməsi barədə qərar COP 27-də qəbul olunub. COP 28-də fəaliyyəti üçün qərar verilsə də, Fond bugünədək əməli fəaliyyətə başlamayıb.
İtki və Zərərə Cavab Fondunun İdarə Heyətinin 3 gün davam edəcək iclasında Fondun Dünya Bankı sistemində maliyyə qurumu statusu əldə etməsi və tam əməli fəaliyyətə başlaması ilə bağlı tarixi əhəmiyyətli qərarların qəbul edilməsi gözlənilir.
Tədbirə inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələr, BMT və digər beynəlxalq təşkilatlar, Dünya Bankı, beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatları və həmfikir qruplardan ümumilikdə 200-ə yaxın nümayəndə qatılıb.
İclas zamanı Fondun İcraçı direktorunun təyin olunması nəzərdə tutulur. İclasda COP29 çərçivəsində Dünya Liderlərinin İqlim Fəaliyyəti Sammiti zamanı rəsmi başlanılması nəzərdə tutulan İtki və zərər üzrə maliyyə mexanizmlərinə dair Yüksək Səviyyəli Dialoq ilə bağlı vacib məqamlar müzakirə ediləcək.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti, ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev iqlim dəyişmələri ilə mübarizədə qlobal həmrəyliyin vacibliyinə və səylərin artırılmasına, eləcə də Fondun əməli fəaliyyətə başlamasının zəruriliyinə diqqət çəkib.
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ərəfəsində Azərbaycanın bu tədbirə ev sahibliyi etməsi Fondun əməli fəaliyyətinin reallaşması istiqamətində tarixi əhəmiyyət kəsb edir. Eyni zamanda, bu, ölkəmizə olan inam və etimadın göstəricisi olmaqla yanaşı, Azərbaycanın iqlim dəyişmələrinə qarşı mübarizə məsələlərinə verdiyi önəmin və bu xüsusda, inkişaf etməkdə olan dövlətlərə, o cümlədən kiçik ada dövlətlərinə ayırdığı diqqətin nəticəsi kimi qiymətləndirilir. Bu tədbirin ölkəmizdə təşkili, həm də Azərbaycanın qlobal səviyyədə bir oyunçu olaraq geosiyasi əhəmiyyətini artırır və mövqelərini gücləndirir.

The Board of the Fund for Responding to Loss and Damage, established to aid developing countries particularly vulnerable to the adverse impacts of climate change, convened its third meeting in Baku on September 18.
The decision to establish the Fund was reached during COP27. While the decision on its operationalization was adopted at COP28, to date the Fund has not commenced its activity.
The three-day meeting of the Board of the Fund is expected to result in historical landmark decisions, including on its full operationalization and the recognition of the Fund as a financial institution within the World Bank system.
The event has gathered nearly 200 participants in total, both from developed and developing countries, representatives from the United Nations and other international organisations, the World Bank, international NGOs and like-minded constituencies.
The expected appointment of the Fund’s Executive Director is one of the key issues on the agenda. The meeting will also discuss important matters related to the High-level Dialogue on Funding Arrangements for loss and damage, which is set to be officially launched during the World Climate Action Summit at COP29.
In his opening remarks, the COP29 President-Designate and Minister of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan, Mr. Mukhtar Babayev, highlighted the importance of global solidarity in addressing climate change and strengthening efforts to this end, as well as stressed the urgent need for the Fund to become fully operational.
The hosting of this meeting by Azerbaijan ahead of the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) is of historical importance for implementing and advancing the Fund’s mission. At the same time, this demonstrates the trust and confidence placed in Azerbaijan and recognizes the significance that the country attaches to addressing the climate change and in this regard, the attention that it pays to the needs of developing nations, including Small Island Developing States (SIDS). Furthermore, it increases Azerbaijan’s geopolitical role and bolsters its standing as a global player.