COP29 könüllüləri “Eco Enacthon” layihəsində iştirak ediblər
COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin təşkilatçılığı ilə COP29 könüllüləri üçün “Eco Enacthon” layihəsi baş tutub. İki gün davam edən bu interaktiv layihədə könüllülər aktual ekoloji problemlərin həlli istiqamətində orijinal və innovativ layihələrin hazırlanması ətrafında bir araya gəliblər.
29-30 avqust tarixlərində Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən tədbirin ilk günündə COP29 könüllüləri ixtisaslaşmış ekspertlər tərəfindən iqlim dəyişmələri və dayanıqlılıq, tullantıların idarəedilməsi və çeşidlənməsi kimi müxtəlif ekoloji mövzularda, eyni zamanda dayanıqlı biznes ideyalarının təkmilləşdirilməsi, məhsul brendlərinin yaradılması və idarəedilməsi kimi praktiki mövzularda təlimlərdə iştirak ediblər.
Əldə edilən nəzəri və praktiki biliklər proqramın ikinci günündə təşkil olunan ekoloji layihə müsabiqədə öz tətbiqini tapıb. Belə ki, “Eco Enacthon” yarışının qaydalarına əsasən, bir neçə komandaya bölünən könülüllər gün ərzində verilən tapşırıq və mövzular üzrə öz layihələrini inkişaf etdirərək münsiflər heyəti qarşısında təqdim ediblər. Komanda ruhunu möhkəmləndirən və birgə səylərin vacibliyini bir daha nümayiş etdirən “Eco Enacthon” çərçivəsində könüllülər dayanıqlı enerji həllərindən innovativ tullantıların idarəolunması təşəbbüslərinə qədər müxtəlif sahələri əhatə edə biliblər. Nəticədə, ən kreativ yanaşma ilə işlənilən və daha çox aktuallıq kəsb edən layihələr münsiflər heyəti tərəfindən qalib elan edilib, müvafiq komanda üzvlərinə mükafatlar təqdim olunub.
İqlim dəyişmələrinin təsirlərinin qarşısının alınmasında gənclərdə innovativ düşüncənin təşviqi və mövcud problemlərə fərqli yanaşmanın stimullaşdırılmasına, aktiv və təşəbbüskar gənclərin potensialının dəstəklənməsinə xidmət edən bu layihə könüllülərə öz ideyalarının daha sərbəst ifadə edilməsi və tətbiqi, bunun üçün müvafiq sahələrdən olan ekspertlərdən dəyərli mentor məsləhətlərinin alınması üçün platformanı təmin edib.

The COP29 Azerbaijan Operating Company organised the Eco Enacthon project for COP29 volunteers. This two-day interactive event brought together volunteers in the development of innovative projects designed to tackle urgent environmental challenges.
The event, which took place at the Heydar Aliyev Centre on August 29-30, featured COP29 volunteers engaging in a variety of training sessions on the first day. Led by specialised experts, these sessions addressed an array of environmental topics, including climate change, sustainability, and waste management. Additionally, workshops focused on developing sustainable business ideas and the creation and management of sustainable product brands.
The theoretical and practical knowledge acquired during the training sessions was applied on the second day of the programme through an environmental project competition. Volunteers were divided into several teams, each responsible for developing projects based on given topics and assignments throughout the day. These projects were then presented to a panel of judges.
The Eco Enacthon not only fostered team spirit among COP29 volunteers but also highlighted the significance of collaborative efforts. The volunteers’ projects spanned various fields, from sustainable energy solutions to innovative waste management initiatives. Judges awarded prizes to the projects that demonstrated the most creative approaches and addressed the most relevant issues.
This event, aimed at promoting innovative thinking among young people in tackling the impacts of climate change and encouraging different approaches to existing problems, provided a platform for youth to express and implement their ideas. The volunteers also benefited from valuable mentoring advice from experts, supporting their potential and fostering their initiatives.