COP29 Sədrliyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına hazırlıqla bağlı yeni əməliyyat məlumatlarını təqdim edir
19 Sentyabr, 2024
• COP29 Sədrliyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) üçün ayrılmış məkanda hazırlıq işləri, eləcə də dayanıqlılıq öhdəlikləri və Azərbaycanda tədbir ziyarətçilərinə ev sahibliyi etmək üçün nəqliyyat və qonaqlama planları ilə bağlı yeni məlumatlar təqdim etmişdir.
• Bakı şəhəri 11-22 noyabr 2024-cü il tarixində BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında dünya ölkələrinin nümayəndələrini qarşılamağa hazırdır.
Bakı, 19 sentyabr 2024-cü il
Bu gün COP29 Sədrliyi 11-22 noyabr 2024-cü il tarixində keçirilməsi planlaşdırılan BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) dünya ölkələrinin nümayəndələrini Bakıda qarşılamaq üçün Azərbaycan hökumətinin həyata keçirdiyi hazırlıq işləri ilə bağlı yeni əməliyyat məlumatlarını ətraflı şəkildə təqdim etmişdir.
Bakı şəhərində keçirilən brifinq zamanı COP29 Sədrliyi tədbirin məkanı, dayanıqlılıq üzrə öhdəliklər, eləcə də nəqliyyat və qonaqlama məsələləri ilə bağlı hazırlıq işlərini ətraflı şəkildə izah edib. Bu səylər çərçivəsində əsas məqsəd nümayəndə heyətləri, maraqlı tərəflər və ziyarətçilərin tədbir zamanı problemlərlə üzləşməməsi və bütün diqqəti iqlim fəaliyyətinə yönəltmələrini təmin etməkdir.
Dayanıqlılıq öhdəliklərini özündə ehtiva edən tədbir məkanında hazırlıq işləri artıq tamamlanmaq üzrədir.
Bir neçə ay davam edən intensiv səylərdən sonra Bakı Stadionunda həyata keçirilən işlər artıq tamamlanmaq üzrədir. Stadion altı zonaya bölünmüşdür və açıq havada müvəqqəti çadır konstruksiyaların quraşdırılması tam başa çatmışdır. 100.000 m²-dən çox ərazidə isə COP29-un Mavi Zonası yerləşir.
Həm Mavi, həm də Yaşıl zonalarda nümayəndə heyətləri və ziyarətçilərin COP prosesində məhsuldar və effektiv şəkildə iştirak etmələri üçün müvafiq otaq və avadanlıqlar yerləşir. Məqbul ziyarətçi təcrübəsini xüsusi olaraq təmin etmək üçün stadionun bütün sahələrində yüzlərlə xüsusi əməkdaş işə cəlb olunmuşdur. Stadionda beynəlxalq əlçatanlıq və mobillik standartlarına cavab verən bir sıra müxtəlif qonaqlama modulları yaradılıb.
Hərtərəfli və etibarlı maddi qiymətləndirmə prosesindən sonra bəzi əsas sahələr xüsusi olaraq nəzərə alınmaqla ətraflı dayanıqlılıq strategiyası çərçivəsində yeddi öhdəlik müəyyən edilmişdir. Bunlar karbon neytrallığı, irs və davamlılıq, əlçatanlıq və inklüzivlik, dayanıqlılıq təcrübələrinin təşviqi, şəffaflıq və məsuliyyət, kollektiv mühafizə və əməyin təhlükəsizliyi, eləcə də inklüziv və hörmətcil mühitin yaradılmasıdır.
Tullantıların idarə edilməsi və nəqliyyat da daxil olmaqla, “ekoloji qaynar nöqtələr”də emissiyaların azaldılması səyləri ilə yanaşı, etibarlı ölçmə sistemləri və verilənlərin təhlili vasitəsilə karbon neytrallığı məqsədlərinə nail olunmasına xüsusi diqqət yetirilmişdir.
COP29 Nəqliyyat Marşrutu Şəbəkəsi üzrə Strategiya
Nümayəndə heyətlərinin COP29 məkanına gediş-gəlişini asanlaşdırmaq üçün diqqətli planlaşdırma aparılmış və COP29 Sədrliyi tərəfindən həm təhlükəsiz və səmərəli, həm də problemsiz səfər təcrübəsini təmin etmək üçün COP29 Nəqliyyat Marşrutu Şəbəkəsinin hazırlandığı bildirilmışdır. Bu strategiya sərnişin davranışına dair etibarlı verilənlər və analitika ilə dəstəklənən bütün hökumət yanaşmalarını özündə ehtiva edir.
Bu proses nümayəndə heyətlərinin hava limanını tərk etməsi ilə başlayır. Belə ki, hava limanının çıxışında onları qonaqlama yerlərinə və ya tədbir məkanına aparıb gətirmək üçün 24 saat xidmət göstərəcək xüsusi taksi parkı, eləcə də şəhər servis marşrutları və qonaqlama servis marşrutları qarşılayacaq. Bütün taksilər tam əlçatandır və avtomobil parkında bir sıra elektrikli taksilər də mövcuddur.
COP29 nəqliyyat marşrutu şəbəkəsinə yarıdan çoxu elektrikli olmaqla, konfransa üçün ayrılmış 350 servis avtobusundan ibarət avtopark daxildir. Bu servis avtobusları ödənişsizdir və avtobusların marşrutu şəhərin əsas nöqtələrində yerləşən 14 nəqliyyat qovşağı ilə birləşir. Sözügedən nəqliyyat qovşaqlarının yaradılmasında məqsəd COP29-un nümayəndə heyətləri üçün bu qovşaqlarla tədbir məkanı arasında (sərnişinlərin düşüb-minməsi üçün) çoxsaylı dayanacaqları təmin etmək və eyni zamanda, Bakının ictimai nəqliyyat şəbəkəsi ilə əlaqə yaratmaqdır.
“Bnetwork” platforması tərəfindən dəstəklənən qonaqlama xidmətləri
Bakıda keçiriləcək COP29 tədbirində iştirak edən hər kəsi qarşılamaq və yerləşdirmək kimi müştərək məqsəd çərçivəsində birlik olmağı hədəfləyən və özündə bir neçə agentliyi ehtiva edən qonaqlama strategiyası hazırlanmışdır. Bakıya gələn qonaqlara münasib qiymətə və əlverişli yerdə həm təhlükəsiz, həm də etibarlı qonaqlama təklif etmək səylərinin mərkəzində isə 2, 3, 4 və 5 ulduzlu otellər, qısamüddətli kirayə evləri və mənzillər də daxil olmaqla bir sıra qonaqlama seçimləri təklif edən asan və təhlükəsiz bron platforması - “Bnetwork” dayanır.
Son bir neçə gün ərzində platformaya əlavə 4000 otaq, o cümlədən yaşayış kompleksləri daxilində üç gecəlik minimum qonaqlama seçimləri də əlavə edilib. Platformada mövcud olan bütün qonaqlama yerləri gələn nümayəndə heyətləri üçün yüksək xidmət standartını təmin etmək məqsədilə COP29 rəsmiləri tərəfindən keyfiyyətə zəmanət yoxlamalarından keçirilir.
Səfər zamanı nümayəndələrə yarana biləcək hər hansı suallarla bağlı köməklik göstərmək üçün COP29 müddətində qaynar xətt də fəaliyyət göstərəcək.
Kompleks media xidmətləri
COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti ilin ən önəmli iqlim tədbirini KİV-də effektiv şəkildə işıqlandırmaq məqsədilə UNFCCC ilə sıx əməkdaşlıq çərçivəsində qlobal media üçün münasib platforma təmin etmək əzmindədir. Mövcud obyektlərə 6,325 m2 sahəni əhatə edən müvəqqəti media mərkəzinin tikintisi də daxildir. Bundan əlavə, Mavi Zonanın media məkanlarında ayaqüstü müsahibə nöqtələri, iki mətbuat konfransı otağı, telestudiya və mətbuatla görüş zonası daxildir (əlavə olaraq, 15 telestudiya da hazır edilib).
Əməliyyatların gedişatını və məkanın hazırlığını şərh edən COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin İdarə Heyətinin sədri və Əməliyyatlar üzrə baş icraçı Nərmin Carçalova bunları bildirmişdir: “- COP29 Sədrliyi olaraq bizim prioritetimiz konfransla bağlı Bakıya gələn və ölkədən gedən bütün iştirakçılar üçün problemsiz və səmərəli səfər təcrübəsini təmin etməkdir. Bu isə həm Tərəflərin, həm də qeyri-tərəf qismində çıxış edən maraqlı tərəflərin COP29 çərçivəsində əsas diqqəti ambisiyanın artırılmasına və fəaliyyətə təkan verilməsinə yönəltmələrinə şərait yaradacaq. Məkanın planlaşdırılması üzrə intensiv səyləri, eləcə də nəqliyyat və qonaqlama strategiyalarımızı bir araya gətirməklə, biz dayanıqlılıq və iqlimlə bağlı mülahizələri COP29-in bütün təşkilati aspektlərinə inteqrasiya edir, eləcə də liderliyimizi və tədbir çərçivəsində iqlim dəyişməsi ilə bağlı öhdəliyimizi nümayiş etdiririk. Biz noyabrda bütün dünya ölkələrindən gələn qonaqları Bakıda qarşılayacağımıza ümid edirik.”

COP29 Presidency Shares Operational Update on Preparations for COP29 UN Climate Change Conference
• COP29 Presidency shares update on COP29 venue preparations, sustainability commitments, as well as transport and accommodation strategies for hosting visitors in Azerbaijan
• Baku is ready to welcome the world to the COP29 UN Climate Change Conference from 11th – 22nd November 2024
Baku, September 19th, 2024
Today, the COP29 Presidency shared a substantial operational update on Azerbaijan’s preparations to welcome the world to Baku for the COP29 UN Climate Change Conference, being held from 11th – 22nd November 2024.
In a briefing held in Baku, the COP29 Presidency outlined its preparations in terms of the COP29 Venue and its sustainability commitments, transport, and accommodation to ensure that delegates, stakeholders and visitors can easily access COP29 during their visit and focus their attention on advancing climate action.
COP29 venue nears completion and incorporates sustainability commitments
After months of intensive effort, work at the Baku Stadium is nearing completion. The Stadium has been organised into six zones and supplemented with external temporary tented structures that have now been fully erected, with the Blue Zone covering an area of more than 100,000 m2.
Across both the Blue Zone and Green Zone, venue facilities have been organised to ensure delegates and visitors can engage productively and meaningfully in the COP process. Special attention has been paid to the visitor experience with hundreds of dedicated staff hired to work throughout the stadium. A range of accommodations have been made throughout the stadium to meet international accessibility and mobility standards.
Following a thorough and robust materiality assessment, seven commitments were enshrined in a comprehensive sustainability strategy covering the following key areas: carbon neutrality, legacy and continuity, accessibility and inclusivity, promotion of sustainable practices, transparency and accountability, safety and security for all, and an inclusive and respectful environment.
A special focus has been placed on achieving carbon neutrality goals based on robust measurement systems and data analysis, coupled with concerted efforts to reduce emissions across ‘environmental hotspots’ including waste and transport.
COP29 Route Network Transport Strategy
Careful consideration has been given to facilitating the movement of delegates to and from the COP29 Venue as the COP29 Presidency unveiled the COP29 Route Network to ensure a safe, efficient and seamless travel experience. This strategy brings together a whole-of-government approach, underpinned by robust data and analytics around passenger behavior.
This starts as soon as delegates exit the airport, where they will be met by a dedicated fleet of taxis offering a 24-hour service to ferry delegates to and from their accommodation (or the venue), together with City Shuttle Services and Residential Shuttle Services. All taxis are fully accessible and within the fleet, a number of electric taxis are being deployed.
At the heart of the COP29 Route Network is a fleet of 350 conference shuttle buses, of which over half are electric. These shuttle buses are free of charge, and connect a total of 14 Transport Hubs situated at key locations across the City, designed to provide COP29 delegates with multiple drop off and pick up points between the hubs and the venue, interconnecting with Baku’s public transport network.
Accommodation Access Underpinned by the bnetwork platform
A multi-agency accommodation strategy has been developed, to unite under the common goal of welcoming and accommodating everyone in Baku for COP29. Central to the effort to provide visitors to Baku with reasonably priced, conveniently located, safe and secure accommodation is bnetwork, a user-friendly and secure booking platform providing hotels (a range of 2, 3, 4 and 5 Star options), short-term lets and apartments.
A further 4,000 rooms have been added to the platform in the past few days, including shortened three-night minimum stay options situated in residential complexes. All accommodation available on the platform is subject to quality assurance inspections by COP29 officials, to ensure a high standard of service for visiting delegates.
A helpline will also be established for the duration of COP29 to assist delegates with any questions they might have during their visit.
Full Provision Of Media Services
The COP29 Operating Company is focused on providing a suitable platform for global media, working closely with the UNFCCC to effectively cover the most consequential climate event of the year. Facilities available include the construction of a temporary media centre, spanning 6,325m2. Additionally, Blue Zone media spots include stand-up points, two press conference rooms, a TV studio, and a stakeout zone. A further 15 TV studios are also available.
Commenting on operational progress and readiness, Narmin Jarchalova, Chief Operating Officer of COP29 said: “As a COP29 Presidency, we are focused on ensuring that the experience for those travelling to and from Baku for the conference is as seamless and efficient as possible, so that Party and non-Party Stakeholders can remain focused on enhancing ambition and enabling action at COP29. Through bringing together intensive efforts on venue planning as well as our transport and accommodation strategies, we are integrating sustainability and climate considerations into all aspects of COP29 organisation, demonstrating leadership and commitment to addressing climate change within the event itself. We look forward to welcoming the world to Baku in November.”