Bakıda COP29 Sədrliyi çərçivəsində İqlim Dəyişmələri üzrə Hökumətlərarası Panelin təlim seminarı keçirilir
04 Sentyabr, 2024
Bakıda COP29 sədrliyinin iqlim şəffaflığı təşəbbüsləri çərçivəsində BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası (UNFCCC), BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı (UNEP), Ümumdünya Meteorologiya Təşkilatı (WMO) və İqlim Dəyişmələri üzrə Hökumətlərarası Panelin (IPCC) birgə təşkilatçılığı ilə “IPCC inventar proqramı və bu proqramın UNFCCC hesabatlılıq mexanizmi ilə bağlılığı” mövzusunda təlim seminarı keçirilir.
Sözügedən təlim seminarının məqsədi İkiillik Şəffaflıq Hesabatlarının (BTR) hazırlanması üçün UNFCCC tərəfindən təqdim edilən hesabatlılıq mexanizminin tətbiqi və istixana qazı emissiyalarının hesablanması üçün IPCC-nin yeni proqram təminatı ilə əlaqədar yerli və xarici mütəxəssislərin bilik və bacarıqlarının artırılmasıdır.
Təlim seminarının açılışında çıxış edən Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirinin müavini Umayra Tağıyeva iqlim sahəsində şəffaflığın təmin edilməsi və istixana qazı emissiyalarının inventarlaşdırılması sahəsində bacarıqların artırılmasının iqlim dəyişmələrii ilə mübarizə istiqamətində vacibliyini vurğulamışdır.
Üç gün davam edəcək təlim seminarında Azərbaycanın müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri ilə yanaşı, 100-dən çox ölkədən müvafiq sahə üzrə ixtisaslaşmış ekspertlər iştirak edir.

COP29 Presidency: Intergovernmental Panel on Climate Change Holds Seminar in Baku
A training seminar is underway in Baku on the IPCC Inventory Software and the UNFCCC Reporting Mechanism, organised jointly by the UN Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), the UN Environment Programme, the World Meteorological Organisation (WMO), and the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC), as part of the climate transparency initiatives laid out by the COP29 Presidency.
The gathering aims to raise awareness among local and foreign experts and provide support with the skills needed to use the accountability mechanism introduced by the UNFCCC, and the new IPCC software for calculating greenhouse gas emissions, in order to prepare Biennial Transparency Reports (BTR).
Addressing the opening of the seminar, Azerbaijan’s Deputy Minister for Ecology and Natural Resources, Umayra Taghiyeva, said that enhancing knowledge to ensure climate transparency and provide inventories of greenhouse gas emissions would be of great importance in the fight against climate change.
The three-day training seminar is attended by specialists from more than 100 countries, alongside representatives of the relevant state agencies of Azerbaijan.