Yaşıl Zona Azərbaycanda keçiriləcək COP29 çərçivəsində özəl sektorun inkişafını sürətləndirmək əzmindədir
05 Sentyabr, 2024
Artıq indidən Yaşıl Zonada fərdi görüş və konfrans otaqlarını bron etmək olar.
Bakı, 05 Sentyabr 2024-cü il
Azərbaycanda keçiriləcək COP29 konfransının xüsusi məkanı - Yaşıl Zona yüksək səviyyəli tədbir təşkilatçılığı və proqramlaşdırma, eləcə də texnoloji innovasiya və qlobal məzmun tərəfdaşlığının vəhdəti sayəsində builki konfransın öz aktuallığını uzun müddət qoruyub saxlamasına böyük töhfə verəcək.
Bütün dünya ilin ən mühüm iqlim tədbiri üçün Bakıda toplaşır və belə bir vaxtda Yaşıl Zona maraqlı tərəflərin iqlim fəaliyyətinə əlavə təkan vermələri üçün qarşılıqlı əlaqə quraraq fikir, təcrübə və bilik mübadiləsi apara biləcəkləri platformaya çevriləcək.
Aparıcı qlobal təşkilatlar tərəfindən məhsul və xidmətlərin nümayişi ilə yanaşı, Yaşıl Zonada həmçinin müxtəlif təqdimatlar, seminar və brifinqlərin, habelə musiqi və mədəniyyət tədbirlərindən ibarət bir sıra məqsədyönlü proqramların keçirilməsi planlaşdırılır.
Pavilyonlar və sərgi stendlərindən ibarət olan, ümumi sahəsi 36 000 m2 sahəni əhatə edən Yaşıl Zona tədbir zamanı Tərəflər Konfransının rəsmi iclaslarının keçiriləcəyi Mavi Zonadan bir neçə yüz metr aralıda yerləşir.
Bu il Yaşıl Zona yeni virtual iştirak kanalları sayəsində öz əhatə dairəsini daha da genişləndirəcək və bu, yüksək karbon emissiyalı səfərlərə olan ehtiyacı minimuma endirməklə yanaşı, COP tədbirini bu layihəyə cəlb edilmiş qlobal auditoriyanın əl telefonlarına, eləcə də kompüter / televizor ekranlarına və qapılarına qədər aparacaq.
Builki Yaşıl Zonanın əsas xüsusiyyətləri aşağıdakıları ehtiva edir:
• Həm Azərbaycandan, həm də müxtəlif dünya ölkələrindən şaquli bizneslərin geniş çeşidini təmsil edən aparıcı özəl sektor nümayəndələri, hökumət təşkilatları, BHT (Beynəlxalq Hökumət Təşkilatları) və QHT-lər iqlim fəaliyyətləri ilə bağlı ən son məhsulları, həll variantlarını və layihə üzrə işlərin gedişatını təqdim və nümayiş etdirəcəklər;
• Nüfuzlu spikerlər, xüsusi seminar və sərgi zonaları, yaradıcı şəxslər üçün studiyalar və şəbəkələşmə sahələri vasitəsilə həm gənclər, həm də digər iştirakçılar arasında əlaqələndirmənin gücləndirilməsinə xidmət edən innovativ “ekstremal görüş” zonası;
• İlk dəfə yayımlanan unikal “Daily show” verilişi: COP29-un mərkəzindən yayımlanan və yüksək səviyyəli qonaqlardan ibarət müxtəlif qrupları, eləcə də dinamik məzmunu özündə əks etdirən unikal veriliş. Bu televeriliş konfrans barədə məlumatların Bakının hüdudlarından xeyli uzaqlarda yayılması üçün bir sıra xəbər agentlikləri vasitəsilə bütün dünyada yayımlanacaq;
• Qabaqcıl texnologiya və canlı yayım xidmətləri: təşkilatların səmərəli iştirakını və əhatə dairəsinin genişləndirilməsini təmin edəcək, onların tədbirin hüdudlarından uzaqlarda yerli, regional və beynəlxalq auditoriyalarla əlaqələndirilməsinə şərait yaradacaq;
• Peşəkar yayım və audio-vizual məzmunların hazırlanma proseslərinin idarə edilməsi üzrə xidmətlər: tədbir məkanında cərəyan edən hadisələrin məzmununu lentə alaraq sinxron şəkildə yayımlanmasını təmin edəcək.
Artıq bu dinamik mərkəzdə fərdi konfrans və iclas otaqlarını COP29-un onlayn portalında bron etmək mümkündür. Təşkilatlar daha rahat vizual təmas və daha çox fiziki iştirakın təmin olunmasına xidmət edən teatral formatda olan və yüksək dəqiqlikli audio-vizual avadanlıqlarla təchiz olunmuş həm orta, həm də geniş miqyaslı görüş və tədbirlər üçün dizayn edilmiş konfrans otaqlarını bron edə bilər. Bununla yanaşı, dörd, səkkiz və ya on iki nəfərlik qrupların qapalı görüşləri üçün korporativ (B2B) iclas otaqları da mövcuddur. Gözlənilən yüksək tələbatı nəzərə alaraq, iclas otaqlarının ayrılması zamanı COP29-un tərəfdaşları və sərgi iştirakçılarına üstünlük veriləcək.
İctimaiyyət nümayəndələri iqlim sahəsində aparıcı simaları və tərəfdaşları dinləmək, həmçinin iqlim müzakirəsinə fikir bildirməklə töhfə vermək üçün Yaşıl Zonada iştiraka dəvət olunacaqlar. Ödənişsiz biletlərin noyabrın əvvəlindən etibarən əldə edilməsi mümkün olacaq.
Yaşıl Zonanın qurulmasını şərh edən COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin İdarə Heyətinin sədri və Əməliyyatlar üzrə baş icraçı Nərmin Carçalova bunları bildirib: “Dünyanın ən əhəmiyyətli iqlim konfransı kimi tanınan COP29 dayanıqlı və davamlı gələcəyə nail olmaq üçün beynəlxalq iqlim siyasətinin müzakirəsi, iqlimlə bağlı fəaliyyətlərin inkişafı və qlobal əməkdaşlığın təşviqi üçün əsas platforma rolunu oynayacaq. Builki Yaşıl Zona ilə bağlı planlarımız həm özəl, həm də dövlət sektorlarını təmsil edən təşkilatlara iqlim fəaliyyətinə əlavə təkan vermək məqsədilə bir-birləri ilə əlaqə quraraq fikir, təcrübə və bilik mübadiləsi aparmaq üçün müxtəlif ideal imkanlar təqdim edir.

Ambitious Green Zone Gears up to Accelerate Progress at COP29 in Azerbaijan
Through a combination of advanced staging and programming, technological innovation and global content partnerships, the dedicated Green Zone space at COP29 in Azerbaijan will mark a major contribution to the long-term impact created by this year’s conference.
As the World gathers in Baku for the most consequential climate event of the year, the Green Zone is a platform where all stakeholders will connect, share and learn to advance climate action.
In addition to leading global organisations that will showcase products and services, a full schedule of focused programmes will take place across the Green Zone, including presentations, workshops, briefings, music and cultural events.
Made up of pavilions and exhibition stands, and covering a gross space of more than 36,000 square metres, the Green Zone is situated just a few hundred metres from the Blue Zone, where the formal meetings of the Conference of the Parties will take place.
This year’s Green Zone will have a broad reach through new avenues of virtual participation that will reduce the need for carbon-intensive physical travel and bring COP to the phones, screens, and doorsteps of invested audiences around the world.
Key features of this year’s Green Zone event include:
• Leading private sector, government, IGO and NGO organisations from Azerbaijan and around the world representing a wide range of vertical sectors will be presenting and showcasing the latest climate action-focused products, solutions and project progress.
• Innovative ‘extreme hangout’ zone that will encourage connectivity and participation amongst youth and other engaged audiences through mainstage speakers, a dedicated workshop space, an exhibition area, multiple studios for creators and networking space.
• “Daily Show” broadcast from the heart of COP29 featuring a diverse group of high-level guests and energetic content that will be streamed and syndicated worldwide to expand the conference’s reach beyond Baku.
• Advanced technology and live streaming services will amplify organisations’ participation beyond the event itself – enabling them to reach audiences locally, regionally and internationally.
• Professional broadcast and production management services to simultaneously record and broadcast on-stand content.
Private conference and meeting space in this vibrant gathering place is now available for booking via COP29’s online portal. Organisations can secure their time in conference rooms thoughtfully outfitted for medium to large-scale meetings and events, with theatre-style seating arrangements that maximize visibility and engagement, and top-tier multimedia capabilities and high-definition audio-visual equipment. B2B meeting rooms offering privacy and comfort for groups of four, eight, or twelve people are also available. Due to anticipated high demand, meeting rooms will be allocated with priority given to COP29 partners and exhibitors.
The public will be invited to participate in the Green Zone to hear from climate leaders and partners and contribute their voices to the climate conversation. Complimentary tickets will be made available in early November.
Commenting on the development of the Green Zone, Chief Operating Officer for COP29 Azerbaijan Narmin Jarchalova said: “As the world’s most significant climate conference, COP29 will serve as a pivotal platform for negotiating international climate policies, advancing climate action, and fostering global cooperation to achieve a sustainable and resilient future. Our plans for this year’s Green Zone create an ideal mix of opportunities for organisations across the private and public spheres to connect, share and learn to advance climate action.”