COP29 ilə əlaqədar Təşkilat Komitəsinin dördüncü iclası keçirilib
2024-cü il iyunun 3-də BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ilə əlaqədar Təşkilat Komitəsinin dördüncü iclası keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, Təşkilat Komitəsinin sədri Samir Nuriyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırıqlarına uyğun olaraq sonuncu iclasdan keçən müddət ərzində COP29 üzrə Tədbirlər Planının icrası istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib.
Təşkilat Komitəsinin sədri bildirib ki, hazırda Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmiz iqlim dəyişmələri ilə qlobal mübarizədə nümunəvi liderlik nümayiş etdirir. Samir Nuriyev vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyevin müxtəlif çıxış və müsahibələrində açıqladığı vacib istiqamətlər, səsləndirdiyi tezislər Azərbaycanın COP29 üzrə fəaliyyətinin əsasını təşkil edir və dövlət başçısının inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinin iqlim dəyişmələri kontekstində üzləşdikləri problemlərin həllinin ölkəmizin prioritetlərindən biri olaraq bəyan etməsi beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanıb.
Samir Nuriyev şəffaflığın və inklüzivliyin təmin edilməsi məqsədilə keçən aylar ərzində COP29 heyəti tərəfindən müxtəlif danışıqlar qrupları ilə çoxsaylı məhsuldar görüşlərin və məsləhətləşmələr keçirildiyini, onların mövqeyinin və COP29-dan gözləntilərinin öyrənildiyini və Azərbaycanın müzakirə olunan mövzular ətrafında qlobal həmrəyliyin və konsensusun formalaşdırılması istiqamətində çalışdığını vurğulayıb. Bu gün öz işinə başlayan Bonn İqlim Dəyişmələri Konfransına toxunan Təşkilat Komitəsinin sədri bildirib ki, artıq ölkəmiz COP29 sədrliyinin fəal fazasına daxil olur və dövlət qurumları COP29-un uğurla keçirilməsi üçün səylərini daha da artırmalıdır.
Vətəndaş cəmiyyətinin də proseslərə töhfə verdiyini qeyd edən Samir Nuriyev bu xüsusda, 130-dək Afrika QHT-si və İtaliyada C7 Vətəndaş Cəmiyyəti Sammitində iştirak edən bir sıra QHT-lər tərəfindən COP29-un ev sahibi kimi Azərbaycana dəstək bəyanatlarının verilməsini xüsusi olaraq qeyd edib.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri, COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev COP29-a hazırlıqla bağlı ümumi gedişat və Bonn İqlim Dəyişmələri Konfransı barədə məlumat verərək bildirib ki, konfrans çərçivəsində Azərbaycan tərəfindən COP29 sədrliyinin baxışı və təşəbbüsləri ilə bağlı bir sıra tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov müxtəlif ölkələr və danışıqlar qrupları ilə keçirilən görüş və məsləhətləşmələr, COP29 Sədrliyinin Fəaliyyət Gündəliyi, COP29-da qəbul edilməsi nəzərdə tutulan sənədlərlə bağlı son vəziyyət barədə danışıb.
Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti Rövşən Nəcəf SOCAR-ın yaşıl gündəliyi və fəaliyyət istiqamətlərində emissiyaların azaldılması barədə çıxış edib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova iqlim fəaliyyətində qadınların rolu barədə danışıb.
Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Şahin Bağırov COP29 zamanı gömrük məsələlərinin tənzimlənməsi, nümayəndə heyətlərinə və onlara məxsus yüklərə münasibətdə sürətli gömrük rəsmiləşdirilməsi prosedurlarının tətbiq edilməsi barədə çıxış edib.
Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev mehmanxanalar və digər yerləşmə yerləri, bu yaxınlarda istifadəyə verilmiş vahid onlayn rezervasiya platforması barədə məlumat verib.
Milli Məclisin deputatı Könül Nurullayeva COP29-la bağlı parlament istiqamətində aparılan işlər, xüsusilə Parlamentlərarası İttifaqla əməkdaşlıq çərçivəsində keçiriləcək Parlament konfransı barədə danışıb.
“Qadın, İnkişaf, Gələcək” ictimai birliyinin sədri Gülşən Axundova qeyri-hökumət təşkilatlarının COP29-a töhfəsi barədə çıxış edib.
İclasın sonunda COP29 Tədbirlər Planının icrası istiqamətində görülən işlərin davam etdirilməsi və digər aidiyyəti məsələlər üzrə tapşırıqlar verilib.

On the 3rd of June 2024, the Organising Committee of the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change held its fourth meeting.
Samir Nuriyev, the Head of the Presidential Administration of Azerbaijan and Chairman of the Organising Committee, briefed attendees on the progress made on the implementation of the COP29 Action Plan since the last meeting, in accordance with the directives of the President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Ilham Aliyev.
The Chairman of the Organising Committee stated that under the steadfast stewardship of President Ilham Aliyev, Azerbaijan is spearheading climate action on the global stage. Samir Nuriyev underscored that the vital directives and tenets espoused by President Ilham Aliyev form the bedrock of Azerbaijan’s COP29 efforts. The international community has wholeheartedly welcomed the President’s pledge to champion the concerns of Small Island Developing States in the face of climate change as a key priority for Azerbaijan.
S. Nuriyev highlighted that in recent months, the COP29 team has convened numerous meetings and consultations with various negotiation blocs to ensure transparency and inclusivity, understand their stances and anticipations for COP29, and work towards forging global solidarity and consensus on the deliberated topics.
Referring to the Bonn Climate Change Conference, which commenced today, the Chairman of the Organising Committee noted that Azerbaijan is now embarking on the active phase of the COP29 Presidency and that state institutions must further intensify their efforts to ensure the successful implementation of the COP29 Climate Change Conference.
S. Nuriyev also underscored the contributions of civil society to the processes, specifically noting the outpouring of support declarations for Azerbaijan as the host of COP29 by around 130 African NGOs, including several NGOs participating in the C7 Civil Society Summit in Italy.
Minister of Ecology and Natural Resources, COP29 President-Designate Mukhtar Babayev, provided an update on the overall progress in the run-up to COP29 and the Bonn Climate Change Conference, stating that Azerbaijan plans to convene various events within the conference framework, highlighting the vision and initiatives of the COP29 Presidency.
Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov spoke about the meetings and consultations held with diverse countries and negotiation blocs, the COP29 Presidency’s Action Agenda, and the current status of the documents slated for adoption at COP29.
SOCAR President Rovshan Najaf delivered a speech on SOCAR’s green agenda and its activities aimed at emissions reduction.
Chairwoman of the State Committee for Family, Women, and Children Affairs Bahar Muradova spoke about the role of women in climate action.
Chairman of the State Customs Committee Shahin Baghirov discussed the regulation of customs-related matters during COP29 and the implementation of expedited customs clearance procedures for delegations and their personal effects.
Chairman of the State Tourism Agency Fuad Naghiyev provided information about hotels and other accommodation options, including the recently launched unified online reservation platform.
Member of the Milli Majlis (Parliament) Konul Nurullayeva talked about parliamentary activities related to COP29, especially the Parliamentary Conference to be held as part of cooperation with the Inter-Parliamentary Union.
Chairwoman of the “Women, Development, Future” Public Union Gulshan Akhundova delivered a speech on the contributions of civil society organizations to COP29.
Following the meeting’s close, the participants were tasked with continuing the work towards implementing the COP29 Action Plan and addressing other pertinent matters.