COP29-un Yaşıl Zona üzrə tərəfdaşlıq və sərgiləmə müraciətlərinin qəbuluna başlanılır
Cari ilin 11-22 noyabr tarixlərində Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) Tərəflər Konfransının (COP29) uğurlu və müsbət təsirlərinin təmin edilməsi məqsədilə tədbirə ev sahibliyi edən ölkəmiz tərəfindən aktiv hazırlıq işləri davam etdirilir. Xarici ölkələrin nümayəndə heyətlərinin konfransın Mavi Zonasında rəsmi müzakirələrdə iştirakının təmin edilməsi ilə yanaşı bu mötəbər tədbirin bir hissəsi olmaq, tərəfdaşlıq, sponsorluq və sərgiləmə imkanlarını dəyərləndirmək istəyən müxtəlif təşkilatların da maraqları nəzərə alınaraq COP29 çərçivəsində təşkil ediləcək Yaşıl Zona üzrə müraciətlərin qəbulu açıq elan edilir.
COP29 Sədrliyi tərəfindən təşkil olunan Yaşıl Zona dünyanın ən mühüm iqlim konfransını ziyarət edəcək qonaqların bu istiqamətdə fəaliyyətini genişləndirmək və iqlim dəyişmələrində individual dialoqu təşviq etmək üçün fəaliyyət göstərəcək. Yaşıl Zona öz fəaliyyətində iqlim dəyişmələri ilə mübarizə addımları sərgiləyən və bu istiqamətdə ixtisaslaşan qurumlara öz təcrübələrini, bu sahədə innovativ məhsul və həll yollarını paylaşmaqla qlobal auditoriya qarşısında öhdəliklərinin nümayişinə və eləcə də dövlət və özəl qurumlar arasında əməkdaşlığa şərait yaradan platforma rolunu oynayacaq. Ərazi dövlət və özəl sektorlar, hökumətlər, BMT-nin ixtisaslaşmış qurumları, hökümətlərarası təşkilatlar, QHT-lər, akademik dairələr, incəsənət xadimləri və vətəndaş cəmiyyətinin müxtəlif maraqlı tərəflərini vahid məqsəd ətrafında bir araya gətirəcək məkan kimi çıxış edəcəkdir.
Qlobal iqlim fəaliyyəti təşəbbüslərini inkişaf etdirmək və bu istiqamətdə real həlləri təşviq etmək məqsədi ilə interaktiv sərgilər, konfranslar, seminarlar, panel müzakirələri, eləcə də yaradıcı incəsənət instalyasiyaları, mədəni tədbirlər və çıxışların yer alacağı bu məkan noyabr ayında iqlim fəaliyyəti üçün əsl dinamik mərkəzə çəvriləcəkdir. Bakı Stadionu ətrafında Mavi Zonaya çox qısa məsafədə yerləşəcək bu ərazi öz miqyası və dizaynı ilə hər kəsin birgə fəaliyyəti üçün əlçatan və inklüziv şərait təmin edəcək və iqlim problemlərinin həllində maraqlı olan geniş ictimaiyyət üçün açıq olacaqdır.
Bütün bunlar nəzərə alınaraq, maraqlı təşkilatların Yaşıl Zonadan yüksək fayda əldə etməsi və buradakı imkanlardan səmərəli şəkildə yararlanması, eyni zamanda Yaşıl Zona üzrə fəaliyyətin operativ və keyfiyyətli idarə olunması məqsədilə yaradılan www.cop29greenzone.com onlayn platforması istifadəyə verilmişdir. Təşkilat və qurumlar müxtəlif fərqli tərəfdaşlıq, konfrans və sərgi formatında iştirakçılıq təklifləri ilə bağlı məlumatları portal vasitəsilə rahatlıqla əldə edə bilərlər. Portal potensial tərəfdaşların hədəflərinə uyğun hər bir məlumatı, Yaşıl zonada qurulacaq pavilyonlar və COP29 Sədrliyinin iqlim fəaliyyəti təşəbbüslərini özündə əks etdirir, eyni zamanda innovativ yanaşma və texnologiyaların nümayiş etdirilməsi üçün geniş sərgi məkanında müxtəlif texniki parametrlərə uyğun yerlərin ayrılmasına da şərait yaradır.
Yaşıl Zonada təmsil olunmaq istəyən maraqlı tərəflər qeyd edilən platforma www.cop29greenzone.com vasitəsilə rəsmi müraciətlərini təqdim edə bilərlər. Qeyd edək ki, müaraciətlərin qəbulu 10 iyul 2024-cü il tarixinədək davam edəcək. Yaşıl Zona ilə bağlı yarana biləcək sualların cavablandırılması üçün isə iştirak etmək istəyənlər GreenZoneSales@dmgeventsglobal.com elektron ünvanına öz sorğularını yönləndirə bilərlər.

COP29 Green Zone Expression of Interest portal is now open for exhibitors and partners
Preparations are well under way to ensure a successful and impactful COP29 in Baku, Azerbaijan, from 11 to 22 November, 2024. In addition to facilitating the participation of the national delegations in the conference’s Blue Zone, the Green Zone at COP29 has been declared open for applications. Organisations can now submit expressions of interest to participate in the Green Zone, providing them with opportunities for collaboration, sponsorship, and exhibitions at COP29.
The Green Zone, managed by the COP29 Presidency, will work to broaden the experience of visitors to the world’s most important climate conference and to encourage dialogue on climate change. It will act as a collaborative platform for organisations committed to combating climate change, enabling them to share experiences, innovative ideas and solutions to advance climate action with global stakeholders. The Green Zone will also facilitate collaboration between state and non-state actors, serving as a space to unite state actors and the private sector, governments, authorised UN bodies, intergovernmental organisations, non-governmental organisations, academic circles, artists, and civil society around shared climate goals.
The space will be turned into a truly dynamic hub on climate change this November, focused on developing global climate action initiatives and promoting real solutions to climate change through interactive exhibitions, conferences, seminars, and panel discussions, as well as creative art installations, cultural events, and performances. The Green Zone will be located a very short distance from the Blue Zone around Baku Stadium. It has been designed to provide accessible and inclusive conditions for all participants to work together. It will be open to a broad section of society interested in tackling climate change and its impacts on communities.
The www.cop29greenzone.com online platform has been launched to manage the Green Zone efficiently, and to provide stakeholders with genuinely worthwhile opportunities to contribute to climate action. Organisations can easily find information about different proposals for collaboration and participation in the conference via the portal. The portal provides all relavant information to potential partners, including details about the pavilions in the Green Zone, exhibition format, and the COP29 Presidency’s climate action initiatives. The portal can also allocate places in the generous exhibition space to meet organisations’ different technical requirements and allow them to display innovative approaches and technologies.
Those interested in representation in the Green Zone can submit their official applications via the platform. Applications are open until 10 July 2024. Participants may address any queries about the Green Zone to the following email address GreenZoneSales@dmgeventsglobal.com