COP29 Azərbaycan Sədrliyinin Könüllülük Proqramı bu gündən etibarən fəaliyyətə başlayır
Bu ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) könüllülərin iştirakını təşkil etmək üçün qeydiyyat prosesinə start verilib.
Ötən illər ərzində ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi iri miqyaslı tədbirlərin icrasında olduğu kimi, könüllülər qlobal əhəmiyyətli COP29-un təşkilində də mühüm rol oynayacaq. Belə ki, konfransın təşkilati işləri ilə bağlı zəruri əməliyyatların icrası məqsədilə COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin fəaliyyəti çərçivəsində həm yerli, həm də xarici vətəndaşların, ümumilikdə isə 3000 könüllünün prosesə cəlb olunması gözlənilir.
Könüllülük proqramı çərçivəsində COP29-a öz töhfəsini vermək, eləcə də təcrübə, işgüzar vərdiş və fərdi inkişafa yiyələnmək niyyətində olan könüllülərin layihəyə rahat və koordinasiyalı şəkildə qoşulmaları üçün volunteers.cop29.az onlayn qeydiyyat platforması istifadəyə verilmişdir.
Platformada qeydiyyatdan keçərək “onlayn” anket formasını dolduran şəxslər potensial könüllü qrupuna daxil olurlar. Daha sonra bütün elektron anketlər müraciət edən şəxsin ən az 16 yaşında olması, habelə bilik və bacarıqlar, motivasiya, xarici dil biliyi və digər bu kimi müxtəlif meyarlar, eləcə də COP29-un məqsəd və dəyərlərinə uyğunluq üzrə nəzərdən keçiriləcək, müvafiq namizədlər müsahibəyə, sonra isə təlimlərə dəvət ediləcəklər. Yekun mərhələni uğurla tamamlayan namizədlər COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti tərəfindən media, qonaqlama xidmətləri, nəqliyyat, loqistika və digər əməliyyat istiqamətləri üzrə fəaliyyətə cəlb olunacaqlar. Qeydiyyat prosesini asanlaşdırmaq məqsədilə yarana biləcək suallarla bağlı müraciət etmək üçün çağrı mərkəzi (+994 12 5352928) də könüllülərin xidmətindədir.
COP29-un Könüllülük proqramının əsas məqsədləri dayanıqlılıq səfirləri kimi çıxış edəcək könüllülərin unikal bacarıqlarının real həllərin dəstəklənməsinə yönəldilməsi, əməkdaşlıq mədəniyyətinin təşviqi üçün hər səsin eşidildiyi, hər töhfənin qiymətləndirildiyi inklüziv mühitin təmin edilməsidir. Bu məqsədlə seçim və təlimlər prosesi zamanı yüksək motivasiyalı və müştərək öhdəliklə bir araya gələn gənclərdən ibarət komanda formalaşdırılacaq.
Qeyd olunan məqsədlərə çatmaq üçün könüllülərin COP29 tədbirinə yüksək səviyyədə hazırlığının təmin edilməsi məqsədilə onlara peşəkar inkişaf, ətraf mühit və dayanıqlılıq kimi mövzuları əhatə edəcək bir sıra müxtəlif təlimlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub. Təlimlər könüllülərin İqlim konfransına hazırlıq mərhələsində hərtərəfli məlumatlandırılmaları və səriştələrinin artırılmasına xidmət edəcək. Bu baxımdan, COP29 Könüllülük proqramı ölkənin gələcək kadr potensialının formalaşmasında əhəmiyyətli rol oynayır. Qeyd edək ki, daha öncə ölkəmizdə keçirilən müxtəlif irimiqyaslı tədbirlərdə könüllülük proqramının iştirakçısı olmuş gənclər, hazırda COP29-un peşəkar komandasının üzvləridir.
Könüllülərin müasir tələblərə cavab verən fərqli sahələrdə işləmək bacarıqlarının inkişaf etdirilməsində COP29 Könüllülük proqramı xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Proqram çərçivəsində komanda ruhunun təşviqi, kollektivdə işləmək və ünsiyyət bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi məqsədilə müxtəlif tədbirlərin təşkili də nəzərdə tutulmuşdur.

The registration process has been initiated to organise the participation of volunteers in the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) to be held in Baku this November.
Volunteers will play a pivotal role in organizing this globally significant event, just as they have done for previous large-scale events hosted by Azerbaijan. Approximately 3,000 local and international volunteers are expected to be engaged in essential operational tasks for COP29 Azerbaijan Operating Company.
To facilitate the smooth and coordinated involvement of volunteers for COP29, an online registration platform has been launched at volunteers.cop29.az as part of the event’s Volunteer Programme. The platform aims to provide opportunities for individuals who wish to contribute their time and efforts while also gaining valuable experience, developing business skills, and fostering personal growth.
Individuals who register and complete the online application form will be included in the pool of potential volunteers. The online applications will be reviewed based on criteria such as the minimum age requirement of 16 years, relevant knowledge and skills, strong motivation, proficiency in foreign languages, and alignment with the goals and values of COP29. Qualified candidates will be invited for interviews and follow-up training sessions. The successful candidates will then be engaged by COP29 Azerbaijan Operating Company to support operations in various areas, such as media, hospitality services, transportation, logistics, and more. To assist with any queries that may arise during the registration process, the call centre at +994 12 535 29 28 will be operational for volunteers.
The COP29 Volunteer Programme aims to harness the unique skills of its participants, who will serve as sustainability ambassadors, in support of viable solutions, while ensuring an inclusive environment that values every voice and contribution; a team of highly motivated and committed young individuals will be formed through a rigorous selection and training process.
To thoroughly equip the volunteers for their roles at COP29, a comprehensive training programme will be provided to cover essential areas such as professional development, environmental issues, and sustainable practices. These training sessions will comprehensively inform the volunteers and enhance their competencies in the lead-up to the Climate Conference. In this regard, the COP29 Volunteer Programme plays a significant role in shaping the future talent pool of the country. Notably, COP29’s professional team includes young individuals who have prior experience volunteering at large-scale events in our country.
The COP29 Volunteer Programme is of particular importance in developing the skills of volunteers to work in diverse fields that meet the demands of the modern era. The programme includes the organisation of various activities to promote team spirit, while also improving teamwork and communication skills.