COP29 Əməliyyat Şirkəti biznes nümayəndələri üçün “Milli öhdəlik” proqramına başlayır
Bu gün COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti “COP29 Sponsorluq və Tərəfdaşlıq” strategiyasının ayrılmaz tərkib hissəsi olan dayanıqlılıq və ətraf mühit kriteriyalarının formalaşması üzrə milli səviyyədə ilkin müzakirələrə start vermişdir.
Qeyd edək ki, şirkət COP29 Sponsorluq proqramını bu ilin may ayından etibarən özəl sektora təqdim etmişdir. Milli öhdəlik proqramına əsasən COP29-un Sponsorluq proqramı çərçivəsində milli sponsorlara dayanıqlılıq hədəfləri ilə bağlı könüllü korporativ öhdəliklər tətbiq olunacaq və bu öhdəlikləri yerinə yetirmək üçün onlara müvafiq səriştələr aşılanacaqdır.
Milli biznes sektorunun əlliyə yaxın rəhbər nüməyəndəsinin iştirak etdiyi seminarda COP29 Konfransına dair mövcud layihələr, ümumi hazırlıq tədbirləri və nəhayət, milli biznes nümayəndələri üçün ekskluziv olaraq adaptasiya edilmiş Milli öhdəlik kriteriyası barədə təqdimat keçirilib. Milli öhdəlik proqramı noyabra qədər Bonn Sazişinə uyğun olaraq, qlobal “Race to Zero” və Azərbaycan Respublikasının Milli səviyyədə müəyyən edilmiş töhfələrindən (NDC) ilhamlanaraq formalaşdırılan və istər sosial, istərsə də sənayenin dekarbonizasiyası, su ehtiyatları, kənd təsərrüfatı, səhralaşma, yaşıl enerjiyə keçid eləcə də geniş vüsət alan sosial və digər mövzularda yerli şirkətlər üçün sponsorluq kriteriyası olaraq qəbul edilmişdir.
Özəl şirkətlər iqlim hədəflərinə çatmaq yolunda daxili potensiallarını qiymətləndirmək, COP29-la tərəfdaşlıq çərçivəsində əldə etdikləri bilik və təcrübə əsasında gələcək strategiyalarını formalaşdırmaq və hesabatlılıq və idarəetmə resurslarının artırılmasına yönəlik Milli öhdəlik proqramında iştirak etməklə təyin olunmuş sponsorluq kriteriyasına cavab vermiş olurlar.
Şirkətlərin proqram çərçivəsində növbəti 12-24 ay ərzində öz strateji hədəflərini təyin etmələri nəzərdə tutulur.
Qeyd etmək istərdik ki, bu proqram, COP-29 Əməliyyat Şirkəti tərəfindən milli özəl sektor nəhənglərinin Konfransda fəal iştirakçılıq imkanları əldə etməsi və eləcə də bu il, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili çərçivəsində” peşəkar bələdçilik və qaydalar toplusuna əsasən öz dayanıqlılıq davranışlarını təkmilləşdirməsi yolunda irəli sürdüyü mühüm təşəbbüsüdür.
COP29 çərçivəsində sponsorluğa və tərəfdaşlığa maraq göstərən şəxslər sponsorship@cop29.az elektron poçt ünvanı vasitəsilə əlaqə saxlaya bilərlər.

COP29 Azerbaijan Operating Company has today kickstarted the first national discussions towards shaping the sustainability and environmental criteria – an integral part of the COP29 Sponsorship and Partnership Strategy.
The Operating Company has launched the COP29 Sponsorship Programme this year in May. Under the National Pledge Programme, voluntary corporate sustainability targets will be extended to national sponsors as a prerequisite of COP29 Sponsorship Programme, and they will be equipped with the comprehensive skills to fulfil these obligations.
The workshop, attended by nearly fifty senior representatives from the national private sector, featured presentations on ongoing preparations for COP29, key dates and activations, and the National Pledge Criteria exclusively adapted for local businesses. According to the Bonn Agreement, the National Pledge Programme, inspired by the “Race to Zero” commitment and Azerbaijan’s Nationally Determined Contributions (NDCs), has been positioned as a key sponsorship criterion for domestic companies, covering not only the decarbonization of the industrial sectors, but also water and agriculture issues, desertification, green energy transition, as well as range of ESG topics by November 2024.
Private companies will become a part in National Pledge Programme to assess their potential in meeting climate targets, to shape their future strategies based on the knowledge and experience gained through COP29 partnerships, and to enhance their management and reporting resources towards meeting the specified sponsorship criteria.
Further to capacity-building milestone, the companies will define their strategic goals within the next 12-24 months under this programme.
The programme, initiated by the COP29 Azerbaijan Operating Company, represents a crucial initiative towards facilitating active participation of national private sector giants at the Conference, while fostering them in refining their sustainability practices in line with the 2024 Year of Solidarity for a Green World.
The interested parties at sponsorship and partnership opportunities for COP29 may reach out via sponsorship@cop29.az to express their interest.