Azərbaycanın COP29-da “Sülh və iqlim qovşağı” mövzusuna diqqəti BMT-nin İqlim Konfransında təqdirlə qarşılanıb
05 İyun, 2024
Bu gün Almaniyanın Bonn şəhərində BMT-nin Beynəlxalq İqlim Konfransı çərçivəsində Azərbaycanın COP29-un sədri kimi növbəti tədbiri təşkil edilib.
Qlobal iqlim dəyişmələri bir çox sahələrdə olduğu kimi, beynəlxalq təhlükəsizlik üçün də ciddi çağırışlar yaradır. Bu səbəbdən qlobal iqlim dəyişmələri nəticəsində qida və su təchizatında yaranan böhranların potensial münaqişələrə çevrilməsinin qarşısının alınması kimi vacib məsələ COP gündəmində əhəmiyyətli yer tutur.
Mövzuya həsr edilən tədbirə sədrlik edən Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri Elşad İskəndərov qeyd edib ki, Azərbaycanın COP29 sədrliyi zamanı prioritetlərindən biri beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə dəstək olmaqdır. Səfir bildirib ki, ölkə başçımızın tapşırığı ilə iqlim konfransları tarixində ilk olan COP atəşkəsi çağırışı üzərində beynəlxalq tərəfdaşlarla iş aparılır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ən həssas kateqoriya olan kiçik ada dövlətləri üçün xüsusi dəstək fondunun yaradılması təşəbbüsünü də qeyd edən İskəndərov, dünya əhalisinin getdikcə artan hissəsinin həm iqlim dəyişmələri, həm münaqişələrdən əziyyət çəkdiyini, bu baxımdan daha çox regionların “xüsusilə həssas” kateqoriyasına daxil olduğunu bildirib, ölkəmizin COP29 sədri qismində təşkil etdiyi tədbirin bu qəbildən olan dünya xalqları üçün işlək strategiya və əməli dəstəyin təmin edilməsi məqsədi daşıdığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə COP28 prezidentliyini təmsil edən Deyn Mak Kuin çıxışı zamanı Dubayda ötən il keçirilmiş COP zamanı qəbul edilmiş “İqlim dəyişmələri, dayanıqlılıq, sülh və yardım” başlıqlı bəyannamədən bəhs edib, Azərbaycanın sədrliyi altında COP prosesində sülh gündəliyinin irəli sürülməsini yüksək qiymətləndirib, konkret çalarlar qazanacağına əminliyini vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən Almaniyanın iqlim üzrə danışıqçısı Eliza Ozbek və Uqandanın BMT-dəki daimi nümayəndəsi Adonio Ayebare xüsusilə həssas kateqoriyada olan dünya əhalisinə beynəlxalq yardımın vacibliyi, iqlim dəyişmələrinin gələcəkdə təmiz su, hava və münbit torpaqlar uğrunda münaqişələrə yol açmaması üçün qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsinin vacibliyindən danışıblar. Bu məqsədlə Almaniya və Uqanda Bakı COP-unda mövzunun müzakirəsini təmin etmək üçün təşəbbüslə çıxış ediblər, Azərbaycanın beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsində zəngin təcrübəsini nəzərə alaraq, bu təşəbbüsə dəstək verəcəyinə ümidvar olduqlarını ifadə ediblər.
“Sülh və iqlim” naminə Bonn kontakt qrupu adından çıxış edən Niderlandın Links-Avropa Fondunun direktoru Dennis Sammut və Almaniyanın “Adelphi” beyin mərkəzinin rəhbəri Benjamin Pol Bakı COP-u zamanı su qıtlığı, qida təhlükəsizliyi və mina çirklənməsinin ekosistemə zərəri istiqamətində 50-dən artıq beynəlxalq QHT-nin konkret təkliflər paketi hazırladığı haqqında məlumat veriblər.
Tərəflərlə interaktiv dialoq formatında çıxış edən Braziliya, ABŞ, Avropa Birliyi, Səudiyyə Ərəbistanı, Macarıstan, Qırğızıstan və digər üzv ölkələrin nümayəndələri COP29 çərçivəsində xüsusilə həssas kateqoriya olan bölgələrə göstərilən diqqətə görə Azərbaycana təşəkkür ediblər, COP29 zamanı “sülh və iqlim dəyişmələri” mövzusu ətrafında müzakirənin yüksək səviyyədə təşkil ediləcəyi, konkret nəticələr verəcəyinə ümid etdiklərini vurğulayıblar.
Çoxsaylı üzv ölkələr, eləcə də bir çox BMT qurumları və digər beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə müzakirələri yekunlaşdıran səfir Elşad İskəndərov bir daha Azərbaycan COP29 sədrliyinə verilən yüksək qiymət və etimada görə təşəkkür edib, Azərbaycanın “Sülh və iqlim dəyişmələri” mövzusuna, irəli sürülən konkret təşəbbüslərə dəstək verəcəyini, bunun nəticəsində xüsusilə həssas bölgələrə beynəlxalq dəstəyin artacağına əmin olduğunu bildirib.

Today, Azerbaijan’s COP29 Presidency held an inter-sessional meeting at the Bonn Climate Change Conference in Germany as part of inter-sessional meetings hosted by the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC).
Global climate change poses a formidable challenge to international security, and this threat is mirrored across a number of sectors. Consequently, a pressing issue on the COP Agenda is how to pre-empt potential conflicts that may arise from food and water shortages stemming from climate change.
Presiding over the meeting, Elshad Iskandarov, Special Envoy of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, noted that one of Azerbaijan’s priorities during its COP29 Presidency is to lend support to international peace and security. The Ambassador stated that, at the behest of the President of Azerbaijan, H.E. Ilham Aliyev, work is underway with international partners on the unprecedented COP Ceasefire Appeal a first in the history of climate conferences.
Mr. Iskandarov also highlighted the initiative put forward by President Aliyev, to establish a special support fund for Small Island Developing States (SIDS), nations particularly vulnerable to the threat posed by climate change. He remarked that an ever-increasing portion of the world’s population is grappling with both the impacts of climate change and conflicts, as more regions fall into the “particularly vulnerable” category.
Furthermore, Mr. Iskandarov underscored that, as the host of COP29, Azerbaijan’s objective is to ensure the provision of implementable strategies and tangible support for vulnerable peoples through the events organized under its chairmanship.
During his remarks, Daines McQueen, representing the COP28 Presidency, discussed the Declaration on Climate, Relief, Recovery, & Peace, which was adopted at last year’s COP in the UAE. He commended the COP29 Presidency’s proposal for a peace agenda within the COP process, expressing confidence that such efforts would yield tangible results.
Subsequently, Eliza Ozbek, Germany’s Climate Negotiator, and Adonia Ayebare, the Permanent Representative of Uganda to the UN, emphasized the importance of international assistance for globally vulnerable populations. They underscored the need for pre-emptive measures to prevent future conflicts over access to clean water, air, and fertile land, which may arise due to climate change.
To this end, Germany and Uganda have taken the initiative to ensure that Parties discuss this topic at COP29 in Baku. Acknowledging Azerbaijan’s rich experience in strengthening international collaboration, they expressed their hope that Azerbaijan would support the initiative.
Speaking on behalf of the Bonn Contact Group for Peace and Climate, Mr Dennis Sammut, Director of the Netherland’s LINKS Europe Foundation, and Mr Benjamin Pohl, Head of Programme Climate Diplomacy and Security at Adelphi , reported that over 50 international NGOs have prepared a package of specific proposals regarding the damage caused by water scarcity, food security, and mine contamination to the ecosystem. These proposals will be presented for discussion at COP29.
Representatives from Brazil, the USA, the European Union, Saudi Arabia, Hungary, Kyrgyzstan, and other member states who participated in the dialogue, expressed their gratitude to Azerbaijan for the attention paid to particularly vulnerable regions within the framework of COP29. They emphasized their hope that high-level discussions on the topic of Peace and Climate Change would be organised during COP29 and would yield concrete results.
At the event, which was also attended by many UN agencies and other international organizations, Special Envoy Iskenderov, who summarized the discussions, reiterated his gratitude for the high level of appreciation and trust placed in Azerbaijan’s COP29 Presidency. He stated that COP29 Presidency would support the topic of Peace and Climate Change and the specific initiatives put forward, and that this would result in increased international support for particularly vulnerable regions.