COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti yerli kiçik və orta biznes nümayəndələri ilə görüşərək COP29 tərəfdaşlıq proqramını təqdim edib
COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti bu ilin 11-22 noyabr tarixlərində Bakıda keçiriləcək COP29 konfransı çərçivəsində yerli kiçik və orta bizneslərin təmsil olunması üçün unikal tərəfdaşlıq proqramını elan edib. Proqram çərçivəsində təklif olunan fürsət və imkanlar 19 iyul tarixində Əməliyyat Şirkətinin və COP29-un İqlim üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarainin kiçik və orta biznes nümayəndələri ilə keçirilən görüşündə açıqlanıb.
Tərəfdaşlıq proqramının əsas hədəfləri yerli sahibkarlar arasında ekoloji cəhətdən təmiz və dayanıqlı istehsal üsullarının tətbiqini təşviq etmək və ətraf mühit və iqlim dəyişmələri mövzusunda maarifləndirmə işləri aparmaqdır. Tərəfdaşlıq proqramı milli brendlərin məhsullarını beynəlxalq auditoriya qarşısında tanıtmaq məqsədilə yerli KOBməhsullarını dünya əhəmiyyətli COP29 konfransı çərçivəsində sərgiləmək və ölkə iqtisadiyyatının inkişafında KOB payını dəstəkləməyə xidmət edir. COP29 çərçivəsində yerli məhsulların sərgilənməsi eyni zamanda misilsiz ənənəvi Azərbaycan naxış və motivlərinin, milli ənənə və mənəvi dəyərlərimizin beynəlxalq səviyyədə təbliğinə də bir töhfədir.
Görüşdə çıxış edən N. Arpadarai İqlim üzrə yüksək səviyyəli çempion olaraq prioritet fəaliyyət istiqamətlərindən birinin KOB subyektlərinin yaşıl biznesə keçidinin dəstəklənməsi olduğunu qeyd edib. Yerli sahibkarlara müraciət edərək, N. Arpadarai KOB-la birgə fəaliyyətin gücləndirilməsinin önəmindən bəhs edib.
Görüşdə yerli biznes subyektlərinin nümayəndələrinə proqrama müraciət şərtləri və qaydaları, məhsulların keyfiyyətinə dair tələblər, COP29-un Yaşıl və Mavi Zonalarında sahibkarlar üçün yaradılacaq şərait, məhsulların brendinq və qablaşdırmasına dair ətraflı məlumatlar verilib.
Görüşün sonunda sahibkarları maraqlandıran mövzu və suallar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd edək ki, COP29-la tərəfdaşlıq imkanlarından yararlanmaq niyyətində olan kiçik və orta biznes nümayəndələri 31 iyul tarixinədək merchandise@cop29.az elektron poçt ünvanına müraciətlərini yönləndirə bilərlər.

In the lead-up to the COP29 conference, which is scheduled to take place in Baku, Azerbaijan from the 11th to the 22nd of November 2024, the COP29 Azerbaijan Operating Company has unveiled a unique partnership programme to ensure the representation of local small and medium-sized enterprises (SME) at the conference. The opportunities and prospects offered under this programme were announced and discussed during a meeting between COP29 Azerbaijan Operating Company, Climate Change High-Level Champion for COP29 Ms Nigar Arpadarai, and local SME representatives. The meeting was held on the 19th of July 2024.
The main goals of the partnership programme are to encourage environmentally-friendly and sustainable production methods among businesses and to conduct awareness raising of environmental and climate issues. The partnership programme will also promote national brands and their products to an international audience, by providing a platform for local SMEs to showcase their products at the globally significant COP29 event, and to support the contribution of SMEs to the country’s economic development. The exhibition of local products at the COP29 conference will also serve as a unique opportunity to promote our traditional Azerbaijani patterns and motifs, as well as our national traditions and moral values at an international level.
In her address at the meeting, Ms Nigar Arpadarai, as the Climate Change High-Level Champion for COP29, underscored that one of her key priorities was to lend a helping hand to SMEs in their transition to green businesses. Appealing to the local entrepreneurs, Ms Arpadarai underscored the importance of strengthening collaboration with SMEs.
At the meeting, detailed information was provided to the representatives of local business entities regarding the application procedures and requirements for the programme, the quality standards for products, the facilities to be made available for entrepreneurs in the Green and Blue Zones of COP29, as well as guidelines for product branding and packaging.
At the wrap-up of the meeting, a lively exchange of ideas took place, addressing the queries and concerns raised by the participating entrepreneurs.
SME representatives willing to capitalise on the opportunities offered by the partnership programme at COP29 can submit their applications via merchandise@cop29.az by the 31st of July 2024.