COP Sədrlikləri Üçlüyü Tərəflərə ikinci məktub ünvanlayıb
“1,5°C hədəfinə aparan yol xəritəsi” çərçivəsində yaradılan COP Sədrlikləri Üçlüyü bütün tərəflərə ikinci açıq məktub ünvanlayıb. Bu məktubda COP Sədrlikləri Üçlüyü 1,5°C hədəfini saxlamaq məqsədilə Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələri erkən təqdim edəcək tərəflər sentyabrda Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasında öz liderliklərini nümayiş etdirməyə çağırıb.
COP Sədrlikləri Üçlüyünün bu məktubu 2024-cü ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə COP29 Konfransı ərəfəsində COP29 Sədrliyinin bütün Tərəflərə və Həmfikir Qruplara ilk məktubundan qısa müddət sonra ünvanlanıb.
“1,5°C hədəfinə aparan yol xəritəsi” üzrə COP Sədrlikləri (COP28, COP29 və COP30) Üçlüyünün məqsədi COP29 ərəfəsində Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələrin (NDC) növbəti mərhələsində ambisiyaları stimullaşdırmaq üçün beynəlxalq əməkdaşlığı, eləcə də beynəlxalq əlverişli mühiti gücləndirməkdir.
“COP29 ilə 2025-ci ilin fevral ayı arasında yeni NDC (Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələr) sənədlərinin təqdim edilməsi üçün müəyyənləşdirilmiş son tarix yaxınlaşır və bu baxımdan, vaxt amili çox mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bugünkü kollektiv fəaliyyətimiz kollektiv gələcəyimizi müəyyən edəcək”, deyə Üçlüyün məktubunda qeyd olunur: “1,5°C hədəfini milli səviyyədə müəyyənləşdirilmiş şəkildə saxlamaq və qlobal davamlılıq yaratmaq ambisiyası bu cür mühüm anda hərəkət etmək əzmimizlə müəyyən ediləcək.”
COP Sədrlikləri Üçlüyünün 2024-cü ilin qalan hissəsi üçün planı COP29-a qədər nəzərdə tutulmuş fəaliyyətləri həyata keçirmək və bunun üçün İqlim Fəaliyyəti üzrə Nazirlər İclası, Paris Sazişi ilə 2030-cu ilədək Dayanıqlı İnkişaf Gündəliyi arasında Sinerjilərin Gücləndirilməsi üzrə V Qlobal Konfrans, BMT Baş Assambleyası, Böyük İyirmiliyə (G20) daxil olan ölkələrin İqlim Dəyişmələri və Maliyyə Nazirlərinin Birgə Görüşü, eləcə də COP29-öncəsi tədbirlər və COP29 konfransı kimi platformalardan istifadə etməkdir.
Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələr sənədinin təqdim edilməsi üçün son tarix yaxınlaşdıqca, COP Sədrlikləri Üçlüyü Tərəfləri NDC-lərin növbəti mərhələsi üçün hazırlıq görməyə çağırır.
Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələri erkən təqdim edəcək tərəflər Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasında öz ambisiyalarını bəyan edə bilərlər. Bu tədbirdə BƏƏ, Azərbaycan və Braziliya ilk addım ataraq dayanıqlı və davamlı dünya quruculuğu üzrə əzmkarlıqlarını nümayiş etdirəcəklər.

The “Roadmap to Mission 1.5” COP Presidencies Troika has published its second open letter to all parties where it has called on early movers who will submit 1.5-aligned Nationally Determined Contributions (NDCs) to demonstrate their leadership at the United Nations General Assembly in September.
The second COP Presidencies Troika letter comes shortly after the COP29 Presidency issued its first communication to all parties and constituencies ahead of the COP29 UN Climate Change Conference to be held in Baku, Azerbaijan in November 2024.
The Roadmap to Mission 1.5 COP Presidencies Troika (COP28, COP29, and COP30) is aiming to enhance international cooperation and the international enabling environment to stimulate ambition in the next round of nationally determined contributions as COP29 approaches.
“With the deadline to submit the new NDCs between COP29 and February 2025 rapidly approaching, time is of the essence. Our collective actions today will determine our collective future,” the Troika letter said. “The ambition of keeping 1.5°C within reach in a nationally determined manner and building global resilience will be determined by our resolve to act at this critical moment.”
The Troika’s plan for the remainder of 2024 is to target activities leading up to COP29, utilising platforms such as the Ministerial on Climate Action, the Fifth Global Conference on Strengthening Synergies between the Paris Agreement and the 2030 Agenda for Sustainable Development, the UN General Assembly, the G20 Joint Meeting of Climate Change and Finance Ministers, Pre-COP29, and COP29 itself.
With the NDC submission deadline approaching, the COP Presidencies Troika encourages Parties to step up the work for the next round of NDCs. Early movers can signal their ambition at the United Nations General Assembly, with the UAE, Azerbaijan, and Brazil leading the way and demonstrating their commitment to a sustainable and resilient world.