Azərbaycan COP29 üzrə kompleks təşəbbüslər toplusu çərçivəsində İqlim Maliyyəsi üzrə Fəaliyyət Fondu yaradır
Azərbaycan inkişaf etməkdə olan ölkələrdə iqlim fəaliyyətinə investisiya yatırmaq məqsədilə İqlim Maliyyəsi üzrə Fəaliyyət Fondunun (İMFF) yaradıldığını elan edib. Azərbaycanın təsisçi-donor olduğu Fondun kapitalının mədən (qazıntı) yanacağı istehsal edən ölkələrin, eləcə də neft-qaz və kömür hasilatı ilə məşğul olan şirkətlərin maliyyə dəstəyi ilə formalaşdırılması nəzərdə tutulur. Fondun üzvləri tərəfindən illik ödənişlər sabit məbləğdə və ya istehsal həcminə uyğun olaraq köçürüləcək.
Fondun yaradılması ambisiyaları artırmaq və fəaliyyətə təkan vermək üçün COP29-un Fəaliyyət gündəliyinin bir hissəsi olaraq bu gün Azərbaycanda elan edilmiş 14 təşəbbüsdən biridir.
İMFF özəl sektoru səfərbər etmək və investisiya risklərini azaltmaq üçün dövlət-özəl tərəfdaşlığı üzrə katalizator fondu olacaq. Həmçinin, fond inkişaf etməkdə olan və dəstəyə ehtiyac duyan ölkələrdə təbii fəlakət nəticələrini operativ şəkildə aradan qaldırmaq üçün güzəştli və qrant əsaslı dəstəyi təmin edən xüsusi texniki potensiala malik olacaq.
İMFF bərpa olunan enerji sahəsində fəaliyyət göstərən kiçik və orta istehsalçılar üçün gələcək məhsulların satın alınması üzrə sazişə zəmanətlə yanaşı, “yaşıl” sənaye layihələri üçün ilkin kapital itkisinin kompensasiyasını da təmin edəcək. Bununla yanaşı, fond əsas diqqəti əhalinin əsas yaşama vasitələrini qorumaq və “xalis sıfır” emissiyasına nail olmaq üçün prioritet olaraq ərzaq və kənd təsərrüfatı sektoruna yönəldəcək. Layihələrdən əldə olunan gəlirlər investisiya kimi yenidən fonda yatırılacaqdır.
Fond 1 milyard ABŞ dolları həcmində ilkin vəsaiti topladıqdan və 10 səhmdar ölkə donor kimi fonda qoşulduqdan sonra fəaliyyətə başlayacaq.
Fond kapitalının 50 faizi mitiqasiya, adaptasiya, eləcə də elmi tədqiqat və araşdırma fəaliyyətləri istiqamətlərində inkişaf etməkdə olan və dəstəyə ehtiyac duyan ölkələrin iqlim layihələrinə yönəldiləcək. Bu tədbirlər ekoloji baxımdan təmiz enerji texnologiyalarının tətbiqini təşviq edəcək, enerji səmərəliliyini artıracaq, əhalinin həssas təbəqəsinin iqlimə davamlılığını gücləndirəcək və qabaqcıl texnologiyaların inkişafına şərait yaradacaqdır.
Toplanan vəsaitlərin 50 faizi 1,50C hədəfinə nail olmaq üçün yeni nəsil Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələrin üzvlər tərəfindən hazırlanmasına ayrılacaq. Azərbaycan bu sahədə nümunəvi ölkə olmaq əzmindədir və 1,50C hədəfinə uyğunlaşdırılmış Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələr sənədini təqdim edilməsi üzərində çalışır. COP29 Sədrliyi bütün Tərəfləri oxşar planlarla çıxış etməyə təşviq edir.
İnvestisiyalardan əldə olunan gəlirlərin 20%-i yüksək güzəştli və qrant əsaslı dəstəyi təmin edən Operativ Maliyyələşdirmə Mexanizminə (2R2F) yatırılacaq. Bu mexanizm inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinə, ən zəif inkişaf etmiş ölkələrə və ehtiyac olduqda, inkişaf etməkdə olan digər həssas icmalara təbii fəlakət nəticələrini aradan qaldırmaq üçün dərhal əlçatan maliyyə vəsaitini təklif edəcək.
Fondun baş ofisi və katibliyi Bakıda yerləşəcək və direktorlar şurasına donorların nümayəndələri daxil olacaq. Müstəqil audit komitəsi isə maliyyə hesabatları və layihə qiymətləndirmələri də daxil olmaqla, rüblük məlumatları dərc edəcək. Səhmdarlar qərarları kollektiv şəkildə qəbul edəcək, idarəetmə modeli və maliyyələşdirmə mexanizmini daha da inkişaf etdirmək üçün beynəlxalq maliyyə ekspertlərindən ibarət işçi qrup yaradılacaqdır.
“Fəaliyyətə təkan vermək COP29 gündəliyinin vacib hissəsidir və biz bu sahədə nümunəvi ölkə olmaq əzmindəyik. Mən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyevə göstərdiyi dəstəyə görə minnətdaram. Prezident İlham Əliyevin də qeyd etdiyi kimi, təbii sərvətləri zəngin olan ölkələr iqlim dəyişmələri ilə mübarizə aparan ölkələrin önündə getməlidir” deyə COP29-un müəyyən olunmuş Prezidenti Muxtar Babayev bildirmişdir. “İcmalar bizdən sözdən əmələ keçməyimizi istəyir və bu gün biz İqlim Maliyyəsi üzrə Fəaliyyət Fondunu yaratmaqla mühüm addım atmış oluruq. Biz donorları bizə qoşulmağa çağırırıq – məqsədimiz COP29-un ambisiyaları artırmaq və fəaliyyətə təkan vermək planını həyata keçirməkdir”.
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının icraçı katibi Saymon Stil qeyd etmişdir ki, hökumətlərarası əməkdaşlıq prosesi və hər il keçirilən COP konfransı çox mühüm əhəmiyyət kəsb edir, eləcə də qlobal iqlim böhranının qarşısını almaq, dekarbonizasiya və iqlimə davamlılığın faydalarını paylaşmaq bəşəriyyət üçün bir ümiddir. Bakıda keçiriləcək COP-un müvəffəqiyyətli olması həmişə olduğundan daha vacibdir. Lakin bu, asan proses deyil və görüləsi işlər hələ çoxdur. Mən COP29-un müəyyən olunmuş Prezidentinə və onun komandasına zəhmətlərinə və uğurlu zəmin yaratmaq üçün irəli sürdükləri təşəbbüslər üçün minnətdaram.
COP29-un Baş danışıqçısı Yalçın Rəfiyev bildirmişdir ki: “Biz maliyyə bazarlarında mövcud olan çatışmazlıqları qiymətləndirmişik və icmaları narahat edən məsələləri diqqətlə dinləmişik. Bu, həm mədən (qazıntı) yanacağı hasil edən ölkələr, həm də neft-qaz və kömür hasilatı ilə məşğul olan şirkətlərlə birgə yaradılan ilk fond olacaq. Fond həm investisiyanı təmin edən, həm də təbii fəlakət nəticələrini aradan qaldıran, eləcə də öz donorlarından illik köçürmələri qəbul edən ilk fond olacaq. Biz həmçinin təbii fəlakət nəticələrinin aradan qaldırılmasında əlçatanlığa, operativliyə və səhmdarların birgə qərarlar qəbul etməsinə xüsusi diqqət yetiririk”.
İqlim Maliyyəsi üzrə Fəaliyyət Fondu COP29-un tematik günləri çərçivəsində 14 təşəbbüsdən biri kimi yaradılır. Bu təşəbbüsləri təqdim edərkən, cənab M. Babayev bildirmişdir ki: “...necə ki, dərəcənin hər bir hissəsi vacibdir, hər bir fəaliyyət də o cür mühüm əhəmiyyət kəsb edir”. Bu təşəbbüslər bütün iqlim istiqamətlərini stimullaşdırmaq, eləcə də qlobal, regional, milli və sub-milli qrupları cəlb etmək, dayanıqlı inkişafa tam nəzarət etmək, habelə inklüziv nəticələri təmin edən inklüziv prosesə bütün demoqrafik göstəriciləri daxil etmək üçün irəli sürülüb. M. Babayev bildirmişdir ki, COP29 Sədrliyi müvafiq zamanda Tərəflərə və BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransı iştirakçılarına COP29-un Fəaliyyət Gündəliyi və onun təşəbbüsləri barədə əlavə təfərrüatları əks etdirən rəsmi məlumat göndərəcək.
COP29-un Fəaliyyət Gündəliyindəki təşəbbüslər aşağıdakı kimidir:
1. İqlim Maliyyəsi üzrə Fəaliyyət Fondu
Mədən (qazıntı) yanacağı istehsal edən ölkələrin və şirkətlərin könüllü ianələri sayəsində fondun təsis edilməsi. Fond, iqlim dəyişmələrinin təsirinin azaldılması, adaptasiya, eləcə də tədqiqat və inkişaf məsələləri üzrə dövlət və özəl sektorları stimullaşdıracaq, həmçinin yüksək güzəştli şərtlər və qrantlar əsasında maliyyələşdirməni təmin edəcək.
2. İqlim maliyyəsi, investisiya və ticarət dialoqu üzrə Bakı Təşəbbüsü - “BICFIT Dialoqu”
İqlim maliyyəsi, investisiya və ticarət əlaqələrinə diqqəti artırmaqdan ötrü beynəlxalq ictimaiyyət üçün əməkdaşlıq mühitinin və uzunmüddətli dialoq platformasının yaradılması.
3. Peşə və bacarıqlar üçün “Ədalətli keçid” İnvestisiya Tərəfdaşlığı (JTIP)
Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələrdə, Milli Adaptasiya Planları, Uzunmüddətli Az Emissiyalı İnkişaf Strategiyalarında bacarıqların inkişafının Çoxtərəfli İnkişaf Banklarının mövcud maliyyə alətləri ilə inteqrasiyası əsasında yaranan maliyyə tələblərini əlaqələndirmək üçün əməkdaşlıq platformasının yaradılması, o cümlədən digər maliyyə mənbələri ilə əlaqələrin və sinerjilərin yaradılması imkanının müəyyən edilməsi.
4. Yaşıl enerji üzrə öhdəliklər
Nazirlər səviyyəsində bu öhdəlikləri imzalayan şəxslər yaşıl enerji dəhlizləri, zonalar və şəbəkələrinə dair öhdəlik götürəcəklər. Bu təşəbbüs həm də öhdəliklərin yerinə yetirilməsi üçün infrastrukturun yaradılmasında zəruri tənzimləyici və institusional çərçivələrin təsis edilməsi və maliyyələşdirilməsinə kömək edəcək.
5. Yaşıl enerjinin saxlanılması üzrə öhdəliklər
2030-cu ilə qədər 2022-ci ildə olan səviyyəni altı dəfə artırmaq, 2030-cu ilə qədər 1500 qiqavata çatdırmaq üçün qlobal hədəflərlə davamlılığı və səmərəliliyi artırmağı hədəfləyən enerji təchizatının qlobal enerji sistemlərinin təməl daşlarından birinə çevirmək öhdəliyi.
6. Təmiz Hidrogen Təşəbbüsü
Rəhbər prinsiplər və prioritetlərin müəyyən edilməsi və tənzimləyici, texnoloji, maliyyə və standartlaşdırma problemlərinin həlli yolu ilə aşağı emissiyalı hidrogenin qəbulu üzrə qlobal bazar potensialını müəyyən etmək üçün həm dövlət, həm də özəl sektor tərəfindən fəaliyyətin həyata keçirilməsi öhdəliyi və onun icra yolları.
7. COP Atəşkəs çağırışı
İqlim-münaqişələrin qarşılıqlı əlaqəsi istiqamətində, COP29 sülhü, dialoqu və barışığı daha geniş şəkildə təbliğ etmək və iqlimlə bağlı fəaliyyət üçün bütün siyasi diqqəti və diplomatik səyləri səfərbər etmək məqsədi daşıyır.
8. Yaşıl Dünya naminə Rəqəmsal Fəaliyyət Yolu
Rəqəmsallaşma və İKT sektorunda istixana qazları emissiyalarının azaldılması və Nazirlər Bəyannaməsi vasitəsilə yaşıl keçidin sürətləndirilməsi
9. İqlimə Dayanıqlı Gələcək üçün insan kapitalına, sağlamlığa və iş yerlərinə investisiya qoyuluşu
Xüsusilə uşaqlar və gənclər üçün təhsil, peşə, sağlamlıq və rifah sahəsinə investisiyaların qoyulması və bu sahələr üzrə sinerjinin gücləndirilməsi. Həmçinin ekoloji savadlılıq üzrə öyrənmə və qiymətləndirmə çərçivəsinin Beynəlxalq Tələbələrin Qiymətləndirilməsi Proqramına (PISA) inteqrasiyası
10. İqlim Dayanıqlılığı üçün HARMONİYA: Fermerlərin, kəndlərin və kənd icmalarının gücləndirilməsi
Harmoniya Təşəbbüsü COP29 zamanı müxtəlif təşəbbüsləri, koalisiyaları, şəbəkələri və tərəfdaşlıqları birləşdirməklə, təcrübə mübadiləsi, sinerji və boşluqları müəyyən etmək, həmçinin kənd təsərrüfatı, qida və su sistemi üzərində cəmlənmiş birgə səyləri təşviq etmək, kənd ərazilərində yerli icmalar və qadınların səlahiyyətlərini artırmaq üçün aqreqator kimi çıxış edəcək.
11. Su və İqlim üzrə Bakı Dialoqu: İqlim dəyişmələri və su sistemi üzrə fəaliyyətin gücləndirilməsi
Dialoq Qlobal Adaptasiya Hədəfi əsasında su ilə bağlı iqlim dəyişmələrinə uyğunlaşma istiqamətində birgə işləmək üçün hökumətləri, BMT təşkilatlarını, akademik dairələri və özəl sektoru bir yerə gətirəcək.
12. Davamlı, İqlimə Dayanıqlı və Sağlam Şəhərlər üçün Çoxsahəli Fəaliyyət Tərəfdaşlığı (MAP)
Şəhərlərdə çoxsahəli milli fəaliyyətlərin gücləndirilməsi və qlobal şəhər iqlimi maliyyəsinin, iqlim və şəhərin inkişafı və dayanıqlılığına dair qlobal uyğunluğun genişləndirilməsi üçün daha güclü tərəfdaşlıqların təbliğ edilməsi.
13. Turizm üzrə Təkmilləşdirilmiş İqlim Fəaliyyəti üçün Qlobal Tərəfdaşlıq (GPECAT)
GPECAT qlobal turizm siyasətinin formalaşmasında paradiqma dəyişikliyini inkişaf etdirməklə turizm vasitəsilə artan qlobal emissiya tendensiyasını azaltmağı hədəfləyir.
14. Üzvi Tullantıların Azaldılması (ROW) üçün Tərəfdaşlıq: Metanın azaldılması və torpağın zənginləşdirilməsi
Tərəfdaşlığın məqsədi tullantı sektorundan metan emissiyalarını azaltmaq, eyni zamanda qida tullantıları, davamlı urbanizasiya, torpağın idarə edilməsi və zənginləşdirilməsi kimi qlobal problemləri həll etməkdir. Tərəfdaşlıq tullantı sektorunda 1,5°C hədəfinə uyğunlaşdırılmış Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələr üzrə öhdəlikləri, artan maliyyə və investisiya, fəaliyyət barədə məlumat, innovativ tərəfdaşlıq və maraqlı tərəflərin cəlb edilməsinə çalışacaq.

Fund to receive annual contributions from fossil fuel producing countries and companies.
Fund to target climate projects in developing countries that need support, meeting next generation of NDCs to keep 1.5C within reach, and addressing the consequences of natural disasters.
Fund will catalyze public and private sectors across mitigation, adaptation, and research and development, and will contain additional special facilities.
Initial fundraising aiming for $1 billion, as COP29 President-Designate calls for contributors to come forward with climate finance.
Fund one of 14 initiatives in COP29 Action Agenda to enhance ambition and enable action.
Azerbaijan has announced the Climate Finance Action Fund (CFAF) to invest in climate action in the developing world. CFAF will be capitalised with contributions from fossil fuel producing countries and companies across oil, gas and coal, and Azerbaijan will be a founding contributor. Members will commit to transfer annual contributions as a fixed-sum or based on volume of production. 1. Climate Finance Action Fund – CFAF
CFAF is one initiative within a package of 14 announced today in Azerbaijan as part of the COP29 action agenda to enhance ambition and enable action.
CFAF will be a catalytic public-private partnership fund, mobilising the private sector and de-risking investment. The fund will also contain special facilities with concessional and grant-based support to rapidly address the consequences of natural disasters in the developing countries in need.
CFAF will provide off-take agreement guarantees for small and medium-sized renewable energy producers and first-loss capital for green industrial projects. The fund will also have a focus on the food and agriculture sector as a priority to protect livelihoods and achieve net zero. Profits generated from projects will be reinvested in the fund.
CFAF will become operational at the conclusion of the initial fundraising round, which seeks to capitalise the fund with $1 billion, and when 10 contributing countries committed as shareholders.
Fifty percent of the capital will be directed towards climate projects in developing countries that rely on support, across mitigation, adaptation, and research and development. These will promote the adoption of clean energy technologies, improve energy efficiency, strengthen climate resilience of vulnerable populations, and facilitate the development of cutting-edge technologies.
Fifty percent of the contributions will be allocated to helping meeting members’ the next generation of Nationally Determined Contributions (NDCs) to keep the 1.5C temperature target within reach. Azerbaijan has committed to leading by example, it is working to submit a 1.5-aligned NDC, and the COP29 Presidency is encouraging all Parties to come forward with similar plans.
Twenty percent of the revenues generated from investments will be deposited in a Rapid Response Funding Facility (2R2F) providing highly concessional and grant-based support. This facility will offer immediately accessible funding to address the consequences of natural disasters in Small Island Developing States, Least Developed Countries, and to other vulnerable developing communities as needed.
The fund will be headquartered with its secretariat in Baku, Azerbaijan, its board of directors will include representatives from contributors, and an independent audit committee will publish quarterly data including financial reports and project evaluations. Shareholders will collectively make decisions and a working group is being established with international financial experts to further develop the management model and funding mechanism.
“Enabling action is an essential part of the COP29 agenda and we are committed to leading by example. I am grateful for the direction and support that I have received from the President of Azerbaijan. As mentioned by H.E. Mr. Ilham Aliyev, countries rich in natural resources should be at the forefront of those addressing climate change,” said COP29 President-Designate Mukhtar Babayev. “We have heard that communities want action not words, and today by launching the Climate Finance Action Fund we are taking a significant step. We are calling on donors to join us so that we can fulfil the COP29 plan to enhance ambition and enable action.”
“This process of intergovernmental cooperation, and each year’s COP, is of vast significance. It is humanity’s best hope to avert the global climate crisis, and spread the huge benefits of decarbonization and climate resilience,” said UNFCCC Executive Secretary, Simon Stiell. “A successful COP in Baku is more important than ever. But this process is not easy and there is much to do. I am grateful for the hard work of the incoming COP President, his team, and the initiatives they are spearheading to create the grounds for success.”
COP29 Chief Negotiator Yalchin Rafiyev said, “We have assessed the shortcomings in financial markets and carefully listened to the concerns of communities. This will be the first fund with both fossil fuel producing countries and companies across oil, gas and coal. It will be the first to both provide investment and to address the consequences of natural disasters. And it will be the first to receive annual transfers from its contributors. We also have given special attention to accessibility and speed when addressing the consequences of natural disasters and to ensuring that shareholders collectively make decisions.”
CFAF was launched within a package of 14 initiatives under the framework of the COP29 thematic days (see notes to editors below). Introducing the initiatives, Mr. Babayev said, “every action matters, because every fraction of a degree matters.” The initiatives are designed to drive action across all climate pillars, involve global, regional, national and subnational groups, take a holistic view of sustainable development, and include all demographics within an inclusive process that delivers inclusive outcomes. Mr. Babayev announced that the COP29 Presidency would send a formal communication to Parties and Constituencies to the UNFCCC containing further information on the COP29 action agenda and its initiatives in due course.
The COP29 action agenda initiatives are as follows:
The establishment of a fund, capitalized with voluntary contributions from fossil fuel producing countries and companies. The fund will catalyze the public and private sectors across mitigation, adaptation, and research and development, and also provide highly concessional and grant-based funding.
2. Baku Initiative for Climate Finance, Investment and Trade Dialogue - “BICFIT Dialogue”
The establishment of a collaborative environment and long-term dialogue platform for the international community to bring increased focus to the nexus of climate finance, investment and trade.
3. Just Transition Investment Partnership (JTIP) 4 Jobs and Skills
The creation of a collaborative platform to connect financing needs arising from the integration of skills development in NDCs, NAPs, LT-LEDs with available financing instruments of MDBs, as well as explore establishing linkages and synergies with other sources of financing.
4. Green Energy Pledge
Signatories to this Ministerial Pledge will commit to green energy corridors, zones, and grids. This initiative will also help to establish the necessary regulatory and institutional frameworks and identify the enabling financing to create the infrastructure to fulfill the Pledge.
5. Green Energy Storage Pledge
Pledge to make energy storage one of the cornerstones of global energy systems, aiming to increase resilience and efficiency with global targets to increase capacity six times 2022 levels reaching 1,500 gigawatts by 2030.
6. Clean Hydrogen Initiative
Pledge and implementation tracks to deliver action from both the public and private sectors to unlock the potential of a global market for low-emissions hydrogen uptake through setting guiding principles and priorities, and addressing regulatory, technological, financing, and standardization barriers.
7. COP Truce Appeal
Addressing the climate-conflict nexus, COP29 aims to promote peace, dialogue and reconciliation more broadly and to mobilize all political attention and diplomatic efforts for climate action.
8. Digital Action Path 4 Green World
Accelerating the green transition through digitalization and the reduction of GHG emissions in the ICT sector and a Ministerial Declaration.
9. Investing in Human Capital, Health and Jobs for Climate Resilient Future
Ensuring investments in education, skills, health, and well-being, in particular for children and youth, and strengthening synergy across these areas. Also integration of learning and assessment framework on environmental literacy into the Programme for International Student Assesment (PISA).
10. HARMONIYA 4 Climate Resilience: Empowering Farmers, Villages and Rural Communities
The Harmoniya Initiative will serve as an aggregator, bringing together various initiatives, coalitions, networks, and partnerships during COP29 to share experiences, identify synergies and gaps, and foster collaborative efforts concentrated on the agriculture, food and water nexus, including empowerment of local communities and women in the rural zones.
11. Baku Dialogue on Water and Climate: Enhancing Action on Climate Change and Water Nexus
Building on the Global Goal on Adaptation, the Dialogue will bring together governments, UN organizations, academia, and the private sector to work collectively on water-related climate change adaptation.
12. Multisectoral Actions Partnership (MAP) for Sustainable, Climate Resilient and Healthy Cities
Enhancing multisectoral national actions in cities and encouraging stronger partnerships to scale up global urban climate finance and global coherence on climate and urban development and resilience.
13. Global Partnership for Enhanced Climate Action in Tourism (GPECAT)
The GPECAT aims to mitigate the trend of growing global emissions from tourism by advancing a paradigm shift in global tourism policymaking.
14. Partnership 4 Reducing Organic Waste (ROW): Cutting Methane and Enriching Soil
The Partnership aims to reduce methane emissions from the waste sector while also addressing global challenges such as food waste, sustainable urbanization, and soil management and enrichment. The partnership will seek 1.5-aligned NDC commitments in the waste sector, increased finance and investment, data for action, and innovative partnerships and stakeholder engagement.