COP29 Məlumat Mərkəzi ziyarətçilərin istifadəsinə verildi
Bu il noyabrın 11-22-də Bakıda keçiriləcək COP29 qlobal iqlim konfransına hazırlığın önəmli istiqamətlərindən biri də bu sahədə əhalinin ekoloji maarifləndirilməsidir. İctimaiyyətin bu mötəbər iqlim konfransından gözləntilərinin, eləcə də iqlim dəyişmələrinin təsirləri kimi müxtəlif önəmli mövzularda məlumatların əlçatanlığının təmin edilməsi məqsədilə COP29 Məlumat Mərkəzi yaradılıb.
İyunun 27-də Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin dəstəyi ilə Bakı bulvarında baş tutan Məlumat Mərkəzinin açılışında COP29-un müəyyən edilmiş prezidenti Muxtar Babayev, COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin İdarə Heyətinin sədri və Əməliyyatlar üzrə baş icraçı Nərmin Carçalova, Dənizkənarı Bulvar İdarəsi İdarə Heyətinin sədri Xanlar Ağalarov, eləcə də ölkəmizdə səfərdə olan Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ətraf Mühit Proqramının (UNEP) icraçı direktoru İnger Andersen iştirak ediblər.
Tədbirdə Mərkəzin nümayəndələri tərəfindən rəsmilərə Mərkəzin fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verilib, fərqli tematik zonalarda təşkil olunan müxtəlif rəqəmsal resurslar, eləcə də iqlim dəyişmələrinin təsirləri və bu təsirlərin yumşaldılmasının əhəmiyyətini göstərən interaktiv installyasiyalar nümayiş etdirilib.
Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində COP259 Sədrliyi tərəfindən təşkil olunan Məlumat Mərkəzi vətəndaşlar arasında dayanıqlı vərdişlərin və nümunəvi davranışların inkişafına xidmət edəcək. Belə ki, Mərkəz konfransın məqsəd və hədəfləri, iqlim dəyişmələri ilə qlobal mübarizədə kollektiv fəaliyyətin əhəmiyyəti haqqında məlumatların əlçatanlığını və ekoloji biliklərin artırılmasını təmin edəcək. İnnovativ yanaşması ilə seçilən Mərkəzin məqsədi gündəlik dayanıqlı davranışları və həyat tərzini fəal şəkildə təşviq etməkdir.
Qeyd edək ki, Məlumat Mərkəzinin müxtəlif tematik zonaları ziyarətçilərə iqlim dəyişmələri və COP29 Konfransı haqqında interaktiv və maraqlı təcrübə keçmək üçün yaradılıb. Belə ki, COP tarixi zonasında qonaqlar bu mühüm konfransın xronoloji və coğrafi tarixçəsi ilə tanış ola, virtual səyahət zonasında VR eynəkləri vasitəsilə nadir immersiv iqlim səyahətinə çıxaraq dünyanın istənilən nöqtəsində landşaft və iqlim şəraitini izləyə bilərlər. Ziyarətçilər xüsusi elektron platforma vasitəsilə elə buradaca ianə edərək ağac əkmək imkanından yararlana, karbon kalkulyatoru vasitəsilə isə gündəlik həyat tərzi nəticəsində əmələ gələn karbon ayaq izlərini ölçə və bu nəticələrin minimallaşdırılması üçün atılmalı addımlara dair tövsiyyələr əldə edə bilərlər.
Bununla yanaşı, növbəti aylarda həftəsonları Məlumat Mərkəzində müxtəlif idman, incəsənət və maarifləndirmə tədbirləri, həmçinin digər fəaliyyətlər təşkil ediləcək.

COP29 Information Centre opens to visitors
Raising ecological awareness is a key aspect of preparations for the COP29 global climate conference, which will be held in Baku from 11 to 22 November this year. To meet this goal, the COP29 Information Centre has been launched to share details and expectations about the global climate conference with the public, as well as important information on relevant topics such as the impacts of climate change.
The Information Centre was opened on 27 June on Baku’s seafront promenade, with the support of the Seaside Boulevard Management. The opening was attended by COP29 President-Designate Mukhtar Babayev, the Chair of the COP29 Azerbaijan Operating company and Chief Operating Officer Narmin Jarchalova, the Chair of the Seaside Boulevard Department Khanlar Agalarov, and the Executive Director of the UN Environment Programme (UNEP), Inger Andersen, who is visiting Azerbaijan.
During their visit, representatives from the Centre provided the officials with an overview of the Centre’s work, including a range of digital resources organised into different thematic zones, as well as interactive installations on the impacts of climate change and the importance of mitigating those impacts.
The Information Centre, organised by the COP29 Presidency as part of Azerbaijan’s Year of Solidarity for a Green World, aims to nurture sustainable habits and behaviours amongst the public. It also provides accessible information about the goals and aims of the conference, the importance of collective action to tackle climate change, and educates people about ecology. The Centre takes a distinctive approach to encouraging every-day sustainable behaviour and lifestyles.
The different thematic zones have been carefully designed to provide visitors with an engaging, interactive experience about climate change and COP29. For example, in the COP history zone, visitors can discover the chronology and geographical history of the conference. In the virtual travel zone, visitors can experience a unique immersive climate journey and find out about the landscape and climate in any part of the world through VR glasses and displays. A special electronic platform allows visitors to make a donation to plant a tree, while a carbon calculator enables them to measure the carbon footprint of their daily lives and actions to take to reduce their impact.
Various sporting, cultural, and educational events, and other activities will be held at the Information Centre at weekends over the coming months.