COP29 Sədrliyi və UNFCCC arasında rəsmi məktub mübadiləsinin imzalanma mərasimi keçirilib
Bu gün COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev və BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) İcraçı katibi Saymon Stil imzalanma mərasimində iştirak ediblər. İmzalanma mərasimində Azərbaycanın bu il UNFCCC-nin Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edən ölkə statusunu təsdiqləyən məktubların mübadiləsi həyata keçirilib. Bu barədə daha ətraflı məlumat UNFCCC-nin rəsmi vebsaytında tezliklə dərc olunacaq.
Rəsmi sənədlərin mübadiləsi COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin Bakıda keçiriləcək konfransda beynəlxalq nümayəndə heyətlərini qəbul etmək üçün həyata keçirdiyi hazırlıq işlərinin gedişatı, eləcə də Sədrliyin tərəflərlə onları narahat edən məsələlərin və prioritetlərin nəzərə alınması barədə məlumat verməsindən sonra baş tutub.
Almaniyanın Bonn şəhərində keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri Konfransı zamanı COP29 Sədrliyi builki COP29 konfransında iştirakı gözlənilən minlərlə ziyarətçi üçün nəqliyyat, yerləşdirmə və qonaqpərvərlik xidmətlərinə dair ətraflı məlumat və planlar, həmçinin bilavasitə tədbirin məkanı ilə bağlı loqistika məsələləri ilə bağlı geniş brifinq və konstruktiv rəy və təkliflər sessiyası keçirib. COP29 Sədrliyi qarşıdan gələn iqlim konfransının hər kəs üçün əlçatan olmasını təmin etmək məqsədilə COP29 üzrə loqistika məsələləri ilə bağlı müşahidəçi təşkilatlar və ölkələrin nümayəndə heyətləri ilə məsləhətləşmələri davam etdirib.
Konfransın prinsiplərinə əsasən, beynəlxalq əməkdaşlığın təşviqinə diqqət yetirmək və həm Azərbaycanda, həm də onun hüdudlarından kənarda uzunmüddətli miras yaradacaq əlçatan və inklüziv tədbirə ev sahibliyi etməklə yanaşı, dayanıqlılıq da prioritet məsələdir.
“COP29 Sədrliyi hazırlıq işlərinin gedişatı çərçivəsində xeyli irəliləyişə nail olub və bu konfransın beynəlxalq səviyyəli tədbir olmasını təmin etməyə hazırdır. Biz bir çox qlobal tədbirə ev sahibliyi etmişik və bu təcrübəmizi, eləcə də keçmiş COP-lardan əldə etdiyimiz məlumatları bu hazırlıq prosesi çərçivəsində tətbiq edirik”, deyə COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev bildirib: “COP29-a ev sahibliyi etmək həm geniş imkanlar yaradan fürsət, həm də böyük məsuliyyətdir və biz bu tədbirə olduqca ciddi yanaşırıq. Ev sahibi olaraq biz şəffaf, fəaliyyət yönümlü, qonaqpərvər və inklüziv yanaşma nümayiş etdirəcəyik”.
Tədbirin hərtərəfli planlaşdırılması və operativ hazırlıq barədə söhbət açan COP29 Əməliyyat Şirkətinin Əməliyyatlar üzrə baş icraçısı Nərmin Carçalova bildirib: “Ölkəmiz öz təbii müxtəlifliyinin unikal komponentləri, eləcə də multikultural cəmiyyəti, tarixi irsi və uzaqgörənliyi sayəsində COP29-a ev sahibliyi edən ölkə kimi bir çox üstünlüklər təklif edə bilər. Konfransın loqistika və xidmət məsələlərini təşkil edən təcrübəli və sadiq komandamız COP29-a ev sahibliyi etməkdən və bu ilin noyabrında dünya ictimaiyyətini Azərbaycanda salamlamaqdan məmnundur”.
Təqdimat zamanı COP29 Sədrliyi konfransın məkanı və “Yaşıl” zonanın təşkili, eləcədə konfransın uğurlu olmasına dəstək üçün hazırlanan iş avadanlıqları və qonaqlar üçün yüksək standarta uyğun xidmət sahəsində digər zəruri məsələlər, o cümlədən nəqliyyat, yaşayış, viza və iaşə xidmətləri barədə məlumat verib.
Konfransın təşkilinin əsas prinsiplərinə istinad edərək, COP29 Sədrliyi onun davamlılıq məsələlərini xüsusi vurğulayıb. Karbon neytrallığına və konfransın davamlılığına dair öhdəliyi yerinə yetirmək üçün COP29 tədbir boyu əməliyyatlar nəticəsində birbaşa və dolayı yolla yaranan emissiyaları müntəzəm olaraq izləyəcək və hesabat verəcəkdir.
Tədbir üzrə hazırlıq işləri arasında inklüzivlik ən prioritet məsələlərdən biridir. Təşkilatçılar qarşılıqlı hörmət və inklüzivlik mədəniyyətinin təşviqinə diqqətlə yanaşırlar. Tədbirdə çıxış edəcək spikerlər, ekspert qrupları və seminar aparıcıları arasında müxtəlifliyə, eləcə də azlıq təşkil edən qrupların iştirakına xüsusi diqqət yetiriləcək. Konfransın keçiriləcəyi məkan və obyektlərin əlçatan olmasını təmin etmək üçün bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
İnsan kapitalının formalaşdırılması, infrastrukturun gücləndirilməsi və dayanıqlı inkişafın təşviqi ilə bağlı məsələləri özündə əks etdirən xüsusi miras proqramı hazırlanıb. Bu proqram çərçivəsində əsas diqqət potensialın və yerli məlumatlılığın artırılması ilə yanaşı, loqistika və infrastruktur elementlərinin təkrar istifadəsinə yönəldilib.
Brifinq zamanı COP29 Sədrliyi həm COP29 Konfransının, həm də sessiyaöncəsi görüşlər və COP hazırlıq iclasının, eləcə də Dünya liderlərinin iqlim fəaliyyəti üzrə sammitinin əsas tarixlərini açıqlayıb.

Signing ceremony of the exchange of letters takes place between COP29 Presidency and UNFCCC
COP29 President-Designate Mukhtar Babayev and UNFCCC Executive Secretary Simon Stiell today attended a signing ceremony and exchanged letters, reaffirming Azerbaijan’s status as the host country for this year’s COP29 UN climate conference. Further information will be published on the UNFCCC website shortly.
The exchange of letters follows the COP29 Operating Company’s announcement of progress in its preparations to welcome international delegates to the conference in Baku and the Presidency’s engagements with parties to ensure that their concerns and priorities are addressed.
During the Bonn Climate Change Conference, the COP29 Presidency held a wide-ranging briefing and feedback session on details and plans for transportation, accommodation, and hospitality for the thousands of visitors expected to participate in this year’s COP29 conference, along with logistical aspects related to the venue itself. The COP29 Presidency continued its consultations with observer organisations and country delegates on the logistics for COP29 to ensure that the upcoming climate conference is accessible for all.
Guided by the principles of the conference, sustainability is a priority, together with a focus on encouraging international cooperation and hosting an accessible and inclusive event that will leave a lasting legacy in Azerbaijan and beyond.”
“The COP29 Presidency has made significant progress and will be ready to deliver a world-class event. We have applied our experiences hosting many other global events, as well as learnings from past COPs, to our preparations,” said COP29 President-Designate Mukhtar Babayev. “Hosting Cop29 is an opportunity and a responsibility – and one we do not take lightly. As hosts, we will be transparent, action-oriented, welcoming and inclusive.”
Covering comprehensive event planning and operational readiness, Narmin Jarchalova, COO of the COP29 Operating Company said, “Our country has a lot to offer as a COP29 host destination thanks to the unique components of natural diversity, a multicultural society, historic heritage and a forward-looking vision. Our experienced and dedicated team organising the conference logistics and services is excited to host COP29 and welcome the world to Azerbaijan this November.”
During the presentation, the COP29 Presidency shared information regarding the conference venue and green zone arrangements, working facilities dedicated to supporting a successful conference and other necessary elements for high standard door-to-door guest experience, including but not limited to transportation, accommodation, visas, and catering.
Referencing the principles that underpin the organisation of the conference, the COP29 Presidency highlighted its sustainability considerations. To deliver a commitment to carbon neutrality and the sustainability of the conference, COP29 will regularly monitor and report on emissions directly and indirectly generated by operations throughout the event.
Inclusivity is a top priority across all elements of event preparations. The organisers are focused on promoting a culture of respect and inclusivity. A strong emphasis will be placed on diverse representation in speakers, panels, and workshop facilitators as well as ensuring participation from underrepresented groups. A range of measures address accessibility to the conference venue and facilities.
A specially designed legacy programme has been devised with elements related to building human capital, enhancing infrastructure, and fostering sustainable development. It focuses on capacity building, raising local awareness and reusing logistics and infrastructure items.
During the briefing, the COP29 Presidency announced the key dates for the COP29 Conference, pre-sessional meetings, and pre-COP, as well as the World Leaders Climate Action Summit.