COP29 Sədrliyinin Könüllülər Mərkəzinin açılışı baş tutub
Cari ilin 11-22 noyabr tarixində Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində könüllülərlə işin səmərəli təşkili məqsədilə 2 iyun tarixində Könüllülər Mərkəzinin rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Dünya ictimaiyyətinin diqqət mərkəzində olan COP29 tədbirinin uğurlu icrasında əhəmiyyətli payı öz fədakar əməyi, nümunəvi davranışları ilə seçilən dayanıqlılıq səfirləri kimi çıxış edəcək COP29 könüllülərinin üzərinə düşür. Qlobal səviyyəli bu tədbirə könüllülərin yüksək səviyyədə hazırlığını təmin etmək məqsədilə COP29 Sədrliyi tərəfindən təsis edilən Könüllülər Mərkəzi bugündən fəaliyyətə başlayıb.
Açılış mərasimində COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti cənab Muxtar Babayev, COP29 Əməliyyat Şirkətinin İdarə Heyətinin sədri və Əməliyyatlar üzrə baş icraçı Nərmin Carçalova, eləcə də media nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində rəsmi qonaqlar Mərkəzin iş fəaliyyətini yaxından izləyib, yaradılan şəraitlə əyani tanış olublar. Mərkəzdə könüllülərin unikal bacarıqlarının ən səmərəli şəkildə artırılması və əməkdaşlıq mədəniyyətinin təşviqi üçün inklüziv mühitin təmin ediləcəyi xüsusi vurğulanmışdır.
Qeyd edilmişdir ki, bir neçə gün öncə açıq elan edilən proqrama yalnız bir gün ərzində 9000 nəfərdən çox namizəd könüllülük üçün müraciət etmişdir ki, bu da bugünə qədər ölkədə keçirilmiş tədbirlərə müraciət trendləri ilə müqayisədə rekord göstəricidir. Cari ilin iyun və iyul ayları ərzində namizədlərin müsahibə və seçimləri, irəliləyən zamanda isə müsahibə və təlimləri uğurla tamamlayan seçilmiş 3000 nəfər könüllünün təlimi Mərkəzdə təşkil olunacaqdır. Sözügedən Mərkəzdə COP29 könüllüləri ümumi, iqlim və şəxsi inkişaf mövzuları daxil olmaqla ümumilikdə 10 fərqli istiqaməti əhatə edən təlimlərdə iştirak edəcəklər. Təlimlər könüllülərin iqlim konfransına hazırlıq mərhələsində hərtərəfli məlumatlandırılmasına və səriştələrinin artırılmasına xidmət edəcək.
Tədbirdə öz nitqi ilə çıxış edən cənab Babayev iştirakçılara seçim turları ərzində müvəffəqiyyətlər arzu edib və qeyd edib ki, ölkəmiz COP29-a ev sahibliyi missiyası və iqlim çağırışları ilə mübarizə çərçivəsində milli insan kapitalına və gənc peşəkarlarımıza güvənir.
Mərkəzlə tanışlıq turu zamanı COP29 rəsmiləri və qonaqlar COP29-un könüllüsünün divarda ağac formasında simvolik divar rəsminin çəkilməsi prosesini maraqla izləmiş, Nərmin Carçalova və Muxtar Babayev tərəfindən bir neçə toxunuşla kompozisiya tamamlanmışdır.
Xatırladaq ki, COP29 Könüllülük Proqramı tədbirin uğurla təşkilinə töhfə vermək istəyən hər kəs üçün açıqdır. Namizədlərin layihəyə qoşulmasını rahat və koordinasiyalı şəkildə təşkili məqsədilə 29 may tarixində volunteers.cop29.az onlayn qeydiyyat platforması istifadəyə verilmişdir. Müraciətlərin bugünə olan sayı 14222-ni keçir. Platforma vasitəsilə maraqlı olan hər kəs 5 iyun tarixinədək qeydiyyatdan keçərək COP29 könüllüsü olmaq imkanı əldə edə bilər. Qeydiyyat prosesi ilə bağlı yarana biləcək suallarla bağlı +994125352928 çağrı mərkəzi xidmət göstərir.

COP29 Volunteer Centre Opens
The Volunteer Centre for the 29th Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) held its official opening on 2 June. The centre will organize the efficient work of volunteers for COP29, to be held on November 11-22 in Baku.
Volunteers will play a pivotal role in the successful running of COP29, when the eyes of the world will be on Baku. Through their selfless work and exemplary behaviour, they will act as ambassadors for sustainability. The Volunteer Centre, which began its work today, was established by the COP29 leadership to train volunteers to the highest level for this global event.
The opening ceremony was attended by COP29 President-Designate Mukhtar Babayev, Chair of COP29 Operating Company and Chief Operating Officer for COP29 Narmin Jarchalova, media representatives and other guests.
During the event the official visitors familiarized themselves with the work of the centre and its facilities. They highlighted that the centre will seek to expand the unique skills of the volunteers and create an inclusive environment in order to foster a culture of collaboration.
It was noted that the Volunteer Programme opened only a few days ago and in the course of a single day received more than 9,000 applications from would-be volunteers, a record number for events held to date in Azerbaijan. The interview and training process will take place at the Volunteer Centre this June and July, followed by selection of the 3,000 volunteers who complete the process successfully. The centre’s training for COP29 volunteers will cover 10 different areas in all, including climate issues and personal development. The training will provide a comprehensive briefing for the volunteers and increase their competencies ahead of the climate conference.
In his speech, Mr Babayev wished success to the participants in the selection process, observing that in hosting COP29 and in combating the challenges of climate change Azerbaijan is relying on its human capital and young professionals.
Over the site tour to the Centre, the Cop29 Officials and guests witnessed a volunteer painting in the creative tree on the wall, and added the finishing touches to the drawing.
The Volunteer Programme is open to anyone who would like to contribute to the successful organization of COP29. On 29 May the online registration portal volunteers.cop29.az was launched to smooth the application process for potential volunteers. The today’s number of online applications is exceeding 14222. Those who are interested in becoming a COP29 volunteer may register their application via the portal until 5th of June.
Applicants may reach the dedicated the call centre on +994125352928 for potential questions on the process.